BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ TARAFSIZLIK İLKESİ HİÇE SAYILDI

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ TARAFSIZLIK İLKESİ HİÇE SAYILDI

CHP Tokat İl Başkanlığından Tokat'taki bazı gazete meslek örgütleri başkanlarının basın toplantısı yaparak mevcut belediye başkanı ve Ak Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Eyüp Eroğlu'na açıktan destek açıklaması yapmalarına tepki geldi!

30 Mart 2019 - 12:37


CHP Tokat İl Başkanı Mustafa Duran konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Duran meslek etiği ilkelerini hiçe sayan, demokrasiye ve seçmen iradesine gölge düşüren, basın mensuplarını bulundukları meslek örgütünden istifa etmeye çağırdı.

Duran; “31 Mart yerel seçimlerine günler kala ne yazık ki demokrasi adına, Tokat'ımız adına hiç yakışmayacak yaklaşımlarla karşı karşıya kalıyoruz. Özellikle yerel basın gibi tarafsızlık ilkesini şiar edinmiş medya temsilcilerinin, bireysel görüş açıklamanın ötesinde bir örgüt tavrıyla oy verecekleri kişiyi ve partiyi açıklamaları gizli bir baskı unsuru barındırmakla birlikte seçmenin iradesini ve ifade özgürlüğünü gölgelemiştir” dedi.
“Bu tavır tüm basın camiasına yapılmış bir haksızlıktır!”
İstifa çağrısı yapan CHP İl Başkanı Duran açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Atatürk'ün dediği gibi: “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hülâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. Özgür ve tarafsız basının demokrasinin güvencesi olduğunu dile getiren Duran, Basın temsilcilerinin açıktan taraf belirtmesi, basın özgürlüğünün ve tarafsızlık ilkesinin bizzat basının özneleri elleriyle yok edilmesidir. Bu tavır tüm basın camiasına yapılmış bir haksızlıktır!  Basının taraf olduğu tek şey gerçeklerdir! Gerçeği, en şeffaf haliyle yurttaşlara aktaran, Tokat adına yapılan hizmetleri tanıtan, kısacası işinin gereğini yapan basın mensuplarının taraf belirtmesine gerek kalmaz! Yıllarca uğruna mücadele verilmiş olan basın özgürlüğü ve tarafsızlık ilkesini ihlal eden, seçimlere ve halkın iradesine gölge düşüren ve birçok yerel medya örgütü temsilcisi adına örgütsel bir tavır gibi yapılan bu açıklamayı kınıyoruz… Bu açıklamada imzası bulunmayan basın mensuplarının basın ahlak ve ilkelerine olan saygısı unutulmayacaktır. Ortak açıklamada imzası bulunan meslek etiği fukarası basın mensuplarını temsil ettikleri saygın basın örgütlerine daha fazla zarar vermemeleri adına istifa etmeye çağırıyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokatlı turizmcinin başarısı
Tokatlı turizmcinin başarısı
Yeni Havaalanı inşaatının yüzde 82'si tamamlandı
Yeni Havaalanı inşaatının yüzde 82'si tamamlandı