Başkan Demirkol son noktayı koydu
Reklam

Başkan Demirkol son noktayı koydu

Yirmi yıldır uzayarak süren termal tesis çalışmalarına Sulusaray Belediye Başkanı Halil Demirkol noktayı koydu. Sulusaray’a termal tesisler yapılacak.

09 Ekim 2017 - 11:32

Gazetemiz köşe yazarlarından Murat Can bugünkü köşesinde Sulusaray ve Tokat için büyük önem arz eden kaplıca sorununun çözümünü kaleme aldı.

İşte yazarımız Murat Can’ın o yazısı;

 

Sulusaray Tokat İli merkezine 69 km uzaklıkta, 20 Mayıs 1990 yılında yeni ilçe olmuş bir yerleşim merkezidir. İlçe merkezi etrafı dağlarla çevrili bir ova özerinde, çekerek ırmağı kenarında kurulmuştur.  

Sulusaray tarihte büyük bir kent olan Sebastopolis’e ev sahipliği yapmış, bölgenin üzerine yerleşmiş bir ilçedir. Sulusaray ilçe merkezinde yer alan Antik kent tarihi ilk Tunç Çağında başlayan büyük bir höyük üzerine kurulmuştur.

Sebastopolis antik kentinde ilk olarak 1987 yılında kazı çalışmaları başladı. Küçük bir bölümün kazısı yapılan antik kentte çalışmalar 1991 yılında sonlandırıldı. İlk kazılardan sonra, İngiltere Veliaht Prensi Charles 1992 yılında gayri resmî olarak Sebastopolis'i ziyaret etmişti. 19 yıl aradan sonra Ağustos 2010 yılında tekrar başlayan kazı çalışmalarında önemli bulgular elde edildi. Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin işbirliği ile Dr. Markus Kohl'un başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında bir ibadethane ve bir hamam açığa çıkartıldı, ilk incelemelerde ise Sebastopolis'in Efes antik kenti kadar büyük olduğu anlaşıldı. Kazılarda elde edilen tabletlerde kentin en büyük tanrısının Heracles olduğu, 7 metre yüksekliğindeki surlardan oluşan yaklaşık 30 dönümlük bir alanı kapsadığı öğrenildi. Timur Anadolu’ya geldiğinde kendisine karşı konulması üzerine şehri yakıp yıkmıştır. Bu harabeler üzerine kurulan Sulusaray adını saray harabeleri arasından kaynayan kükürtlü sudan almıştır. Birçoğumuzun unuttuğu gençlerin ise bilmediği Sulusaray Kaplıcası suyundan bahsediyorum.

 

CİLT HASTALIKLARINA İYİ GELİYOR

Kaplıca suyuna ait ilk analiz 1933 yılında yapılmış birçok özellikleri yanında 55oC olduğu tespit edilmiştir. Minerallerine göre tuzlu, sülfatlı ve hafif acı su olarak sınıflandırılmıştır. Sulusaray Kaplıca suyunun romatizma, nevralji ve cilt hastalıklarına iyi geldiği görülmüştür. 

Her yerin bir hikâyesi vardır. Sulusaray kaplıca bölgesinin de hikâyesi var, hem de uzun bir hikâye.

Kaplıca alanı olarak kullanılan yerde İl Özel İdaresine ait olan küçük bir işletme mevcut iken sene 1995 tarihinde İl Özel İdaresi yatırımcılarla birlikte Sulusaray Devre Mülk Organizasyonu Ticaret A.Ş. ni kurar. Bölgede yeni termal tesis ve devre mülk yapmak amaçlanır. Termal tesislerin inşaat çalışmaları başlar, temelleri atılır. Zaman içerisinde İl İdarecileri değişir ve yeni idareciler yatırımla ilgili bütçe oluşturamazlar ve inşaat çalışmaları durur. Bu durgunluk yirmi yıl sürer. İl Özel İdaresi ile ortak olarak şirket kuran yatırımcı Celal ÜZREK bu işlerin yürümeyeceğini görerek ortaklığı sonlandırır. Ortağı olduğu şirketi ve bölgedeki araziyi satın alır. Kaplıca alanındaki çalışmalar tekrar hız kazanır. Sulusaray Belediye Başkanı Halil DEMİRKOL çalışmaları yürüten yatırımcının proje çalışmalarını inceler ve bu bölgedeki kaplıca çalışmalarında sona gelinir. Yıllar önce başlayan ve çok uzayan Sulusaray Kaplıcası hikâyesine Belediye Başkanı son noktayı koyar. Sulusaray Kaplıca Bölgesine Otel, SPA Merkezi, Devre Mülkler yapılacak der ve yatırımcının engellerini kaldırmak için çalışmalara başlar. Ben bu çalışmalara tanıklık ettim ve proje toplantısına katıldım. Belediye Başkanının Sulusaray için özverili çalışmasını gördüm. Teşekkürler Halil DEMİRKOL Başkanım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x