Başkan Karagöl, kent müzesinde incelemelerde bulundu

Başkan Karagöl, kent müzesinde incelemelerde bulundu

Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, restorasyon çalışmaları tamamlanan Erbaa Belediyesi Yunus Emre Kültür Sanat Merkezi ve Kent Müzesi’nde incelemelerde bulundu.

11 Ocak 2020 - 11:03

15 Nisan 1944 tarihinde Erbaa Hükümet Konağı olarak hizmete başlayan daha sonra adliye ve Yüksekokul olarak kullanılan tarihi bina,Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl’ün talimatı ile restore edilerek yeniden hayat buldu.
Büyük emek ve gayretler sonrası Erbaa’nın tarım, hayvancılık ve yaşam tarihinin canlandırıldığı kent müzesinde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, iki katlı binanın bölümlerini gezerek çalışmaları yerinde inceledi.
Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl yaptığı açıklamada “göreve geldiğimiz andan itibaren projelerimiz içerisinde yer alan kent müzemize yeniden hayat vermenin mutluluğunu yaşıyorum. İlçemizin tarihine ışık tutacak olan müzemizde çalışmalarımızı tamamladık. Her noktasını özenle hazırladığımız müzemiz, hem ilçemizde yaşayanlar hem de ilçe dışından burayı ziyaret edenler tarafından eminim çok beğenilecek.
Herkesi buram buram tarih kokan bu bina ve içerisinde yeniden hayat bulan müzemizi gezmeye davet ediyorum” diye konuştu.
1939-1942 ve 1943 yıllarında arka arkaya üç yıkıcı deprem yaşayan Erbaa’da uzman heyetler tarafından jeolojik ve tektonik araştırmalar başlatılmış, neticede bölgenin fay hattı üzerinde olmasından ötürü zeminin iskana müsait olmadığı saptanmış, ilçe merkezinin yerinin değiştirilmesi rapor edilmişti.
Zamanın Bakanlar Kurulu kararı ile olay tescil edilerek, Erbaa’nın güneyinde İmbat Deresi’nin batısındaki “Ardıçlık” denilen mevkisine taşınmasına karar verilmiş,15 Nisan 1944 tarihinde Erbaa Hükümet Konağı’nın törenle atılması ile Erbaa, modern şehircilik anlayışı ile plan ve projelendirilen yeni yerine resmen taşınmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ OPERASYONUNDA 15 GÖZALTI
FETÖ OPERASYONUNDA 15 GÖZALTI
BÜLBÜL' DEN ERDOĞAN SEVGİSİ....
BÜLBÜL' DEN ERDOĞAN SEVGİSİ....