>
BAŞKAN KÖTEN’DEN DİKKAT ÇEKEN ZAM PAYLAŞIMI

BAŞKAN KÖTEN'DEN DİKKAT ÇEKEN ZAM PAYLAŞIMI

Tokat İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, yaptığı sosyal paylaşımda “süte yapılan zam üreticinin cebine girmeden yeme zam geldi” ifadelerini kullandı.

02 Aralık 2021 - 20:37 - Güncelleme: 03 Aralık 2021 - 21:11

Geçtiğimiz günlerde sütte yapılan fiyat artışını gazetemiz olarak haberleştirmiş ve girdi maliyetlerine göre sütün litre fiyatındaki artışı okurlarımızla paylaşmıştık. Tokat İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İlhan Köten, sütte yapılan fiyat artışının ardından yem fiyatlarına tekrar zam geldiğini “süte yapılan zam üreticinin cebine girmeden yeme zam geldi” başlığı ile üyeleri ve kamuoyu ile paylaştı.

 

NE ÜRETİCİ, NE TÜKETİCİ MEMNUN

Başkan Köten yaptığı açıklamada: “2 gün önce artan girdi maliyetleri göz önünde bulundurularak süt fiyatlarına zam yapıldı. 3 lira 20 kuruş olan süt fiyatları 4 lira 70 kuruş olarak açıklandı. Üreticiler olarak para kazandıracak bir zam alamadık ama en azından zarar etmeyiz, üreticimizde bir nefes alır diye düşünmüştük. Bu düşüncemiz ve hevesimiz tabiri caizse kursağımızda kaldı. Bugün yem fabrikaları yem fiyatlarına 30 ila 35 lira arasında zam yapıldı. Bu yapılan zam gerçekten üreticiyi bitirir. Zaten bir çok damızlık dişi hayvan kesime gitti, kalanlarda bu süreçten sonra kesime gider. Bu üretici bu şartlarda hayvanına bakamaz. Tabi bir de tüketici gözünden de bakmak lazım. Süt fiyatlarına zam gelmesi demek tereyağı, peynir, yoğurt gibi süt ürünlerinin de zamlanması demek. Öyle bir durumdayız ki ne üretici nede tüketici bu durumdan memnun değil. Peki ne yapmak lazım sorunun cevabı çok basit aslında. Üreticinin girdi maliyetlerini düşürmek ve fırsatçılık yapan kişi yada kuruluşlara göz açtırmamak lazım. Bu gariban üreticiyi daha fazla küstürmeden yıldırmadan gerekli tedbirlerin acilen alınması gerekiyor. Yarın bu üretici bu çiftçi üretemez hale gelir ya da sektörden çıkarda bu defa yemeye et, içmeye süt bulamayız. Bir üretici ve STK Başkanı olarak üreticimizin sorunlarını gündeme getirmek boynumuzun borcu. Ülkesini seven devletine Milletine bağlı bir birey olarak dilimizin döndüğünce gücümüzün yettiğince sektörümüzle alakalı sorunları anlatmaya çalıştım. Allah Devletimize milletimize zeval vermesin. Zor bir süreçten geçiyoruz. Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun” diye konuştu.

Haber: Dursun Ekrem Er

2021/12/2021-12-02-20-38-55.jpg
2021/12/2021-12-02-20-38-58.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki