>
BELEDİYENİN DEV TESİSİNİ, BAKAN VARANK AÇACAK

BELEDİYENİN DEV TESİSİNİ, BAKAN VARANK AÇACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tokat Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve yıllık 44 milyon kilovatsaat elektrik üretmesi planlanan tesisin açılışını yapacak.

14 Ekim 2021 - 20:42

Tokat ve Erbaa’da gerçekleşecek ziyaretler için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank 15.30 sularında Tokat’ta olacak. Tokat Belediyesi Atık Su Arıtma Tesisinin hemen yanında kurulan belediye tesislerinde, Türkiye´de ilk defa yerli ve milli olarak üretilen dönerli yakma kazanı kullanılacak. Tesiste, yıllık 44 milyon kilovatsaat elektrik üretilmesi planlanırken, 100 milyon liralık dev tesisin açılışı Bakan Varank tarafından yapılacak.

 

YAP İŞLET DEVRET MODELİ UYGULANDI

Tokat Belediyesi yap, işlet, devret modeli ile Atık su Arıtma Tesisi’nde elde edilen ham çamurdan elektrik üretecek. Türkiye´de ilk defa yerli ve milli olarak üretilen dönerli yakma kazanı kullanılacak tesiste yılda 44 milyon kilovatsaat elektrik elde edilecek. Yapımı yüzde 98 oranında tamamlanan tesis şubat ayında elektrik üretimine başlayacak. Çamuru yakmada kullanılacak yerli ve milli olarak üretilen özel kazan ilk defa bu projede yer aldı.

 

ÇAMUR NASIL ELEKTRİĞE DÖNÜŞÜYOR

Arıtma tesislerindeki en büyük sorun arıtmadan sonra arta kalan çamur olarak biliniyor. Bu çamurun bertarafı belediyeler için ve çevre için ise büyük bir sorun. İşte Tokat Belediyesi tarafından kurulan tesiste çamur kurutularak bertarafı sağlanıyor. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun da önemsediği ve desteklediği tesiste katı atık elektrik üretimi için hammadde olarak kullanılacak. Yani çamur enerjiye dönüştürülmüş olacak.

 

ÇEVRECİ ve ÜRETEN BİR TESİS

Tesis hem çevreye bir katkı sağlayacak, hem de enerji üretmiş olacak. Tokat’ın bütün kanalizasyon atıkları arıtılarak bölgeye gönderiliyor. Arıtma sonrasında geriye kalan o çamur kurulan tesiste kurutularak yakıt olarak kullanılıyor. Böylece elektrik enerjisi üretiliyor. Tesiste kurulan kazan yüzde 80 yerlilikle üretildi. Türkiye’de bu manada kendi çapında, kendi klasmanında en büyük kazan olarak dikkat çekiyor. Döner ızgaralı bir sisteme sahip olan kazan, Türkiye’de bu manada yerli ve milli olarak üretilen en büyük kazan kapasitesine sahip.

 

NE KADAR ELEKTRİK ÜRETİECEK?

Tesisteki tribün kapasitesi 6 megawatt saat. Yıllık ise 44 milyon kilowatt saat elektrik enerjisi üretebiliyor. Bu da yaklaşık olarak ortalama 20 – 25 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak seviyede bir elektrik üretimi gerçekleştirileceğine işaret ediyor.

 

BAKAN VARANK ERBAA’YA DA GİDECEK

Tokat’taki açılışın ardından Bakan Varank, Erbaa ilçesine geçecek. Helikopterle ilçeye geçecek olan Bakan Varan Erbaa Organize Sanayi Bölgesinde OMA İplik Fabrikasının açılışını gerçekleştirecek. Bu açılış sonrasında Bakan Varank Ankara’ya dönecek.

Dursun Ekrem Er / ÖZEL HABER

2021/10/2021-10-14-20-46-51.jpg
2021/10/2021-10-14-20-46-56.jpg
2021/10/2021-10-14-20-47-00.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!
MÜFTÜNÜN VAAZİNE İYİ PARTİ’DEN KINAMA!
ARSLAN VE İÇMEZ AİLELERİNİN ACI GÜNÜ
ARSLAN VE İÇMEZ AİLELERİNİN ACI GÜNÜ