Beyaz Baston görmezden geliniyor”

Beyaz Baston görmezden geliniyor”

Ülkemiz de 700 bin görme engelli vatandaşımızın ihtiyacı olan beyaz baston hükümet tarafından ''görmezden'' geliniyor. Beyaz Bastonun sadece 22 Lirası SGK tarafından karşılanıyor. 22 Lirayı da 2 ay sonra alabiliyorlar. Beyaz bastonların fiyatları artmasına rağmen 5 yıldır 22 Lira ’da bir artış olmadı” dedi

11 Ocak 2019 - 10:47

1929 yılında görme engelli bir fotoğrafçının, eline değnek alıp Londra sokaklarında kimseye ihtiyacı olmadan, tek başına gezmesiyle beyaz baston kullanımının temeli atıldı sonrasında ise daha görünür olması amacıyla beyaza boyanan bu değnekler "beyaz baston" adını aldı. Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası olması nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

 “Beyaz baston görme engelli bireyler için olmazsa olmazdır” diyen CHP’li Durmaz, “Bir görme engellinin sosyal hayat da entegrasyonunu sağlaması için güvenilir ve fonksiyonel bir beyaz baston 80 ile 350 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Beyaz bastonun kırılma olasılığı yüksek, sık sık kırılıyor. Ülkemiz de 700 bin görme engelli vatandaşımızın ihtiyacı olan beyaz baston hükümet tarafından ''görmezden'' geliniyor” dedi.

SADECE 22 LİRASINI DEVLET KARŞILIYOR

2014 yılında çıkan genelge ile görme engelli vatandaşlarımızın aldıkları bastonun sadece 22 Lirası SGK tarafından karşılanıyor. 22 Lirayı da 2 ay sonra alabiliyorlar. Beyaz bastonların fiyatları artmasına rağmen 5 yıldır 22 Lira ’da bir artış olmadı. Saray'daki Beyefendi 'nin tükettiği Ejder meyvesine ayrılan bütçe görme engelli vatandaşların en büyük ihtiyacı olan ''Beyaz Baston'a'' 2019 yılı bütçesinde de ayrılmadı. Görme Engelli vatandaşlarımızın önünde ki en büyük engel sorunlarını görmezden gelen AK Parti iktidarıdır. 2022 sayılı kanuna göre Engelli maaşı bağlanabilmesi için “Kişinin gelirine bakılıyordu”, Bu kanun değiştirildi “Ailenin gelirine bakılıyor”.  4 kişilik bir ailede 2 kişi asgari ücretle çalışıyorsa Engelli yurttaşımıza maaş bağlanmıyor. Engelli yurttaşımız kaç yaşına kadar ailesinden para isteyecek. Görme Engelli vatandaşlarımızın olmazsa olmaz ihtiyacı olan Beyaz Baston’a verilen destek artırılmalıdır. Maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımızın bedelsiz olarak alması sağlanmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Çocuk parkında korkunç kaza
Çocuk parkında korkunç kaza