BEZ ALAMAYAN VATANDAŞTAN HABERİNİZ VAR MI?

BEZ ALAMAYAN VATANDAŞTAN HABERİNİZ VAR MI?

Kriz sebebiyle sürekli artan fiyat artışlarını yazılı bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, konuyla ilgili soru önergesi vererek Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a sesledi, Durmaz, “Sayın Albayrak, siz de yeni baba oldunuz, bebek mamasına ve bezine gelen zamlardan haberiniz var mı? Çocuğuna bez alamayan ailelerden haberiniz var mı?” diye sordu.

26 Eylül 2018 - 10:53


CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz kriz sebebiyle sürekli artan fiyat artışlarını yazılı bir soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.  Kadim Durmaz, kur hareketleri ve kriz etkileriyle marketlerde, pazarlarda sürekli fiyat değişimleri yaşandığını, özellikle temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarında büyük oranlı zamanlar gerçekleştiğini söyledi.

Konuyla ilgili yazılı bir soru önergesi veren Durmaz; Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a seslenerek, “Sayın Albayrak, siz de yeni baba oldunuz, bebek mamasına ve bezine gelen zamlardan haberiniz var mı? Çocuğuna bez alamayan ailelerden haberiniz var mı ?” dedi.

Durmaz açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;
Türkiye'de çocuk sahibi milyonlarca aile mağdur, bebek bezi ve bebek maması Temmuz - Eylül ayları arasında yüzde yüz zamlandı. Aileler çocuklarına bez alamıyor, mama alamıyor! Bebekler aç mı kalacak? Fiyat artışlarındaki dengesizliği düzeltmeye ve denetlemeye yönelik bir çalışmanız olacak mı? Ailelere bebek bezi ve maması için yardımda bulunacak mısınız? Artan fiyatların sebeplerini araştırıp, fiyatları normal seviyeye indirmek için bir girişiminiz olacak mı? Yurttaş özellikle bebek bezi ve bebek mamasındaki uçuk artışların araştırılıp, normal seviyeye çekilmesini bekliyor!

Durmaz'ın önergesinde yer alan sorular ise şöyle;
Ürünlere yansıyan zamların sebepleri nelerdir? Son 6 ayda marketlerde kaç kez ürün fiyatlarında değişim yaşanmıştır? Bu fiyat değişimlerinin oranları nedir? Marketlerde yaşanan fiyat oynamalarını denetleyen bir mekanizma var mıdır? Ürünlerin fiyat artışı neye göre gerçekleşmektedir?  Kur artışlarından etkilenen ürün grupları nelerdir?  Özellikle yurttaşın en temel ihtiyaçlarında yüzde yüze varan artışlar yaşanmıştır. Örneğin; Bebek bezleri ve bebek mamalarında yüzde yüze yakın artışların yaşandığı gözlemlenmiştir. Yurttaş bebeğinin temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiştir. Bebeklere yönelik ihtiyaçlardaki yüzde yüze varan zamanların sebebi nedir? Bu alanda bir denetleme yapılacak mıdır? Bu zamlar dolayısıyla bebeğine mama alamayan, bez alamayan yurttaşlar için bir çözüm bulunacak mıdır? Artan enflasyon karşısında maaşları değersizleşen, alım gücü azalan yurttaşların maaşlarında iyileştirmeler yapmayı düşünüyor musunuz?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İktidarın İş Bankası hamlesine CHP'li Durmaz'dan yanıt
İktidarın İş Bankası hamlesine CHP'li Durmaz'dan yanıt
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ
İYİ PARTİ İLÇE BAŞKANINI SEÇTİ