"Bir Bilenle Bilge Nesil" projenin finali yapıldı

"Bir Bilenle Bilge Nesil" projenin finali yapıldı

Eğitim Bir Sen Tokat Şubesi tarafından organize edilen ve Tokat Belediyesinin katkılarıyla uygulanan "Bir Bilenle Bilge Nesil" projesinin final programı yapıldı. Programda öğrenciler Türk-İslam tarihine ait önemli tarih, isim ve bölgelerin yazılı olduğu dövizler taşıdı.

24 Mart 2019 - 15:44 - Güncelleme: 24 Mart 2019 - 15:49

Bu yıl ikincisi yapılan "Bir Bilenle Bilge Nesil" projesine Tokat il genelinde 2 bin 500 öğrenci ve 250 öğretmen katıldı. Proje kapsamında öğrenciler öğretmenleri tarafından hazırlanan okuma gruplarında Ramazan Kaya'nın "Kimlik İnşası", Cahit Zarifoğlu'nun "Yaşamak" ve Yavuz Bahadıroğlu'nun "Malazgirt'te Bir Cuma Sabahı" kitaplarını okudu. Öğrenciler okudukları kitaplara ilişkin kompozisyon yazdı ve en iyi kompozisyonlar dün yapılan final programında ödüllendirildi.         

Hüseyin Akbaş Spor Salonundaki "Bir Bilenle Bilge Nesil" final programı açılış konuşmasını yapan Eğitim Bir Sen Tokat 1 No.lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, proje ile birlikte okuma ortamlarının çoğaldığını belirterek, okunan kitaplara ilişkin yazılan kompozisyonların kitap yazarlarına iletileceğini kaydetti. Ceylan, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

 

"OKUMAK HER ŞEYİN BAŞINDA GELİR"

Daha sonra konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Bir Bilenle Bilge Nesil projesinin Tokat Belediyesinin paydaşlarıyla yaptığı en önemli projelerden olduğunu belirterek, "Çünkü okumak her şeyin başında gelir. 'İnsan okudukça cehaletinin farkına varır' diyoruz. Okudukça çok şey biliyorsun, okumayınca hiçbir şey bilmiyorsun. Dinimizin ilk emri de 'Oku'dur. Siz şimdi okuyorsunuz inşallah yazmaya da başlayacaksınız. Biz her zaman okumanın derdindeyiz." dedi.

 

PROJE BOSNA HERSEK'E ÖRNEK OLDU

Bosna Hersek Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu Genel Başkanı Selvedin Satorovic de Bosna Hersek'ten kardeş ülke Türkiye'ye selam getirdiğini belirterek, "Bizim için yaptığınız her şey için teşekkür etmek istiyorum. Bu proje hakkında çok şey duydum. Ama bu projenin değerini burada olmakla anladım. Umarım ki bu projenin fikrini ve ideolojisini Bosna Hersek'te de yürütmek mümkün olacak. Her ülke eğitime yatırım yapmalı çünkü eğitim gelecektir ve siz öğrenciler bu ülkenin geleceğini inşa edeceksiniz." şeklinde konuştu.

Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt Bir Bilenle Bilge Nesil projesinin Tokat'ın kitap nesli olması anlamında önemli olduğunu kaydetti.

 

YALÇIN: "İSTİKBAL KÖKLERDEDİR"

Konuşmasına projede emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür ederek başlayan Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Bir Bilenle Bilge Nesil” projesiyle bu nesli Mehmet Akif Ersoy'la, Mehmet Akif İnan'la, Aliya İzzetbegoviç'le, Malcolm X'le, Necip Fazıl'la, Erdem Beyazıt'la, Rasim Özdenören'le , Cahit Zarifoğlu ve ismini sayamadığım birçok kıymetlimizle buluşturma mücadelesi veriyoruz. Bunun için hamt ediyorum. Çünkü biz kendi medeniyetimizden, köklerimizden uzaklaştırıldığımız için başka gezegenlerde, ortamlarda huzur aradığımız için ne biz millet olarak huzur bulabildik ne de coğrafyamıza huzur vaat edebildik. Onun için asıl olan köklerimize inmektir. İstikbal göklerdedir denilir, istikbal köklerdedir, köklerde. Köklerimizde ve medeniyetimizde buluşursak o zaman gökleri de aşar arşa ulaşırız." diye konuştu.

Konuşmaların ardından kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri protokol mensupları tarafından takdim edildi.

 

VALİ BALCI'DAN GENÇLERE 6 TAVSİYE

Ödül törenin ardından gençlere hitap eden Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı şunları kaydetti:"Ben hayatımı geriye çekerek genç olsam yani sizlerin yaşında olsam ne yapardım diye düşündüm. Bizim felsefemiz gelecek kuşaklar için bir şeyler yapmak. Türkiye her alanda emin adımlarla ilerliyor. 2023-2071 hedeflerine giderken gençlerimizi iyi hazırlamamız lazım. Bir de Türkiye'nin en büyük gücünün insan gücü olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla gençler çok önemli. Bu anlamda genç olsam ne yapardım meselesine gelirsek; ilk olarak kitap okumayı hayatımda yer edinirdim. Kitap okumayanlar nitelikli bilgiye sahip değildir. Kitap okuyanlar okumayanların canına okur, hem birey anlamında, hem toplum anlamında hem devlet anlamında. İkincisi güzel dilimiz Türkçeyi çok iyi kullanmamız lazım. Üçüncüsü biri doğu biri batı dili olmak üzere en az iki-üç tane yabancı dil öğrenirdim. Dördüncüsü kendimize yetecek kadar bilgisayar teknolojisi öğrenirdim. Bu da çok kıymetlidir. Beşincisi bir spor uğraşırdım. Siz de bir spor dalıyla uğraşın ve sevin. Çünkü akademik anlamda başarılı olmak yetmez, aynı zamanda zihinsel ve fiziksel anlamda sağlam olmak lazım. Altıncısı kültüre meraklı olmak ve bir sanat dalıyla uğraşmak gerekiyor. En azından ilgi duymak lazım. Bir de sizi bir ömür boyu takip edecek büyük hatalardan uzak durmanız lazım. 

Programa Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Bosna Hersek Bağımsız Sendikalar Konferasyonu’nun (SSSBİH) Genel Başkanı Seldevin Satorovic, Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Akif Yaman, Genç Memur Sen Genel Başkanı Eyüp Beyhan, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali katıldı.

HABER-FOTO: Mihriban KOÇAKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Baba ve oğlun evinden 22 parça tarihi eser çıktı
Baba ve oğlun evinden 22 parça tarihi eser çıktı
Şehir içi ücretsiz ulaşıma  1.564.400,00 TL ödendi
Şehir içi ücretsiz ulaşıma 1.564.400,00 TL ödendi