BİR DOKUNDUK, BİN AH İŞİTTİK

BİR DOKUNDUK, BİN AH İŞİTTİK

Spor Müdürümüz Arif Sağdıç, Erbaa Güreş İhtisas Kulübü Başkanı Mehmet Özdilek ile telekonferans yoluyla Tokat'ta amatör takımların yaşamaları için çektikleri zorluklar üzerine özel bir röportaj yaptı.

18 Haziran 2020 - 12:40


Mehmet Özdilek, “1970 yılında Erbaa Beykaya köyünde doğdum. İlkokulu köyde okudum. Ortaokulu Erbaa Ortaokulunda bitirdim. 14 yaşımda Necati Temel hocanın yanında güreşe başladım. 15 yaşımda Tokat Yıldızlar Şampiyonu oldum. Necati hocanın Tokat'a tayin olması benim kâbus yıllarım oldu. Erbaa hocasız kaldı. Şampiyon olamamanın sebebi olarak o süreçte çalışamadık. O dönem siyasetçilere hakkımı helal etmiyorum. 86 yılında İstanbul Güreş İhtisas Kulübüne gittim. Bir yıl orada kaldım. İzinli olarak Erbaa'ya döndüm. Bir daha gitmek nasip olmadı. Erbaa Güreş İhtisas Kulübünü kurduk. Tekel bünyesinde ciddi bir kulüp kurulacaktı. Yine siyaset ve Erbaa'da kaldım. Güreş İhtisas Kulübünün kısaca özeti; sporcusu olarak 2006 yılına kadar hocalık ve sporcusu olarak devam ettim. 2006 yılında bir kongrede futbol takımı çıkarmak ve amatörde devam edeceğiz deyince başkan olarak seçildim. Hala bazen başkan bazen yönetici olarak devam etmekteyim. Evliyim, iki çocuğum var. Esnaflık yapıyorum. 

Futbol ve güreş ikisi nasıl bir arada gidiyor?
Bunlar yerel yönetimlerin desteğiyle gidiyordu. Artık gitmiyor. Siyaset salonda çalışanları dahi etkiledi. Son 15 yıl adaya salon bizim. Biz de güreş takımı çıkarıyoruz diyenler devletin atadığı güreş antrenörlerini ihtisas özerk çalıştırmaya aksın diyen siyasetçe göreve gelenler güreş takımının dağılmasına sebep oldu. Kulüp olarak maaş verecek gücümüz de kalmadı. Erbaa'da bölgenin en büyük yağlı güreşlerini organize ediyoruz. Futbolda yine siyasete takıldı. Hocamızın maaşını belediye karşılıyordu. Çalışan bir personeldi. Maalesef başkan değişince bizim kulüp hocalığından alıp gençlik spor tarafından kurulan takımın başına geçti. Araba hariç hiçbir destek veren olmadı ve sporcularımızı da para vereceklerini iyi takım yapacaklarını söyleyip yani ayar edip aldılar. Yeniden sıfırdan bir takımla yarı final oynadık ve siyasetin takımına elendik. Seneye takım olur mu olmaz mı bilmiyorum.
Güreş ihtisasın başarısını tabii ki imkanlara sabah 9 gelip akşam 10'da evine giden bir hoca vardı. Ben de takip ediyordum. Sporcularımızın okullarını, üniversite hazırlıklarını, yaz spor okullarını, polislik, beden eğitimi sınavlarını, bunların sınava gidiş geliş araçlarını, düğünlerini, cenazelerini takip ediyorduk. Herkes ihtisasta oynarsa boşta kalmayacağını biliyordu. Bize imkan sağlanıyordu. Bizler de kulüp olarak, yönetim olarak destekliyorduk maalesef siyasete takıldık.
Erbaa'da 20 yıldan sonra iki takımın birleşmesiyle bir takım Bal Ligine oradan 3'cü lige çıktı. 2'ye çıkacaktı Allah korumuş. Belediye başkanı seçimi bu yüzden kaybetti. Erbaa'da okul ligleri, amatörde kafaya oynayan bir takım 3'cü lig iyi gidiyordu. Erbaa sporcu ordusu olacaktı. Halkımıza ağır geldi. Belediye bütçesinden yardım yapamazsın. Müteahhitlere, esnafa yüklendi. Bundan sonra Turhal gibi, Tokat gibi olmayız inşallah. Çünkü bir daha kimse cesaret edemez. Bugün düşmese yarın düşer. Kimseden bir destek olsa da yeterli olmaz. 

Takımlar yeterli desteği alıyor mu? 
Geçen yıl araç hariç yardım alamadık, bu yıl bilmiyorum. 

Dilek ve temennileriniz nelerdir?
Amatör ligi başlamadan ilin valisi, spor il müdürü, özel idare meclis başkanı ve spor kulüplerinden birer temsilci bir toplantı yapmalı. İstişare yapılmalı. Yaş gruplarında il birincisi olup Türkiye'de Tokatlı olarak temsil edenlerin masrafları, en az konaklama özel idare bütçesinden karşılanmalı. İl olarak rezil oluyoruz. Kulüpler gidip gelemiyor. Yeterli imkan yok. Yine valilik, belediye, ilce takımlarına sahip çıkmıyorsa en az mazot parası, malzeme yardımı yapmalı. Artık amatöre devlet bütçesinden ayrılan yüzdelerin eşit şekilde faaliyetine göre verilmesi gerekiyor. İl ASKF başkanı yerinden kalkıp bu organizeleri yapmalı. Ya da bırakmalı. Yapacak birisi gelmeli. İlçelerin belediye başkanlarıyla ilden bir komisyon ASKF İl Spor Müdürü tek tek görüşüp ilçelerden gelecek takımların ihtiyaçlarını karşılamazsa takım yönetimi görüşüne göre kabul edilmeli. Yoksa lige alınmamalı. Rezil olmaya gerek yok. İl SKF bir raporla spor bakanlığına ilin durumunu, valiliğin spora bakışlarını, belediyelerin ilçe ilçe durumunu bildiren bir rapor hazırladıktan sonra ligi başlamalı. 10 takımla başla, 5 takımla bitir. Genç takımların hali perişan. Oyalanmaya gerek yok. 10 yıldır Erbaa İhtisas haricinde profesyonel sporcu çıkaran takım yok. Yerel yönetimler ya sahip çıkın ya da biz sporda yoğuz. Gücü yeten yapsın deyin. Tokat'ı temsil eden bir takım arabada yatarsa, il genel meclisi üyeleri yatağınızda rahat uyuyabilmek misiniz? Sizi halk seçti. Siz adaletli biçimde özel idaredeki spora gelen paraya yön verin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Erbaa’da öldüren kaza!
Erbaa’da öldüren kaza!