google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
BİR SAHADA İKİ TAKIM ÇALIŞIRSA BAŞARI HAYALDİR

BİR SAHADA İKİ TAKIM ÇALIŞIRSA BAŞARI HAYALDİR

Spor müdürümüz Arif Sağdıç amatör futbolun teknik patronlarından Metin Tutgun hoca ile özel bir söyleşi yaptı

11 Haziran 2020 - 13:03

Spor müdürümüz Arif Sağdıç  amatör  futbolun teknik patronlarından Metin Tutgun hoca ile özel bir söyleşi yaptı

SORU: ARİF SAĞDIÇ: Geçen sezon Almusspor takımı ile neler yaşadın

CEVAP: METİN TUTGUN: Geçen sezon takımda bulunan futbolcu kardeşlerimin ve benimde getirdiğim takviyelerle aynı takımla gurubu lider bitirdik. Almusspor takımı ile yarı final maçında komşu Reşadiye Termalspor karşısında kendi kalemize attığımız golle yenilerek elendik. Bunun dışında 2003 yılından bu tarafa futbol antrönörü olarak çalışıyorum. Gelişim seminerlerine katılarak 6: 13: yaş guruplarını çalıştırıyorum. Bu senede belediye spor kompleksinde Temmuz ayı gibi 6: 13: yaş gurubunda çalışmalara devam edeceğim. Usta öğretici olarak futbolcu adaylarını eğitmeye devam edeceğim. Bu arada yaz sezonu boyunca gençlerle 15: 20:yaş arası gençleri futbol olarak eğitmeye devam edeceğim. Benim lisans belgem U.E.F.a    C diplomam var bu diplomamı yükseltmek için kurslara müracat ettim haber bekliyorum.

SORU. Arif Sağdıç. Tokat ilinde amatör futbolun sorunları nelerdir.

CEVAP: Metin Tutgun: Öncelikle amatör takımların birinci sorunu tesisleşmedir. Tokat merkezde bir tane sentetik çim sahamız var. Bu sahayı aynı anda iki takım kullanmak zorunda kalıyor. En azından bir ilde iki tane sentetik çim saha olmak zorundadır. Futbolda başarı bekleniyorsa amatörün önce tesis sorunu halledilmeli. Tokat,ta bu tesis sıkıntısı giderilmedikçe futbolda başarıyı bekliyemessiniz. İş adamlarımızın ve kamu kurumlarımızın amatör futbola mali destek vermeleri gerekir. Bürokrasimizinde buna katkı yapmalarını bekliyoruz. İkinci suni çim sahanın , valiliğimizce yürütülen Tokat spor projesinede büyük katkı sağlayacaktır. 1991: 1993 yılarında ben amatör kümede Almusspor takımında futbol oynarken Almusspor takımını şampiyon yaptık. O sezon Tokat amatör kümede 26 maç oynuyorduk. Şimdi ise bir sezonun tamamında 11 maç oynanıyor. Nereden nereye gelmiş futbolumuz. Oysaki futbolcu maç oynaya oynaya kazanılır.

Soru: Arif Sağdıç: Tokat amatör futbolundaki kan kaybını değerlendirirmisiniz

Cevap: Metin Tutgun: Bizim zamanımızdaki liglerle şuanki ligler çok farklı. O sezonlarda futbol kuvvete ve çabukluğa dayanıklı olarak oynanırdı. Şuanki futbol tekniğe dayalı oynanıyor ama kalite çok düşük. Kaitenin yükselmesi için biz hocaların daha öz verili çalışması gerekir.

Soru: Arif Sağdıç: Amatör takımda yönetimlerde yönetici bulmada zorlanıyormusunuz.

Cevap: Metin Tutgun: Maalesef çok ciddi bir yönetici zafiyeti var. Mesela ilçe takımlarında kaymakamlar, belediyelerin kamunun ilçe takımına yaklaşımı daha iyi olmalı. Bir ilçeyi bir futbol takımı daha iyi tanıtır. İlde futbol takımı olmassa bir şehrin olmassa olmazıdır.

Soru: Arif Sağdıç: Akademi liglerinde durum nedir.

Cevap: Metin Tutgun: Akademi liginde takımımız Tokatspor takımı var. Bu takımımız 10: yıldır  alt yapı futbolcularımızla temsil ediyor. Bu bazda kendi çocuklarımızla daha iyi şehrimizi temsil etmesi gerekir. Bende bu şehirde bir spor adamı olarak bu genç sporcularda yetiştirmekte benimde emeğim var. Halen A.Ş, de üçüncü ligde mücadele eden futbolcularımızın tamamı bu şehrin çocuklarıdır. Bu çocuklarla gurur duyuyor ve onlara sahip çıkılmalıdır diyorum.

Soru: Arif Sağdıç. Son yıllarda neden amatörde az futbolcu çıkıyor

Cevap. Metin Tutgun: Tesisleşme, maddi sorun çocukların iyi beslenememesi, eğitim sorunu ve ilgisizlik başlıkları altında sorunları sıralıyorum. İşte bu nedenle şehir merkezinde  ikinci sahanın yapılması, maddi sorunların halledilmesi, amatör futbolculara beslenme eğitimi verilmesi gerekmektedir. Çocuklar ne yemeleri gerektiğini, ne kadar yemeleri gerektiğini bilmiyorlar. Burada ailenin mali durumu söz konusu olduğu kadar, bilinçsizlikte ön plandadır. Ailenin ve sporcununda  bilinçlendirilmesi gerekir. Gül dalında güzeldir insan içinde spor güzeldir.

Soru:Arif Sağdıç: Son sözlerinizi alabilirmiyiz

Cevap: Metin Tutgun: Ben ililmizde bir spor aşığıyım. Ben sporcu yetiştirmekten kendi adıma gurur duyuyorum. Ömrümün yettiği yere kadar ülkemize ve ilimize sporcu yetiştirmeye devam edeceğim. Bir futbol emekçisi olarak, en aktif dönemdeyim. Futbolun içinden biri olarak şahsıma sahip çıkılırsa daha iyi yerlerde olacağıma ve Tokat futboluna hizmet edeceğime inanıyorum. İmkan verilirse bir çok futbolcu yetiştirebiliriz. Mevcut futbolcularıda yeniden form yakalamaları için katkı sunmaya devam edeceğim. Bana bu imkanı veren Tokat haber gazetesine ve spor müdürü Arif Sağdıç,a teşekkür ederim Soru: Arif Sağdıç: . Futbol emekçisi Metin Tutgun hocama teşekkür ediyor ilimizde yeni futbolcular yetiştirilmesi için kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Önümüzdeki yıl kendisini amatör futbol takımlarının birinin başında  şampiyon olarak görmek istiyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0