google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Birleşik Kamu-İş’ten enflasyon rakamı açıklaması

Birleşik Kamu-İş'ten enflasyon rakamı açıklaması

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Tokat İl Temsilciliği açıklanan enflasyon rakamları üzerine yapılan açıklamada "TÜİK, enflasyon hesaplarında kullandığı parametreleri değiştirerek gerçek enflasyonu düşüremez" denildi

05 Mayıs 2020 - 12:49

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Tokat İl Temsilciliği açıklanan enflasyon rakamları üzerine yazılı açıklama yaptı. Açıklamada gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekilerek; "AKP iktidarının ülkeyi ağır bir ekonomik krize sürüklediği bilinmektedir ve iktidarın yurttaşları içine soktuğu gıda enflasyonu her geçen gün ağır koşullarda ilerlemektedir. Dünya ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüsü hem ekonomik krizi hem de enflasyonu artırmaktadır. Koronavirüs salgını nedeniyle halkın büyük bir bölümünün sokağa çıkma yasakları, işsizlik ve diğer nedenlerle evine kapandığı nisan ayında tüketim harcamalarındaki belirgin düşüşe rağmen gıda fiyatlarında artış devam etmektedir" denildi.

"EKONOMİK KRİZ VE SALGININ ETKİSİ HERYERDE"

Açıklama şöyle devam etti: "Bu rağmen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayında enflasyonun yüzde 10.94 olduğunu açıkladı. Enflasyon Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,85; bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,16; bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,94 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,66 artış gerçekleştirmiştir. AKP iktidarının ekonomik krizi ve salgının yurttaşların mutfağına etkisini yok sayan anlayışından vazgeçmelidir. TÜİK, enflasyon hesaplarında kullandığı parametreleri değiştirerek gerçek enflasyonu düşüremez. AKP iktidarı enflasyonu gıdayı ucuzlatarak değil, halkın en fazla tükettiği mal ve hizmetlerin ağırlığını değiştirerek yapmaktadır. Eriyen maaşlar, artan borçlar, artan işsizlik ve gıda artışları emekçilerin gerçek gündemidir. Ekonomik kriz koşullarında günlük yaşam mücadelesi sürdüren emekçiler ve yoksullar koronavirüsü nedeniyle daha da zorlu koşullar yaşamaktadır. Yurttaşlar; ekonomik krizin ve salgının etkisini alışverişin yapıldığı tüm noktalarda yaşamaktadır."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MÜJDELİ ZİYARET!
MÜJDELİ ZİYARET!
İşyeri açan esnafa sürpriz zarf
İşyeri açan esnafa sürpriz zarf
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0