"BÖYLE BİR İŞİN ALTINA ASLA GİRMEYİZ"

"BÖYLE BİR İŞİN ALTINA ASLA GİRMEYİZ"

Kanal Tokat Projesi hakkında çıkan haberlere kayıtsız kalmayan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Söz konusu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır, zaten bu iddialar teknik olarak da mümkün değildir. Gelişen çağımızda böyle vizyon projenin çevreye zarar vermesi kesinlikle söz konusu olamaz, devlet buna müsaade etmez. Biz de böyle bir işin altına asla girmeyiz” dedi.

13 Ekim 2017 - 13:17 - Güncelleme: 13 Ocak 2018 - 12:38

MHP Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan’ın geçtiğimiz gün yapmış olduğu yazılı basın açıklamasında, Yeşilırmak üzerinde yapımı gerçekleşen Kanal Tokat Projesinin ekolojik dengeyi bozacağını aynı zamanda yaşanan su baskınlarının projeyi töhmet altında bıraktığını dile getirmişti. Kanal Tokat Projesi hakkında çıkan haberlere kayıtsız kalmayan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Kanal Tokat Projemizi uzun ve meşakkatli bir hazırlık safhasından sonra başlattık. Proje başlamadan DSİ Bölge Müdürlüğü önümüze 30’a yakın unsur koydular. Bu unsurlar sel, deprem, yeraltı su seviyesi gibi daha birçok konuyu kapsamakta idi. Bizlerde tek tek bu unsurları ele alarak proje iznini aldık. Gelişen çağımızda böyle vizyon projenin çevreye zarar vermesi kesinlikle söz konusu olamaz, devlet buna müsaade etmez. Biz de böyle bir işin altına asla girmeyiz. Proje kapsamında 1,5 Km alanda sahanın membranla kaplanmasındaki amaç lastik bent ile yükseltilecek su seviyesinin yeraltı su seviyesini yükseltmesini önleme amaçlıdır. Yapılan imalat lokal olarak yapılmıştır. Irmağın her iki yakasındaki yeraltı suyunun yapılan etüt ve proje çalışmaları sırasında ırmak yatağından beslenmediği tespit edilmiştir. Irmak yatağındaki kot düşüklüğü ve yamaçlardaki eğim düşünüldüğünde bunun mümkün olmadığı uzmanlarca da tespit edilmiştir. Yani ırmak yatağından yeraltı suyuna dışa doğru beslenme söz konusu değildir” dedi.

“BU İDDİALAR ASILSIZDIR”

Çevreden gelen yeraltı sularının ırmağa giriş yapamaması dolayısıyla bundan dolayı yeraltı su seviyesinin yükseldiği iddiasının doğru olmadığını vurgulayan Başkan Eroğlu “Çevreden gelen yeraltı sularının doğal akışını sağlamak amacıyla projenin sağ ve solunda ırmak taban kotunun altına giden kolektörlerin çevresi kumlu, çakıllı malzeme ile doldurularak doğal drenajsağlayacak şekilde imalatı yapılmıştır. Yani burada da ırmak yatağına girişi düşünülen yeraltı sularına doğal akış kanalı düzenlenmiş olup, ekosistem korunmuştur. Proje yapımı sırasında bir tane ağaç kesilmemiş olup, yaptırdığımız rekreasyon projesinde ırmağın her iki yakasında yeşilin daha da artırılması hedeflenmiştir.  Bütün bu teknik mevzular DSİ ile paylaşılmış teknik rapor ve projelerin onayı DSİ’den alındıktan sonra işlemler yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

“TEKNİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİL”

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Irmağın diğer yakasında işyerleri ve yerleşim alanlarında böyle bir durum yaşanmazken sol tarafta birkaç işyerinin bodrum katlarında yeraltı suyunun yükselmesini Kanal Tokat’a bağlamanın teknik olarak mümkün olmadığını ifade ederek “Eski ismi ile Çağgölü diye isimlendirilen alanda birkaç iş yerinin bodrum katlarında normalin üstünde su yükselmesi yaşandığı, bu sorunun projemizden kaynaklandığı söylenmektedir. Bunu asla kabul etmiyoruz. Konu ile ilgili diğer muhatap DSİ Müdürlüğümüzle de yaptığımız teknik toplantı ile ne DSİ ne de bizim yaptığımız çalışmaların yeraltı su seviyesini bir anda bu kadar yükseltemeyeceği mühendisler ve teknik bilgilendirme ile ifade edildi. Kanal Tokat Proje alanının çevresinde alınan teknik tedbirler ve yeraltı suyunu besleyecek havzanın darlığı göz önüne alındığında burada böyle bir yeraltı su seviyesi yükselmesine sebebiyet verebilecek bir durumun oluşamayacağı teknik uzmanlar tarafından da belirtildi. Irmağın diğer yakasında işyerleri ve yerleşim alanlarında böyle bir durum yaşanmazken sol tarafta birkaç işyerinin bodrum katlarında yeraltı suyunun yükselmesini Kanal Tokat’a bağlamak teknik olarak mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

“İŞYERİ SAHİPLERİYLE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI”

Mağduriyet yaşanan işyerleri sahiplerine bilgilendirme toplantısı yapıldığını belirten Eroğlu “Mağduriyet yaşayan işyeri sahipleriyle DSİ ve Belediyemiz teknik personeliyle yaptığımız toplantı ve proje bilgilendirmesinde; olayın ne Kanal Tokat ne de DSİ’nin ırmak yatağında başlattığı tahkimat’tan kaynaklanmadığı ortaya konulmuştur. Sorunun sebebiyet tarafı olmamamıza rağmen işyeri sahiplerinin beklentilerini karşılamak için, talepleri dinlenmiş ve sorunu çözmek için ırmak yatağında DSİ tarafından biriktirilen kum, çakıl birikintileri Belediyemizin de desteği ile alınmaya başlanmıştır. DSİ Müdürümüz yaptıkları çalışma ile ırmak taban topuk alanını daha da düşürdüklerini bunun da yeraltı su seviyesini biraz daha aşağıya çekeceğini ifade etti. Yine bulunduğumuz mevsim itibariyle yeraltı su seviyesinin yeryüzünden en alçak seviyesinin yaşandığı bir mevsimde olduğumuzu da açıkladı. İşyerlerinin bulunduğu sahanın (eski ismi ile Çağgölü) eski bir bataklık alan olmasından dolayı doğal su akışına havza oluşturabileceğini söyledi” dedi.

 

“HER ŞEY DAHA GÜZEL BİR TOKAT İÇİN”

Başkan Eroğlu Kanal Tokat, Tokat’ın çevreci kalbi olarak, sosyal hayatımıza ve Tokat ekonomisine, turizmine büyük katkılar sağlayacağını söyleyerek “Sol Sahil Sulama Kanalından yeraltısuyuna kaçak olup olmadığını gözlemlemek için kanalın suyu kesilip yine Almus Barajı kapakları kapatılarak ırmaktaki su seviyesi düşürülüp yeraltı su seviyesi kontrol edildi. Jeologlar bu bölgede yeraltı su seviyesinin daima bu seviyelerde bulunmasının yapıdan dolayı normal olduğunu belirttiler. Diğer bir konu ise canlı hayatının olumsuz etkilenmemesi için ana gövde üzerinde balık geçidi her türlü canlının set içerisine giriş ve çıkış yapacağı şekilde tasarlanmıştır. Böylece doğal hayat bent ile kesilmemiş doğal hayat korunmuş, ekosistem muhafaza edilmiştir. Su tutulurken de setten sonraki canlı hayatı korunarak su tamamen kesilmeden yavaş yavaş su tutulabilmesi tasarlanmıştır. Kaldı ki seddin üstünden akacak su şelalesi suyu oksijenle buluşturacağı için canlı hayatına katkı da sağlayacaktır. Kanal Tokat, Tokat’ın çevreci kalbi olarak, sosyal hayatımıza ve Tokat ekonomisine, turizmine büyük katkılar sağlayacaktır. Biz yaptığımız bütün projeleri halkımızın onayını alarak gerçekleştirdik. Bu proje Tokat halkının umutla beklediği halka mal olmuş bir projedir. Her şey daha güzel bir Tokat için. Bize bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Atilla Kamar
    11 ay önce
    Tokat merkezde şehrin iki ucunu dikey olarak aşacak o*** tramvay neden düşünülmez.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“AK PARTİLİLER REDDETTİ”
“AK PARTİLİLER REDDETTİ”
GOÜ’DE REKTÖRLÜK HEYECANI BAŞLADI
GOÜ’DE REKTÖRLÜK HEYECANI BAŞLADI