"Bu ateş tüm vicdanları yakacaktır"

"Bu ateş tüm vicdanları yakacaktır"

Cumhuriyet Meydanında toplanan Türkiye Kamu-Sen üyeleri maaş bordolarını yakarak yapılan zammı protesto etti. Protesto sonrası açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Tokat İl Temsilcisi Hakan Akkaya, “Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz için de mücadele yürütüyoruz. Memurun bordrosunun ateşi tüm vicdanları yakacaktır” dedi.

16 Ocak 2020 - 12:00 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 11:23

Türkiye Kamu-Sen Tokat İl Temsilcisi Hakan Akkaya ve Sendika Üyeleri Cumhuriyet Meydanında toplanarak memura ve emekliye yapılan zamları maaş bordolarını yakarak protesto ettiler. Memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklar diyen Türkiye Kamu-Sen Tokat İl Temsilcisi Hakan Akkaya, “3 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon emeklinin 2 yıl sürecek çileli geçim mücadelesi başlamıştır.  Kamu görevlileri bugün, ağustos ayındaki toplu satış sözleşmesinden beri ifade ettiğimiz acı gerçekle yüz yüze kalmıştır.  Buna göre memurlar ortalama 160 TL, emekliler ise 100 TL zamla 6 ay boyunca idare etmek zorunda kalacaklardır.  TÜİK’in resmi rakamlarına göre geçtiğimiz yıl gıda fiyatları ortalama %10,9; mutfak tüpü, %17,6, doğalgaz %22, elektrik %18,3 zamlanmışken maaşlara %4 zam yapmak, adeta memur ve emeklilerle alay etmek demektir.  Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa dönüşmüştür. Yetkililer hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim etmektedir.   İktidar 2019’daki ilk enflasyon hedefine göre maaşlara toplam %9,2 zam yapmıştır.   2019 yılında gerçekleşen resmi enflasyon ise %11,84 olmuştur. Buna göre memur maaşları enflasyonun gerisinden gelmektedir” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Tokat İl Temsilcisi Akkaya açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dün ne dediysek bugünde onu diyoruz”

“2020 yılı için %4+4, 2021 için ise %3+3 zam yapılması öngörülmüş, adeta ekonomi ile maaş zamlarının ilişkisi tamamen kesilmiştir.      TÜİK’in bu rakamları aldığı yerleri doğrusu merak ediyoruz. Eğer TÜİK’in rakamları gerçekse TÜİK bir market açsın, hepimiz oradan alışveriş yapalım, bizim de enflasyonumuz TÜİK’in enflasyonu ile eşitlensin. Yeniden değerleme oranları %22,58 olarak belirlenirken memur maaşlarına %4+4 zam yapmak hangi vicdanla, hangi adalet anlayışıyla bağdaşır?      Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak sürekli gerçekleri dile getiriyor, maaş zamlarının yetersiz olduğunu, verilen sözlerin tutulmadığını ifade ediyor, acil çözüm bekleyen sorunlar için bir memur paketi hazırlanmasını istiyoruz.   Malum konfederasyon ise durumdan hoşnut olacak ki, eriyen maaşlara, unutulan 3600 ek gösterge vaadine, yardımcı hizmetlilere, haksızlıkların kaynağı mülakata, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesine, gelir vergisi mağduriyetine, bayram ikramiyesine ve emekli maaşlarına dair tek bir kelime etmiyor.     Bugün, memurlar maaşlarını aldılar.   Yani takke düştü, kel göründü.   Türkiye Kamu-Sen dün de meydanlardaydı; bugün de meydanlarda.  Dün ne dediyse, bugün de aynısını söylüyor.  Biz, yalnızca memurlarımız ve emeklilerimiz için değil, gelecek nesillerimiz, beşikteki bebeklerimiz, genç kuşaklarımız için de mücadele yürütüyoruz.”

“Memurun hakkını yiyenler kendi ateşlerini götüreceklerdir”

Türlü menfaatler için bu kutsal hedeften uzaklaşan çakma sendikacılara, şu dizeleri hatırlatmak istiyorum, diyen Akkaya;  “Karacoğlan der ki her sözüm haktır. Yiğit olmayanın yalanı çoktur. Cehennem yerinde hiç ateş yoktur, Herkes ateşini burdan götürür.”   Bu dizelerde olduğu gibi, milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkının yenmesine göz yumanlar da kendi ateşlerini, milyonlarca memurun bordrolarında göreceklerdir.   Memurun bordrosunun ateşi tüm vicdanları yakacaktır” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eğitim Bir Sen
Eğitim Bir Sen "Bizde Varız" dedi