Bu atölyeler bilim adamı yetiştirecek

Bu atölyeler bilim adamı yetiştirecek

Tokat’ta Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri ilkokul, ortaokul, lise müdürlerine ve öğretmenlerine tanıtıldı.

20 Aralık 2019 - 10:54

Tokat Valiliği, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile yürütülen etkinlikte, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam, proje hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı, Teknofest ve Dene-yap Teknoloji Atölyeleri ile ilgili sunum yapan Kökçam, Deneyap Teknoloji Atölyelerinin eğitim sürecini anlatarak, öğrencilerin yönlendirilmesi konusunda eğitimcilerin sorularını yanıtladı.

“GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI BURADA YETİŞECEK”

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Genel Müdürü Ömer Kökçam’ın sunumunun ardından konuşan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, “Artık gelecek teknolojide. Bu noktada Cumhurbaşkanımızın başlattığı milli teknoloji hamleleri gerçekten de son derece takdire şayan. Deneyap Atölyeleri tanıtımını dinlerken de ben şunu gördüm burada geleceğin bilim adamları yetişecek. Hedef de dünyanın en iyisi olmak.  Tarihimize baktığımızda çok önemli ve değerli bilim adamları yetiştirmişiz. Biz yüzyıllar boyunca ilime ve bilime yön vermiş bir milletiz. Ben inanıyorum ki bunu bundan sonra da başaracağız” dedi.

TOKAT’TA 4 TANE DENEYAP TEKNOLOJİ ATÖLYESİ KURULACAK

Tokat il merkezi ve Niksar, Turhal, Erbaa ilçelerine Deneyap Teknoloji Atölyeleri kurulacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı ise konuşmasında şunları söyledi; “Dünyada çok büyük bir değişim ve devrim yaşanıyor. Bu değişim hayatın her alanını etkiliyor. Geleceğin Türkiye’sini daha iyi inşa edebilmek için bizim de bu gelişime ayak uydurmamız gerekiyor. Bunu da çocuklarımızı yüreklendirerek yapağız. İl merkezine bir tane Dene-Yap Teknoloji Atölyesi yapılıyor. Ancak Gençlik Merkezine sahip olan ilçelerde yani Turhal, Erbaa ve Niksar’a da atölye kurulacak. İlimizde 4 tane Dene-Yap Teknoloji Atölyesi olacak” diye konuştu.

DENE-YAP SINAVI İÇİN SON BAŞVURU 6 OCAK

Dene-yap Teknoloji Atölyeleri Öğrenci Seçme Sınavı için son başvuru tarihi 6 Ocak 2020, sınav tarihi ise 9 Şubat 2020 olarak belirlendi. Sınava başvuru yapacak olan sınıflar ise ortaokul grubu için ilkokul 4’üncü sınıflar ve ortaokul 5’inci sınıflar. Lise grubu için Ortaokul 8’inci sınıflar, lise 9’uncu sınıflar ve lise hazırlık sınıfları şeklinde belirlendi. Başvuru alınacak iller ise şu şekilde; Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Antalya, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x