Bu beldede her şey sıfır atık

Bu beldede her şey sıfır atık

Sıfır Atık projesinde pilot belde seçilen Güryıldız’da kırsala yönelik çevre ve zirai ilaç kirliliğinin önlenmesi için öğrenciler ve halkın katılımı ile atıklar artık doğaya karışmıyor

14 Mart 2019 - 12:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan 'Sıfır Atık Projesi' köy ve beldelerde de uygulanmaya başlandı. Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından köylerde uygulanmaya başlayan proje kapsamında Tokat'ın Güryıldız beldesi pilot kasaba olarak seçildi. Beldedeki Şehitler İlk ve Ortaokulu 6-7 ve 8'inci sınıf öğrencileri ve öğretmenlerinin yürüttüğü projeye kasaba halkı da destek veriyor. Proje kapsamında her ayın 15'inde öğrenciler tarafından evler gezilerek atık topluyor. Toplanan atıklar belediye tarafından biriktirilip geri dönüşüm ayrıştırma tesisine gönderiliyor. Güryıldız Belediyesi ise atık miktarına göre kartlı su sistemine geçen kasaba halkına bedava su veriyor. Proje tanıtım programı kapsamında Güryıldız Şehitler İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan tiyatro gösterisi sergilendi. Evsel ve plastik atıklara dikkat çekmek için 6'ncı sınıf öğrencileri yağ tenekesi, kova, süpürge ve tencere kapaklarından yaptıkları müzik aletleri ile şarkı söyledi.

Konuyla alakalı açıklamada bulunan Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, "Özellikle zirai atıkların doğaya atılmaması için başlatılmış bir proje. Zirai ilaçların tamamı biriktiriliyor, geri dönüşüme kazandırılıyor. Bu arada evdeki bütün atıklar öğrenciler tarafından anne ve babaları bilinçlendirilmiş vaziyette, bütün atıklar biriktiriliyor ve geri dönüşüm deposunda depolanıyor. Daha sonra belediye vasıtasıyla geri dönüşüm ayrıştırma tesisine gönderiliyor. Evlerde biriktirilen gıda atıkları, burada solucan üretim merkezi var oraya götürülüyor. Köyde hiçbir atık çöp doğaya karıştırılmıyor. İsraf edilmiyor ve geri dönüşüme gönderiliyor" dedi.

 

“BİZ DOĞADA MİSAFİRİZ”
 

Belde sakinlerinden Fatma Demirhan projeyi desteklediklerini ve atıkları biriktirip öğrencilere verdiklerini ifade ederek, "Çocuklarımız bunun için çabalayıp gayret ediyorlar. Her şeyin bilincindeler doğanın çevrenin güzelliğinin farkındalar bunun için kirletmemek istiyorlar. Bu da güzel bir davranış. Doğamızı koruyalım çünkü bizde burada misafiriz. Eskiden bu atıkları çöpe atıyorduk. Şu an bilinçlendik. Daha dikkatli davranıyoruz" şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yeşilyut’ta 50 kişiye iş imkanı
Yeşilyut’ta 50 kişiye iş imkanı
İzinsiz kazı yapan 2 kişi suçüstü yakalandı
İzinsiz kazı yapan 2 kişi suçüstü yakalandı