Bu festival Tokat’ta ilk!

Bu festival Tokat'ta ilk!

Türk Çoban Köpekleri Festivali kapsamında Yerli Irklar Irk Standartları Yarışması Tokat’ta ilk kez düzenlenecek. 28 Nisan Pazar günü düzenlenecek festivalde Türkiye’ye özgü yerli çoban köpekleri; Kangal, Akbaş, Malaklı ve Anadolu Çoban köpeği ırkları yarışacak

26 Nisan 2019 - 10:34 - Güncelleme: 30 Nisan 2019 - 21:13

Uluslararası Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (UKİFED) Türk Çoban Köpekleri Festivali Yerli Irklar Irk Standartları Yarışmasının 6.sını Tokat’ta düzenliyor. Tokat’ta bir ilk olacak olan festival 28 Nisan Pazar günü Gümenek Mesire alanında Tokat Belediyesi ve Kent Konseyi’nin katkılarıyla organize edilecek.

Irk ve yaşlarına göre farklı klasmanlarda yarıştırılan köpekler, hakemler tarafından değerlendirilecek. Irk standart özelliklerine ve fiziksel özelliklerine bakılarak değerlendirilecek olan Türk Çoban köpekleri, yarışmada her köpek kendi ırkında yavru, genç, yetişkin ve yaşlı olmak üzere kategorilendiriliyor.

UKİFED Yerli Irklar Başkanı Birol Başyiğit, “Türk Çoban Köpekleri Festivali  Tokat’ta ilk kez düzenlenecek. Sinop, Samsun, Amasya, Ordu gibi çevre iller başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden festivale katılım olması bekleniyor. Ülkemizdeki yerli çoban köpeklerini korumak ve geliştirmek amacıyla bu festival düzenleniyor. Türkiye’ye özgü yerli çoban köpekleri Kangal, Akbaş, Malaklı ve Anadolu Çoban köpeğidir. Yarışmada her köpek kendi ırkının özelliklerine göre değerlendirilecek” dedi.

Geniş kapsamlı bu festivalde yaklaşık 300 köpeğin yarışacağı belirtilirken değerlendirme sonucuna göre köpekler ve sahiplerine kupa ve çeşitli hediyeler takdim edilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x