Bu fiyat sütün tadını kaçırdı!

Bu fiyat sütün tadını kaçırdı!

Tokat Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı, Ulusal Süt Konseyi’nin açıkladığı 40 kuruş desteğin yetersiz olduğunu Süt fiyatının en az 2 lira 80 kuruş ya da 3 lira olması gerektiğini söyledi. Karyağdı, “Açıklanan 2.30 kuruş süt fiyatı süt üreticisini kanser yapacak. 40 kuruş destek ise bunun tedavisi değil” dedi

12 Ekim 2020 - 09:37

Ulusal Süt Konseyi soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatı yüzde 3,6 yağlı ve yüzde 3,2 proteinli süt için 15 Kasım 2019-31 Aralık 2020 tarihlerini kapsamak üzere 2,30 TL olarak belirlenmişti. Bu süreçte çiğ süt fiyatları piyasa koşullarında yaşanan değişiklik nedeniyle 10.10.2020 tarihinde Ulusal Süt Konseyi toplandı.

 

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan görüşme sonucunda Ekim-Kasım-Aralık aylarına ait çiğ süt destek priminin krş/lt olarak belirlendiği öğrenildi.  Yapılan değerlendirme sonucunda çiğ süt tavsiye fiyatının 1 Ocak 2021 tarihinde geçerli olmak üzere Aralık 2020 tarihinde Ulusal Süt Konseyi bünyesinde yeniden değerlendirilmesine karar verildi. 

 

Ulusal Süt Konseyi’nin bu kararının zaten girdi maliyetleri nedeniyle zor bir dönem geçiren süt üreticilerinin daha büyük sıkıntıya girmesine neden olacağını söyleyen Tokat Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı, tehlikeye dikkat çekti

 

1 YIL SONRA DANA VE ET KRİZİ BAŞLAR!

Veteriner Hekim Karyağdı, “Süt fiyatlarının düşmesi ve üreticinin kriz içerisine girmesi demek bir yıl sonra et krizi oluşmasına neden olacaktır. Yüksek girdi maliyetleri düşük Çiğ süt fiyatı nedeniyle süt inekleri kesime gidecek, bir yıl sonra doğum yetersizliği ile dana ve et krizi başlayacaktır” dedi.

 

“BÜYÜYEN HAYVANCILIK KRİZİ İLE SONUÇLANIR”

Bu olumsuz durumum et ithalatı, dana ithalatı ve borç sarmalına girmiş çiftçilerle büyüyen hayvancılık krizi ile sonuçlanacağını söyleyen Karyağdı, “Ulusal Süt Konseyi bugün çiftçisinin yanında olmayacaksa ne zaman olacak. Açıklanan 2.30 kuruş süt fiyatı süt üreticisini kanser yapacak. 40 kuruş destekleme ise bunu tedavisi değil. Süt fiyatı en az 2 lira 80 kuruş  ya da 3 lira olmalıydı. Artı destekleme ödenmeli. Zaten sütün en az olduğu dönem olan Ekim-Kasım-Aralık döneminde destekleme artırılması totalde artış bile sayılmaz. Allah üretene, üretmeye çalışana yardım etsin” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜNEYDOĞU DERBİSİNE TOKATLI HAKEM GÖREVLENDİRİLDİ
GÜNEYDOĞU DERBİSİNE TOKATLI HAKEM GÖREVLENDİRİLDİ
Türkiye’nin en iyi Kızıl Altın’ı Zile’de
Türkiye’nin en iyi Kızıl Altın’ı Zile’de