BU KÖPRÜ 30 YILLIK RÜYA

BU KÖPRÜ 30 YILLIK RÜYA

Gölgeli Belediye Başkanı İbrahim Karahan, Almus Barajı’nda Tufantepe’den karşıya uzanacak, Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu’nun projesi olan ‘30 yıllık rüya’ Köprü projesinin gerçekleşmesi için Tokat Valisi ve siyasilerden destek istedi

23 Kasım 2017 - 13:05 - Güncelleme: 23 Kasım 2017 - 18:44

Tokat’ın Almus ilçesinde 30 yıl önce yapımına teşebbüs edilen Almus Barajında Tufantepe'den karşıya yapılacak 300 metrelik köprü Merhum Vali Recep Yazıcıoğlu'nun 1987 yılında ki projesiydi. Köprü, bölgenin her alanda gelişmesine katkıda bulunacak.  Gölgeli Belediye Başkanı İbrahim Karahan, 30 yıllık bu rüyanın gerçekleşmesi için Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman ve tüm siyasilere çağrıda bulundu.

Almus'a bağlı 30 köyün çoğunluğunun barajın öte yakasında bulunduğuna dikkat çeken Gölgeli Belediye Başkanı İbrahim Karahan, “Tokat'ta bir Haliç var, onun üstüne de bir Galata Köprüsü yakışır” dedi. Bu köprü yapıldığında Almus Merkez ile 30 köy yolunun yaklaşık 17 kilometre  kısalacağının altını çizen Başkan Karahan, bizim kasabamızdan daha öteye yaklaşık 7-8 kilometre ötede köylerin bulunduğunu söyledi. Tufan Tepesiyle tam karşısındaki koyun, barajın en dar kısmı olduğunu anlatan Başkan Karahan, “300 metrelik gidiş geliş tek şeritli bir köprüyle, yaklaşık 17 kilometrelik bir yolun kısaltılması sağlanacaktır. Böylece, Almus İlçemizin hem bağlı kasaba ve köyleriyle irtibatı sağlanmış olacak, hem de turizme yönelik ciddi bir alt yapı tamamlanmış olacaktır” diye konuştu. 

GURBETÇİLER KÖYLERİNE KOLAY GELMEK İSTİYOR

1987 yılında Tokat Valisi merhum Recep Yazıcıoğlu'nun söylenen mevkide bir köprü projesi olduğunu anlatan Başkan Karahan, burayla ilgili bağış-yardım dahi toplandığını söyledi. Başkan İbrahim Karahan açıklamalarını şöyle tamamladı: “Bölgenin nüfusu özellikle İstanbul ve Almanya ile yakın irtibat içerisindedir. Gurbette yaşayan bölge insanı, her yıl köylerine gelmek istiyor. Ancak, bozuk ve uzun bir yoldan dolayı, her yıl yerine 2 veya 3 yılda bir gelmeyi yeğliyorlar. Köylerine konut başta olmak üzere yatırım yapmak isteseler bile, yol sorunu nedeniyle projelerini bekletiyorlar. Bakın, bölgenin belde ve köylerini sayalım öncelikle: Akarçay, Armutalan, Kinik, Kuruseki, Cihet, Görümlü, Gölgeli, Çevreli(Mohat) Ataköy (KIZILDERE), Alan, Arisu, Cambulak, Camdali, Camköy, Ciftlik, Dereköy, Durudere, Gebeli, Gevrek, Göltepe, Gümeleönü, Hubyar, Kapici, Karadere, Kizilelma, Mescit, Sahilköy, Sagirlar, Serince, Üçgöl, Yuvaköy. Gelin bu belde ve köylerimizde yaşayan insanlara maliyeti çok fazla olmayacak köprüyü çok görmeyelim. Hem merhum vali Yazıcıoğlu'nun 30 yıl önce ki projesini hayata geçirmiş oluruz, hem de bölge insanına verdiğimiz değeri göstermiş oluruz.”

 

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • EROL ERYILMAZ
  8 ay önce
  Buraya yapılacak köprünün tozanlıya hayat vereceği bir gerçektir Almustan Doğanşara kadar o*** bütün köyler fayda***acak İNŞALLAH YAPILIR
 • Sahilköylü-Rıza Aydıner
  11 ay önce
  Buraya yapılacak bir köprü herşeyin ötesinde insana saygının bir tarifsiz örneği olmakla beraber; vatanını seven muktedirlerin mili servetimize gösterdikleri hassasiyetin derecesini belirleyecektir diye düşünüyor; şimdiden emeği geçecek o***lara teşekkür ve sevgilerimi iletirim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?