Bu müze minyatür Tokat

Bu müze minyatür Tokat

900 adımda 900 yıllık Tokat tarihini anlatan Sulusokak’ta açılması planlanan içerisinde eski meslek grupları, şehrin önemli şahsiyetlerinin mumya heykelleri ve el sanatlarının yanı sıra mutfak kültürünü de yansıtacak olan Şehir Müzesi’nin açılması için Tokat Belediyesi hazırlıklarını sürdürüyor

14 Eylül 2018 - 01:18 - Güncelleme: 16 Eylül 2018 - 15:03

Tarihi Sulusokak Meydanında, mevcut müzenin karşısında Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralanan alana inşa edilen Şehir Müzesi, Tokat’ın turizmine ve ekonomisine katkı sağlayacak. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Şehir Müzesi’nde son hazırlıkların sürdüğünü söyledi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Tokat’ımızın 500 yıllık tarihini sergilediğimiz şehir müzesindeyiz. Yaşamıyla, kültürüyle şuana kadar yetiştirdiği şahsiyetlerle ve Tokat’ın iktisadıyla yani özetle Tokat’ın her şeyini burada birebir tanıtacağız. 900 adımda 900 yıllık eserleri görebileceğimiz, dünyada eşi benzeri olmayan bir açık hava müzesi olan Sulusokak’ta yer alan yaklaşık 3 bin metrekarelik Şehir Müzesi, zemin katında Tokat Kebabı ocağı, Tokat’a has mermerden yapılmış bir çeşme, urgancılar, bakırcılar, çömlekçiler gibi geçmişte yapılan el sanatları yer alıyor. Yine yazmacılık ve çömlekçilik yapımıyla ilgili küçük birer  atölye oluşturduk. Giriş katta ise birçok sanat görselleri yer alacak. Bir girizgah bölümümüz olacak. Tokat’a dair birçok unsur giriş katında misafirleri karşılayacak. En üst katta ise Tokat’a dair birçok bilginin, önemli şahsiyetlerin birebir mumya heykelleri , bazı ilçelerimize yönelik şuanda önemli bir eser olarak görülen tarihi eserlerin birebir uygulamaları yer alacak. İnsanlar bu Şehir Müzesini gezdiğinde Tokat neymiş, ne kadar önemli tarihi şahsiyetleri ve el sanatları varmış. Ne kadar önemli ticari faaliyetleri varmış’ diyecekler.  Biz de bu müze vasıtasıyla hem hemşerilerimizin hem de dışarıdan gelen insanların Tokat’ı daha iyi tanımasını sağlamış olacağız” diye konuştu.

Şehir Müzesi için yaklaşık 10 aydır çalışmaların sürdüğünü ve birkaç ay içinde hazırlıkların tamamlanarak Tokatlıların hizmetine açılacağını belirten Başkan Eroğlu, Tokat Şehir Müzesi’nin hem şehre hem bölgeye hem de Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek açıldığında tüm halkı müzeye davet etti.

HABER: Mihriban KOÇAKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Şaşkına çeviren yufka
Şaşkına çeviren yufka