Çamlıbel’in Cezası Bitmedi mi?

Çamlıbel'in Cezası Bitmedi mi?

1923 yılında İlçe olan Çamlıbel'in 1944 yılında dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün ilçede yaptığı miting de vatandaşlardan görmüş olduğu tepkiler sonrası İlçeliği geri alınıyor. İnönü'nün batılılaşma politikalarına tepki gösterildiğini söyleyen Çamlıbel Belde Başkanı Adem Akkül İsmet İnönü hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyerek “İsmet İnönü'nün şahsi ve fevri çıkışlarının sonucunda bu bölgenin cezalandırılmasına 21. Yüzyılda böyle bir iradede artık dur denilmesi gerekiyor.

17 Ekim 2017 - 11:09 - Güncelleme: 13 Ocak 2018 - 12:34

Tokat'a bağlı Çamlıbel Kasabası 1944 yılında dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından ellerinden alınan İlçeliği tekrar almak istiyor. 1944 yılında o zaman ki adı Artova olan Çamlıbel'i ziyaret edip miting yapan İsmet İnönü'ye vatandaşlar uyguladığı politikalardan dolayı tepki gösterdikleri için ilçeliklerinin alındığını öne sürüp belgeleyen Çamlıbel Belediye Başkanı Adem Akgül, haklarının tekrar verilmesini ve İlçe olmak istediklerini söyledi.
Akgül, “Basın açıklamamızın temek dayanağı bölgemizin daha önce ki statüsü ve şimdiki statüsü olacak. Bilindiği üzeri 1923 yılında kurulan Tokat'ın en büyük beş ilçesinden biridir Çamlıbel, 1923'de burası İlçe oluyor ve gayet aktif bir şekilde de büyüme gösteriyor. Gerek konum itibariyle, gerek nüfus standartları ve yüz ölçümü olarak bölgemizin İlçe olması konusunda tüm konuştuğumuz bürokratlar ve işi bilin arkadaşlarımız aynı fikirdeler. Bizim işim biraz karışık bir durum, 1923'te ilçe olan Çamlıbel, 1944'de kadar bölgemize çok büyük hizmetler kazandırmıştır. 1 Haziran 1944'de sayın İsmet İnönü'nün buraya gerçekleştirmiş olduğu bir ziyaret sonucunda, bildiğiniz üzere İsmet İnönü'nün bir batılılaşma modeli vardı. Bu batılılaşma modelini bir türlü içerisine sindiremeyen Çamlıbel halkı bu miting konuşması esnasında İsmet İnönü'ye tepki göstermiş ve bu tepki sonucunda da İsmet İnönü yaklaşık 35 yıllık kadim bir İlçe olan Çamlıbel'in elinden İlçeliğini alıp, o zaman buranın ismi Artova'dır, Eskiden Kızılca köyü olarak bilinen şimdide Artova İlçemiz olarak bildiğimiz Kızılca köyüne tüm arşiviyle, tarihiyle ve ismiyle oraya götürüyor” dedi.

“Çamlıbel'in ve bölgenin cezası bitmedi mi?”
Çamlıbel'in cezasının halen bitmediğini mi soran Başkan Akkül, “Bizim burada ki feryadımız şu; biz Çanakkale'de Sarıkamış'ta beraber savaştık. Bölgemizden binlerce şehit verdik.  İsmet İnönü'nün şahsi ve fevri çıkışların sonucunda bu bölgenin cezalandırılmasına artık 21. Yüzyılda böyle bir iradede artık dur denilmesi gerekiyor. Artık Çamlıbel'in ve bölgenin cezası bitmedi mi? Diye sormak istiyorum. Artık bitmeli biz iadeyi itibarımızı tekrar istiyoruz. 35 yıl bölgeye ışık tutan binlerce yıllık geçmişe sahip olan eski ilçeliğimizi tekrar istiyoruz. O yıllarda miting de Avrupalılaşmayı anlatan İnönü'ye halk tepki gösteriyor zaten bölge doksu itibariyle içine sindiremiyor. İsmet İnönü'de daha konuşma yaptığı platformdan aşağıya inmeden zamanın Valisi İzzettin Çağpar'a talimat veriyor ve İl genel Meclisi kararıyla buradan ilçeliğin alınıp o zaman ki Kızılca'ya şimdiki Artova'ya naklini istiyor. İsmet İnönü buradan Sivas'a gitmeden tüm komu kurumları her şey buradan gidiyor ve kara bir 25 yıla mahkum ediliyoruz. 25 yıl sonra 1972'de tekrar Belde Belediyesi olarak statü kazanıyor. O zamana kadar buralar sanki Yunanistan toprağıymış gibi muamele görüyordu” şeklinde konuştu.

İsmet İnönü'ye suç duyurusu
Çamlıbel Belde Başkanı Adem Akkül İsmet İnönü hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek “Bu hafta içi Cumhuriyet Başsavcılığına elimizde ki bilgi ve dokümanlarla birlikte mahkeme süreci başlatacağız. Zamanın idaricilerine ve direk İsmet İnönü'ye dava açacağız. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Bizde bu toprakların evladıyız bu topraklar için can verdik” ifadelerini kullandı.

“Kanılarla evrak taşıdık”
Yörenin vatandaşlarından yaklaşık 90 yaşında olan Saffet Tanrıverdi ise “1944'de İnönü burada konuşma yaptı. Biz o zaman gençtik, millet İnönü'yü istemiyordu zaten konuşması esnasında yuhaladılar. Vali ile birlikte bundan dolayı bizim kazayı buradan kaldırdılar. Biz kanılarla evrakları falan şimdiki Artova'ya taşıdık. Burada güzel hükümet binası vardı, onu da keyfi yıktılar. Biz şimdi tekrar ilçe olmayı istiyoruz” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • madaslı
    1 yıl önce
    artova ne olduki sizde ne olacağınız merkezden biraz destek yahu önce kendiniz biraz etrafı derleyin toplayın birde ovanın ortasında yazık memlekette arazi kıtlığı var siz ekilebilir arazilere binalarmı konduracaksınız madasada faydası olur ama önce yeri bi tepeye verimsiz a***a taşıyın ilçeyi zaten tokat büyük şehir olacak o zaman mahalle olursunuz....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEÇİLMİŞ YÖNETİMİ YOK SAYDILAR
SEÇİLMİŞ YÖNETİMİ YOK SAYDILAR
Bağ Yaprağının Başkenti Emirseyit
Bağ Yaprağının Başkenti Emirseyit