Cevizde maliyet düşecek

Cevizde maliyet düşecek

Niksar Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü teknik elemanlarınca ceviz yetiştiren çiftçilere modern teknikler öğretildi. Böylece ceviz bahçe sahiplerinin; işçiye ihtiyaç duymadan kendi traktörü ile zararlı ve hastalıklarla mücadele için kendi ilacını kendisinin uygulaması üretim maliyetini düşürecek.

17 Mayıs 2019 - 11:44

Ceviz yetiştiriciliğinde; İşçilik maliyetlerinin yüksekliği, üretim maliyetlerini de artırdığından üretim maliyetini düşürmek için modern tarımsal mekanizasyon tekniklerinin kullanması zorunlu hale gelmiş durumda. Niksar’da,  son yıllarda yabancı ceviz çeşitlerinden oluşan modern ceviz bahçelerinin tesisi ile üretimin tarımsal mekanizasyon teknikleri kullanılarak yapılması zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda; İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanlarınca ceviz üreticilerine klasik ilaçlama makineleri ile  yeni modern atomizörle  ilaçlama   arasında karşılaştırmalı uygulama  eğitimi verildi.

Niksar’ın Hüseyin Gazi köyünden Durmuş Kılıç' a ait 20 dekar alanda modern tarım teknikleri ile kurulu 7 yaşında  Chandler ceviz bahçesinde atomizör ile hastalık ve zararlılarla mücadele için  ilaçlama yapıldı. İlaçlama zamanını belirlemek üzere ilçe müdürlüğünün erken uyarı sisteminden alınan verilerden yararlanıldı. Buna göre; ceviz iç kurdu, ceviz antraknozu, çiçek burnu çürüklüğü ilaçlamaları yapılarak, üreticinin hastalık ve zararlılardan etkilenmemiş ürün alması hedeflendi. İlaçlama sırasında ilaç atma teknikleri, doz ve ilaç çeşitleri hakkında bilgilendirme yapıldı. 1600 litre kapasiteli atomizör ile 750 adet ağacın yeşil ve gövde aksamı  daha ince zerreler halinde ilaçlandığından bir önceki klasik makinelerle yapılan ilaçlamalara göre daha az su harcandı  su ve yakıt tasarrufu da sağlanmış oldu.

           Ceviz bahçe sahiplerinin; işçiye ihtiyaç duymadan kendi traktörü ile zararlı ve hastalıklarla mücadele için kendi ilacını kendisinin uygulaması üretim maliyetini düşürecek. Yine bu kapsamda ceviz dökme makinesi, ceviz soyma makinesi, ceviz kurutma makinelerini yaygınlaşması ile ceviz yetiştiriciliğin de işçilik maliyetlerini düşürerek birim alandan net geliri ve üretim artışı ile ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Normalleşmeye başladık
Normalleşmeye başladık
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASI
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASI