ÇEVRECİ TESİSE FREN

ÇEVRECİ TESİSE FREN

Tokat Yağmurlu’ya yeni bir taş ocağı yapılıyor. Firma tarafından taş ocağına yapılan itiraz ve eleştirilerin ise gerçekçi olmadığı ifade edilirken, çevreci tesise fren konulduğu iddia edildi.

05 Mayıs 2020 - 12:37 - Güncelleme: 11 Mayıs 2020 - 12:30

 

Türkiye’nin gelişimine ve istihdamına doğrudan büyük katkı sağlayan,  yol, köprü, baraj, yapı malzemeleri yapımında ve inşaat sektörünün olmazsa olmazı olan agregaların üretilmesi için taş ocaklarına olan ihtiyaç herkes tarafından kabul edilmekte. Son yıllarda ülkede yapılan devasa yatırımlar ancak üretimle gerçekleşebilmektedir. Bu manada önemli bir madencilik kolu olan taş ocak madenciliği ülkemizin gelişimi için hayati önemdedir. Tokat ve ilçeleri arasında yolların yenilenmesi, yeni baraj ve göletlerin yapılması, sanayi ve tarım tesislerinin inşası mevcut yolların standartlarının yükseltilmesi taş ocak madenciliğine olan talebi artırdı.

Yağmurlu'da yapılacak olan Taş Ocağı tesisine itirazlara cevap veren firma şu ifadelere yer verdi:

 

DÜNYA STANDARTLARINDA ÜRETİM

Türkiye’de taş ocak madenciliği yapmak birçok kanun ve yönetmeliklerdeki şartları yerine getirmek gerekiyor. Çevre ve maden kanun ve yönetmelikleri bakımından ülkemiz dünya ölçeğinde çok ileri bir düzeyde bulunuyor. Gerekli şartları sağlayıp izin almak için dünya standartlarında madencilik yapmak zorunluluğu bulunuyor.

Tokat-Niksar yolunun yapımında ihtiyaca binaen Yağmurlu köyüne taş ocağı açılması gündeme geldi. Tokat Valiliği yaptığı incelemeler sonunda taş ocağının açılabileceğine izin verdi. Çevre hassasiyeti ile tanınan firma 35 yıldır Türkiye genelinde taş ocağı madenciliği yapıyor. Madencilik faaliyeti esnasında çevreye ve bölge halkına hiçbir şekilde zarar vermeyecek şekilde kanun ve yönetmeliklere göre planlama yapıldı.  Yatırım ve istihdamın devamı etmesi için gerekli olan bu tesisin bazı kesimler tarafından engel olunmaya çalışılmasına ise anlam verilemedik.

ÇEVRECİ BİR TESİS

Firma yetkilileri, yapılması planlanan tesisin bir ihtiyaç olduğunu kriterlere göre yer tespiti yapıldığını belirterek, Türkiye’de maden ocakları, belli çevre ve şehircilik kriterlerine uygun bir şekilde çalışmak zorundalar. Maden Kanunu’nun yanı sıra Çevre Yasasının da izin verilirken dikkate alındığını kaydeden uzmanlar, burada belirtilen maden ocaklarını kısıtlayıcı kurallara uyulduğunu ifade ettiler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın akredite kuruluşlarının tesislere teknik destek verdiğini kaydeden uzmanlar, tesisin gerekli şartlardan uzaklaşması halinde de kapatılacağını belirttiler.

HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINDI

Konuda uzman olan kişilerinde fikirlerini dile getiren yetkililer,tesise toz indirgeme sisteminin kurulacağını anlatarak,  “Şöyle ki konkasörden eleğe, elekten silolara gelen taştan toz çıkmaması, aynı zamanda eleğe düşen mıcırında ıslak olmaması gerekir. Bu çevreci makinelerle sağlanıyor. Firma havaya çıkan partikül tozunun yüzde 98’ini de indirgeyebiliyor. Stokların üzerini pulverizasyon ile sulanarak rüzgar etkisi ile tozun kalkmasını önleniyor. Araç ve ekipmanların bakımları yetkili servislerde yapılacak, katı atıkların akredite olmuş firmalar tarafında geri dönüşüm tesislerinde bertaraf edilecek, su ihtiyacı dışardan sağlanarak yeraltı suları korunacak, ocak çıkışından yola kadar olan mesafe sulanacak” dediler. Üretim esnasında yerleşim yerlerine hiçbir zarar verilmeyecek şekilde üretim planı oluşturulduğunu aktaran uzmanlar, çevre manasında doğaya zarar verecek tüm önlemlerin alınacağını da söylediler.

TESİSE İHTİYAÇ VAR

Yağmurlu’da yapılan tesise anlam verilemez bir şekilde karşı çıkıldığını bunun ise yanlı bakış açısından kaynaklandığını ifade eden Taş Ocağı yetkilileri Tokat-Niksar yolunun yapımına hem maliyet, hem de zaman açısından  katkıda bulunacak tesisin bölgede istihdama da katkı sağlayacağı belirtildi. Tokat  merkezde 5 tane daha taş ocağı tesisinin olduğunu ve bunlara itiraz edip gündeme  getirmeyenlerin buraya itiraz etmesinin sebebinin de iletişimsizlikten kaynaklandığı belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT'I DOLU VURDU
TOKAT'I DOLU VURDU
ZİNAV GÖLÜNDE ÇALIŞMALAR DEVAM
ZİNAV GÖLÜNDE ÇALIŞMALAR DEVAM