google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
"Çevreliden, Hüseyin Akbaşlar yetişsin"

"Çevreliden, Hüseyin Akbaşlar yetişsin"

Türk çayırı, dünya ve olimpiyat şampiyonu adına düzenlenen Hüseyin Akbaş Karakucak müsabakalarında gani gönüllü işadamı Ahmet Akcan’la tanıştı. Gelecek yılın ağalığını 45 bin lira karşılığında kazanan Akcanlar İnşaat Sahibi Ahmet Akcan, güreş ağalını alma sebebin, Çevreli Kasabamızda yeni dünya şampiyonlarının ve Hüseyin Akbaşlar’ın çıkması olduğunu söyledi.

03 Eylül 2018 - 00:35

Almus Çevreli Hüseyin Akbaş Karakucak Güreşlerinde kıyasıya geçen güreş ağalında ata sporumuz güreşi seven ve güreşçi ağabeyi Akcanlar İnşaat Sahibi Ahmet Akcan, 45 bin lira karşılığında güreş ağası oldu.  Akcan 2008 yılında da yapılan düzenlenen Geleneksel Hüseyin Akbaş Karakucak güreşlerinde,  güreş ağası olmuştu.

 

‘’GÜREŞLERE AĞALIK YAPMAK BENİM İÇİN BİR ŞEREFTİR’’

2008 yılından itibaren ağalık yapan Ahmet Akcan, “Bir sporu geleneksel kılan, o sporun milli kültür unsuru olarak içinde barındırdığı töresel-törensel uygulamalardır. Bu anlamda karakucak güreş, yağlı güreş, yağ, cazgır, dua, selamlama, kısbet, peşrev, müzik, ağalık kurumu gibi kavramları son derece önemlidir. Güreşçilerin, güreş ağasının, davul zurnacıların, hakemlerin ve yağcıların geleneksel kıyafetleriyle başlı başına ve orijinal bir kültürel donanıma sahip olması da ayrı bir güzelliktir. Tokat ilimize, Almus İlçemize ve en önemlisi de Hüseyin Akbaş gibi olimpiyat ve dünya şampiyonu bir güreşçimize yönelik düzenlenen bu turnuvanda ağalık yapmak, bu etkinliğin yapılmasına katkıda bulunmak beni fazlasıyla memnun etmektedir” dedi.

“ATA SPORUMUZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Kültürel belleğin kaybedilmemesi gerektiğini sözlerine ekleyena Ahmet Akcan, “Bizler bu topraklarda büyüdük, bu topraklarda kazandık. Ekmeğimizi paylaşmamız, değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Kültürel, yapısal ve bilimsel değerlendirmeler ışığında hem karakucak, hem de yağlı güreşlerimize sahip çıkacağız. Aksi takdirde, asırlardır hayatiyetini sürdürme başarısı göstermiş, milli kültürümüzün özgün bir parçasını oluşturan güreşin yaşaması, gelişmesi ve yaygınlaşması tesadüflere kalacaktır” ifadelerini kullandı.

 

‘TOKAT’A DAİR NE VARSA SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR’

Tokat’tın tarih boyunca güreş alanında olimpiyat, dünya şampiyonları çıkardığını sözlerine ekleyen Ahmet Akcan, “Tokat’a dair ne varsa sahip çıkmamız gerekiyor. Tokat’ı Tokat yapan onun manevi ve kültürel mirasıdır. Yaptığımız işlerde, davranış biçimlerimizde bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Yani atalarımızdan devraldığımız hasletleri, evlatlarımıza devredebilmemiz gerekiyor. Biz bunları atlarsak hatlar kesilir” diyerek açıklamasını tamamladı.

Çevreli Belediyesi Hüseyin Akcan’a güreş müsabakalarına yaptığı katkılardan dolayı plaket verdi.

HABER: Sırrı SÜRER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TURHAL YENİ BİR TAKIMA KAVUŞTU
TURHAL YENİ BİR TAKIMA KAVUŞTU
Pandemide hayatın akışını altyapıyla yakaladık
Pandemide hayatın akışını altyapıyla yakaladık