‘CEZA İNDİRİMİ YASASI TOPLUM VİCDANINDA DERİN YARA AÇTI’

‘CEZA İNDİRİMİ YASASI TOPLUM VİCDANINDA DERİN YARA AÇTI’

Ceza İnfaz indirimi yasasını değerlendiren Barış ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Alpay, yasanın bu haliyle toplum vicdanında derin yaralar açtığını söyledi.

17 Nisan 2020 - 14:28

BEP Genel Başkanı Alpay açıklamasında, “Yapılan düzenlemeyle, Çiftlik Bank aracılığıyla bazı yurttaşları 1,5 milyar lira dolandırarak kaçan, kamuoyunda 'Tosuncuk' diye anılan Mehmet Aydın’ın ceza indiriminden faydalanması ve alkollü araç kullanıp bir aileyi yok eden yazar Emrah Serbes'in cezasının neredeyse bitme noktasına gelmesi, toplumda devlete olan güveni sarsacak derin izler bırakmıştır” dedi.

“SOMA’NIN ACISI TAZELENDİ”

BEP Genel Başkanı Hüseyin Alpay ayrıca, tutuklu Soma maden faciası sanıklarının bu düzenlemeden faydalanmalarını da eleştirdi.

Alpay, 301 kişinin ölümüyle sonuçlanan faciada “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmaktan” suçlu bulunan ve 15 yıl hapis cezasına çarptırılan tutuklu şirket yöneticilerinin de yeni düzenlemeden yararlanmalarını, vicdanların kabul edemeyeceğini ifade ederek, “Soma maden faciasının acısı maalesef tazelenmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

“ALİ İHSAN VE BERKİN ELVAN’IN AİLELERİNE NE DİYECEKSİNİZ?”

                BEP Genel Başkanı Hüseyin Alpay açıklamalarında Gezi olayları sırasında polis müdahalesi ile hayatlarını kaybeden Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan, Abdullah Cömert'in davalarından mahkûm olan sanıkların da bu düzenlemeyle cezalarında indirime gidilmesinin kabul edilemez olduğunu bildirdi. Alpay, “Gezi olaylarında hayatını kaybeden gençlerin ailelerine nasıl bir açıklama yapacaksınız? Kabuk tutmuş bir yarayı yeniden kanatmak kimlere fayda getirir?” sorularını gündeme taşıdı.

                Alpay, Aladağ yurt yangınında 10'u öğrenci, 12 kişi vefat ettiği davaların hükümlülerinin de yasa kapsamına girmesiyle vicdanların yaralandığını kaydetti. BEP Genel Başkanı “Anayasa’nın eşitlik ilkesi gereğinin göz ardı edilerek yapılan bu ceza indirimi yasası halkın beklentilerine cevap verememiş, hukuka olan güveni azaltmıştır. Yeni mağduriyetlerin yaşanmasına vesile olacak bu düzenleme adeta ‘kişilere özel’ yapılmış, toplumumuz hayal kırıklığına uğramıştır” ifadelerini kullandı.

                BEP Genel Başkanı Hüseyin Alpay ayrıca, Alaattin Çakıcı’nın tahliye olmasının ve Sedat Peker’in de ceza infaz indiriminden faydalanacak isimler arasında yer almasının, “yasasının tamamı değerlendirildiğinde” kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x