Cezaevleri Eğitim Yuvası

Cezaevleri Eğitim Yuvası

Tokat T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu, sadece bir ceza infaz kurumu olmaktan öte tutuklu hükümlere yönelik psiko-sosyal destek, okuma-yazma, mesleki eğitimler ve sosyal faaliyetlerle onları topluma kazandıran adeta bir eğitim kurumu olarak hizmet veriyor

07 Aralık 2017 - 11:50 - Güncelleme: 07 Aralık 2017 - 11:53

Toplumun dışarıdan hep merakla izlediği ancak içerisini pek bilmediği ceza infaz kurumları artık sadece cezaların infaz edildiği dört duvardan ibaret kurumlar değil, adeta birer eğitim kurumuna dönüştü.  Bir şekilde suça bulaşmış hükümlü tutuklular, tahliye zamanı gelene kadar ki süreçte bir dizi programa tabi tutularak, ruh ve beden sağlıklarının korunmasının yanı sıra mesleki kurslar alarak ileride meslek sahibi olmaları sağlanıyor, ayrıca hükümlü tutukluların sosyal yönlerinin gelişmeleri sağlanarak böylece topluma daha kolay adapte olmaları sağlanıyor.
Gerek fiziki altyapısı gerekse hükümlü tutuklu sayısı ile Türkiye'nin önde gelen ceza infaz kurumlarından biri olan Tokat Çamlıbel Beldesinde faaliyet gösteren Tokat T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu da bunun en canlı örneklerinden biri. Biz de bu Ceza infaz kurumunun kapılarını değerli okuyucularımız için araladık ve hükümlü tutukluların kabulünden tahliye sürecine kadar tabi tutuldukları programları yerinde izledik.  
Tokat T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu Müdürü Hamza Şenkaya, “Kurumlarımızda, hükümlü tutukluların ruh ve beden sağlıklarının korunmasına dair programlar dışında, eğitimlerine devam etmeleri, meslek kursları düzenlenerek meslek sahibi olmaları da sağlanmaktadır. Ayrıca sosyal yönlerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi çalışmaları da sağlanmaktadır. Hükümlü tutukluların rehabilitasyon süreçlerindeki temel amaç, cezaevi yaşamının, genel toplum yaşamının olumlu yönlerine mümkün olabildiğince yaklaşmasını sağlamaktır. Bu uygulamalar da ulusal standartlar uygulanmakla birlikte bir çok uygulama ile de uluslararası standartların üzerinde olduğumuzu gönül rahatlığı ile ifade edebilirim” dedi.

HÜKÜMLÜLER PSİKO-SOSYAL YARDIM VE SAĞLIK HİZMETİ ALIYOR
Ceza İnfaz Kurumu personelinin de görev öncesi ve görev esnasında meslek eğitim kurslarına tabi tutularak mesleklerinde uzmanlaşmalarının sağlandığını söyleyen Müdür Şenkaya, “Hükümlü tutuklular kuruma kabullerinde müşahede odalarına alınmak suretiyle, kişisel özellikleri, bedensel, akli ve sağlık durumları, suç işlemeden önceki yaşamları, sanat ve meslek faaliyetleri göz önünde bulundurularak iyileştirme rejimi belirlenmektedir. Hükümlü ve tutukluların sağlık durumları,  kurumda haftanın 5 günü görev yapan aile hekimi ile birlikte, kurum sağlık memurlarınca takip edilmektedir. Ruh sağlıklarının takibi de psiko-sosyal yardım biriminde görevli kurum psikologları ve sosyal çalışmacı tarafından yerine getirilmektedir. Psiko-sosyal yardım biriminde, öfke kontrolü, sigara ve alkol madde bağımlılığı programı, salıverilme öncesi mahkum gelişim programı, aile eğitim programları uygulanmaktadır. Ayrıca personelin psiko-sosyal açıdan desteklenmesi içinde ilk yardım, aile içi iletişim, kendine zarar verme risk yönetimi, öfke kontrolü vb. programlara tabi tutulmaktadırlar” diye konuştu.

SOSYAL FALİYETLER DÜZENLENİYOR OKUMA YAZMA ÖĞRENİYORLAR
Tokat T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu Müdürü Hamza Şenkaya, hükümlü tutuklulara sosyal faaliyetler kapsamında, konserler, tiyatro, sinema gösterimleri sunulduğu, bağlama kursu verildiği ve spor müsabakaları düzenlendiğini de bildirdi. Ayrıca eğitim öğretim faaliyetleri kapsamında Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan eğitim haritası doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile kurum kadrolu öğretmenleri ve halk eğitim merkezince,  okuma yazma bilmeyen hükümlü tutuklu kalmayıncaya kadar  1.nci ve  2.nci kademe okuma yazma kursları, açık ilköğretim okulu, açık öğretim lisesi, yüksek öğretime hazırlık kursu eğitimleri düzenleniyor. Ceza infaz kurumları sınav merkezi olup, tutuklu hükümlülerin yükseköğretim eğitimlerine devam etmeleri de sağlanıyor.  Tokat T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu'nda ilköğretim düzeyinde 196, ortaöğretim düzeyinde 150, yükseköğretim düzeyinde 25 öğrenci eğitim görüyor.

HÜKÜMLÜLER TARIMLA UĞRAŞIYOR ELDE EDİLEN ÜRÜNLER GELİR SAĞLIYOR
Tokat T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu'nda hükümlülere bilgisayar işletmeciliği, tıbbi aromatik bitkiler yetiştiriciliği, kaynakçılık, elektrik tesisatçılığı, bilgisayar destekli muhasebe, ısı ve ses yalıtımı, saç sakal kesimi, tekstil, model makinacı, sıhhı tesisat, aşçılık, gibi çeşitli iş ve meslek kursları da düzenlenerek meslek edinmelerinin yanı sıra ülke ekonomisine de katkı sağlanıyor. Tokat T Tipi Kapalı ve Açık İnfaz Kurumu'nda İş yurtları kapsamında faaliyette bulunan iş kolları ise tekstil, Tokat tarihi yazma baskı atölyesi, tarım, kantin işletmeciliği, çay ocağı işletmeciliği, çamaşır yıkama-kurutma atölyesi, inşaat, fotoğrafçılık.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?