CHP 13 maddeyi sahada anlatıyor

CHP 13 maddeyi sahada anlatıyor

CHP 37. Olağan Kurultayının gerçekleşmesinin ardından CHP Tokat İl Örgütü, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kurultay’da açıkladığı 13 maddelik '2. Yüzyıla Çağrı Beyannamesi"ni anlatmak için sahada çalışma başlattı

05 Ağustos 2020 - 14:39

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde merkez ve köylerinde vatandaşla buluşan CHP Tokat  İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz,İstanbul Milletvekili ve PM Üyesi Gökhan Zeybek, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve Sulusaray İlçe Başkanı Hikmet Soylu halkın sorunlarını ve CHP’den beklentilerini dinleyerek, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz hafta açıkladığı 13 maddelik '2. Yüzyıla Çağrı Beyannamesi"ni anlattı.

 

2. yüzyıla çağrı beyannamesi şöyle:

1-Yeni bir anayasayla güçlendirilmiş, parlamenter demokratik sisteme geçilecektir. Geniş bir toplumsan mutabakat sağlanaca, gücünü halktan alan yeni bir anayasa yapılacak. Anayasada partili cumhurbaşkanlığına son verilecek. Kuvvetler ayrılığı esas alınacak. Denge ve denetim mekanizmaları kurulacak. HSK, yargıçların, mahkemelerin üzerinde doğrudan vesayete son verilecek. Yasa teklifler komisyonlarda görüşülürken ilgili STK'lar, uzmanların görüşleri mutlaka alınacak. 

Örgütlenme, basın özgürlüğü güvence altına alınacaktır. Bir devlet hukukun üstünnlüğü ve adaletten vazgeçerse o devlet bir süre sonra organize suç haline dönüşebilir. Bir kişinin baskısı ve talepleriyle devlet yönetilemez.

2-Toplumsal barış ve huzur sağlanacak. Başta TKrüt sorunu olmak üzere tüm temel sorunlar TBMM'de çözülecek, Türkiye'nin baımsızlğı, üniter yapısı güçlendirilecek. Kürt sorunun egemen güçlerinin manivela olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz.

Kadın-erkek eşitliği sağlanacak.

Toplumsal barışın kalıcı hale getirilmesi için yer altı suç örgütleri ve terör örgütleriyle mücadele sürdürülecektir. 

3-Devlet yönetiminde liyakat esas alınacak. Hizmetlerin partizanca, çıkar amaçlı yapılmasına engel olunacak.

4- Seçim yasası değişecek, milletin vekilini genel başkanlar değil millet seçecek. Seçim barajı kaldırılacak.

Seçim yasası değişikliğiyle cinsiyet kotaası getirilecek, kadınların parlamentoda temsiliyeti yasal güvence altına alınacak. 

5- Siyasi ahlak yasası çıkarılacak. Vatandaşla siyasetçi arasındaki güven yeniden inşa edilecek. 

6-Kamu İhale Kanunu yeniden düzenlenecek. Har vurup harman savurma anlayışıyla devlet yönetilemez. Bütün yatırımları kamulaştıracağız. 

7-  Bütün denetimleri Sayıştay yapıyor. Raporları açıkalancak. Ulusal vergi konseyi kuracağız. Konseyin raporları her yıl Resmi Gazete'de yayımlanacak. TBMM'de kesin hesap komisyonu kurulacak. Komisyonun başkanı muhalefetten olacak. 

8- Güçlü bir stratejik planlama teşkilatı kurulacak. Üretim ve hakça paylaşım stratejik planlamanın ana hedefi olacak. Bu teşkilat tarımı stratejik alan olarak görecek. Elin oğlu 50 yılını, 100 yılını planlıyor biz yarın ne olacak bilmiyoruz. Her topraımızda fabrika oalcak.

9- Eğitim sistemi tüm bileşenlerin ortak çabasıyla yeniden planlanacak. Eğitim sisteminin hedefi fikri hür, irfanı hür vicdanı hür nesiller yetiştirmek olacaktır. YÖK kaldırılacak. Organize sanayi bölgelerinde teknoloji liseleri kurulacak.

10- Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya teslim etmek için sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Çevremizi koruyacağız. 

11- Aile destekleri sigortası uygulanacak. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Vatandaş devlet yardımlarını lütuf olarak değil hakkı olarak görecek. 18 yılda yapamadılar, 1 yılda yapacağız. 

12- Yeni bir merkez yerel dengesi kurulacak. Merkezi yönetim kapasitesiyle yerel yönetimlerin halka doğrudan ulaşım kapasitesi birleştirilecek. Yerel yönetimlerin gelirleri artırılacak, kayyum uygulamaları sona erecek, seçimle gelenlerin seçimle gitmesi sağlanacak. 

13-Akılcı, gerçekçi, barışçı, uluslarası bir dış politika izlenecek. Atatürk buna yurtta barış dünyada barış diyordu. Kurucu ülkelerinin Suriye, İran, Irak ve Türkiye olacağı, Orta Doğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı (OBİT) kurulacak. Orta Doğu'ya barışı getireceğiz. Bütün bölgeyi kucaklayacağız. 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Erbaa’da öldüren kaza!
Erbaa’da öldüren kaza!