CHP’de tüzük krizi!

CHP’de tüzük krizi!

‘Usulsüz bir şekilde tüzük ihlali’ yaptığı iddiasıyla görevden alınan CHP Tokat İl Yönetimi, konuyu yargıya taşıdı. Görevden alınan yönetim, CHP Genel Merkezinin tüzük ihlali yaptığını öne sürerek Genel Merkez kararını mahkemeye verdi

05 Aralık 2018 - 11:18

‘Usulsüz bir şekilde tüzük ihlali’ yaptığı iddiasıyla görevden alınan CHP Tokat İl Yönetimi, konuyu yargıya taşıdı. Görevden alınan yönetim, CHP Genel Merkezinin tüzük ihlali yaptığını öne sürerek Genel Merkez kararını mahkemeye verdi.

CHP tüzüğünün 26. maddesine göre il ''yönetimi görevden alınırsa yerine 7 kişilik kayyum atanır ve o görevlendirilen kayyum 45 gün içerisinde olağan üstü kongre yapar'' deniyor.  Eski yönetimin iddiasına göre; Tokat' ta bu tüzük ihlal edildi. CHP Tokat il yönetimi görevden alındı yerine kayyum atanması ve seçim yapılması gerekirken genel merkez tarafından yeni il başkanı atandı. Bu duruma tepki gösteren eski il yönetimi ve partililer chp genel merkezinin tüzük hatası yaptığını belirterek dava açtı.

“GÖREVDEN ALMAK İÇİN BAHANE ARAMIŞLAR”

Görevden alınan CHP Tokat İl Sekreteri Mustafa Doğan, “Tokat'ta bazı ayak oyunları oynanmaya başlandı. Biz il yönetimi olarak düşmedik. MYK tarafından görevden alındık. Bizi görevden almaları muallâkta bir suç. Yani görevden almak için bahaneler aramışlar. Biz görevden alınmayı tartışmıyoruz. Yasaların tüzüğün uygulanmasını istiyoruz. Seçim yapılmasını istiyoruz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu,  450 km adalet yürüyüşü yaptı. Adaleti savundu, halende savunuyor. Biz CHP olarak adalet yürüyüşünü savunduk ancak partinin ilkelerini zedelediler. 450 km Adalet yürüyüşü yapan genel başkan adaletsizlik yapmaz bu düşüncedeyiz” diye konuştu.

“DAVA AÇTIK, KAYYUM ATANMASINI İSTİYORUZ”

Görevden alınan CHP’li Doğan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Akp’ nin belediye başkanları görevden alınırken ‘Seçimle gelen seçimle gider’ diyen bir CHP genel başkanı, partimiz içerisinde bu adaletsizliği önleyemedi. Adaleti ayaklar altına aldılar. Şuanda davamızı açtık seçim yapılmasını kayyum atanmasını istiyoruz. Tüzüğün uygulanmasını istiyoruz.  Kendi hazırladığımız bu tüzüğü çiğneme hakkımız yoktur. Ancak şuan kendi tüzüğümüz çiğnenmiş oluyor” dedi.

KADİM DURMAZ İSTİFA BASKISI MI YAPIYOR?

Tokat milletvekili Kadim Durmaz' ın bu konuda etkisi var mı? Sorusuna ise Eski İl Sekreteri Doğan şu yanıtı verdi:  Milletvekilimiz birçok ilçe başkanımıza ‘Ben sizinle çalışmak istemiyorum. Ya istifa edin, ya da ben sizi görevden aldırırım’ diye ithamda bulunmuş. Partide şunun adamı- bunun adamı gibi ayrıştırmalar yapılır ise bu parti bir adım ileri gitmez. Küstürülmüş bir parti yaratıldı.”

Kaynak: Murat Onur

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarma aranan 17 şahsı yakaladı
Jandarma aranan 17 şahsı yakaladı
Kapalı alanda sigaraya ceza
Kapalı alanda sigaraya ceza