CHP’DEN BERBEROĞLU TEPKiSi!

CHP’DEN BERBEROĞLU TEPKiSi!

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'na MİT Tırlarının durdurulmasıyla ilgili verilen 25 yıl hapis cezasına karşın CHP Tokat İl Başkanı Feramus Şahin ve Milletvekili Kadim Durmaz yaptığı ortak açıklama: "Milletvekilimizin cezalandırılması, doğrudan doğruya partimize bir gözdağıdır! Partimiz nezdinde muhalefete bir gözdağıdır. Hapisle, tehditle CHP'ye ayar vermeye, gözdağı vermeye çalışanlar CHP tarihine baksınlar!"

16 Haziran 2017 - 15:30

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında MİT'e ait Tırların durdurulmasıyla ilgili görüntülere ilişkin davada 25 yıl hapis cezası verildi. Kararın ardından CHP Tokat İl Başkanı Feramus Şahin ve Milletvekili Kadim Durmaz ortak açıklama yaptı.

Ortak açıklamada "Adaleti mumla aradığımız günlerden geçiyoruz. Hakimler, savcılar, mahkemeler tek adama hizmet edercesine çalışıyor. Adalet için başvuracak bir merci kalmadı! Hukukun, adaletin olmadığı ortamda demokrasi de, özgürlük de, huzur da olmaz! Bugün ortaya çıkan tablo, 20 Temmuz darbesinin ortaya çıkardığı tablodur. 15 Temmuz darbesinde ortaya çıkan birlik ve beraberlik ruhu ne yazık ki 20 Temmuz'da başlayan ve hala devam eden OHAL kararıyla bozulmuştur" ifadelerine yer verildi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası oluşan milli birlik ruhunun içerisinde CHP'nin de yer aldığı belirtilen açıklamada 20 Temmuz'da ilan edilen OHAL sürecinin millete yapılan başka bir darbe olduğu öne sürülürken "OHAL kalıcılaştırılarak TBMM devre dışı bırakılmış ve hukukun yok edildiği, asıl suçluların yargılanmadığı, masum insanların hapsedildiği bir süreci yaşıyoruz! Bu süreçte halkımızın bilgi almasını engellemek için gazeteci tutuklayarak, gazete, televizyon, radyo ve haber siteleri kapatılarak basın susturulmuş ve sansür edilmiştir. Son Anayasa değişikliği ile tamamen siyasal erkin etkisine giren yargı ve onun aldığı kararlar ne yazık ki Sarayı memnun ederken toplumun vicdanında büyük yaralar açmaktadır" denildi.

"BU CEZA, CHP'YE GÖZDAĞIDIR"

CHP Tokat İl Başkanı Şahin ve Milletvekili Durmaz'ın ortak açıklaması şöyle: "Son olarak 14 Haziran tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili, vekilliği öncesinde yaptığı gazetecilik faaliyetinden dolayı 25 yıl hapse mahkûm edilerek tutuklanmıştır.Peki, nedir milletvekilimizin suçu? Suriye'de yürütülen kirli savaşa, AKP iktidarının TBMM'nin onayı ve bilgisi olmadan, uluslararası yasalara aykırı olarak dâhil olduğunu gösteren "MİT tırları" olayını haberleştirmesidir! Bakınız aynı konuda açıklama yapan çok sayıda kişi oldu. Hatta bunlardan biri de söz konusu olay gündeme geldiğinde AKP'ye en sert muhalefet yapanlardan biridir! Ki şimdi o kişi AKP genel başkan yardımcısıdır! Bu konuda sadece Cumhuriyet gazetesi çalışanları ile Milletvekilimizin cezalandırılması hukuksal bir garabet olduğu kadar, gerçek niyetlerinin ne olduğunu da göstermektedir.
Milletvekilimizin cezalandırılması, doğrudan doğruya partimize bir gözdağıdır! Partimiz nezdinde muhalefete bir gözdağıdır. Hapisle, tehditle CHP'ye ayar vermeye, gözdağı vermeye çalışanlar CHP tarihine baksınlar! Partimizin tarihi gericiliğe, hukuksuzluğa ve faşizme direnişin tarihidir. Bizi yıldıracaklarını sananlar büyük bir yanılgı içindedirler. Asıl suçlular ahkâm keserken, talimatla masum insanların, gazetecilerin hapsedildiği bir garabet yaşıyoruz. Bu ceza, söz konusu haberin gerçek olduğunun tescil edilmesidir! Bu ceza ülkemizde hukukun iflasının göstergesidir! Bu haber adaletin Saray rejimi etkisinde olduğunun ispatıdır. Hangi anlayışla hangi hukukla bu kararın verildiğini anlamak mümkün değildir? Bunu kararı ve uygulamayı kabul etmiyoruz. Bu kararı verenler er geç tarih önünde hesap vereceklerdir. Tüm bu hukuksuzluğa, tek adam diktasına, TBMM iradesinin ortadan kaldırılmasına karşı olduğumuzu beyan ediyor, bu anlamda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı ADALET yürüyüşünü destekliyoruz."

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • vatandaş
    11 ay önce
    Aylardır siyasi ayak diyordunuz neymiş kimmiş siyasi ayaklar çıkıyor bırakın hukuk işini yapsın..devletin mit tırlarını servis etmek sanamı kaldı enis berberoglu bedelini ödersin....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP’den iddialara yanıt
CHP’den iddialara yanıt
İŞTE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
İŞTE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI