google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
CHP’DEN GAZETEMİZE ZİYARET

CHP’DEN GAZETEMİZE ZİYARET

Tokat CHP Milletvekili Kadim Durmaz, beraberinde CHP İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz ve Parti Merkez İlçe Başkanı Ender Ergün ile birlikte gazetemize hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdi.

16 Kasım 2020 - 14:26

Tokat’ta geçtiğimiz günlerde Tokat Güneş Haber ve Tokat Haber Gazeteleri birleşerek Tokat Güneş Haber adıyla yayın hayatına devam etme kararı almıştı. Alınan bu kararın hemen akabinde yayın hayatına başlayan Tokat Güneş Haber Gazetesine gerçekleştirilen hayırlı olsun ziyaretlerinden birisi de CHP heyetinden gerçekleştirildi. CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, beraberinde CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz ve CHP Merkez İlçe Başkanı Ender Ergün ile birlikte gazetemizi ziyarete geldi. Gazetemiz Yöneticileri Mehmet Aktürk ve Kemal Özdilek’in ağırladığı heyetle yapılan görüşmede gündeme dair konular ele alındı.

Koronavirüs vakalarında ciddi artış gözlemleniyor

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, ülke gündeminde de yoğun yer tutan koronavirüs vakalarının yerelde de büyük artışlar gösterdiğine dikkat çekerek, vatandaşları biraz daha tedbirli olmaları yönünde uyardı. Milletvekili Durmaz: “Son 3 günlük vakalara baktım. Vaka sayısında artış, yoğun bakımdaki hasta sayısında artış, ölüm oranlarında da artış var. En son 93’tü biliyorsunuz. Rakamlar çok iyi göstermiyor. Biraz daha dikkat etmemiz lazım etrafımız daralıyor. Hatta şunu söyleyeyim, kenarda köşede geziyorum öyle. Tabi ufak ufak kahvehaneler de para kazanamıyor. Çayı kimse içmeyince oyuna da başlamışlar. Yani bu boyutta da sıkıntıdayız” diye konuştu. CHP Tokat İl Başkanı CağdaşKurtgöz de kahvehane işletenlerin geçimini sağlayabilmek için işyerlerini açmak durumunda olduğunu da hatırlatarak, bir şekilde esnafın da desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Köylünün devletten 177 milyar alacağı var

CHP Tokat Milletvekili Durmaz, Tarım Kanununa göre köylüye Türkiye Cumhuriyeti Bütçesinden ödenmesi gerek teşvikin ödenmiyor olduğuna dikkat çekerek, devletin köylüye ödemesi gereken borcun 177 milyar liraya yaklaştığını söyledi. Milletvekili Durmaz: “Türkiye’de çiftçinin, Tarım Kredi Bankası, Ziraat Bankası ve diğer bankalara olan takibe düşmüş borcu tam 130 milyar Türk Lirası. Tarım Kanunun gereği, Anayasa gereği de devletin Türkiye Cumhuriyeti Bütçesi’nin yüzde 1’i kadar köylüye destek vermesi gerekiyor, bunu da karşılıksız olarak yapması gerekiyor. Köylünün alacağı da 31.12.2019 itibariyle 177 milyar Türk Lirası civarında. Yani devlet köylüye 177 milyar borçlu. Vermemiş teşvikini. Devlet köylüyü öteliyor. Hepinize soruyorum, köylünün 1 yıl sonra ürününün taban fiyatı yok, garantisi yok, ürün olacak diye bir şey de yok, bu borcu nasıl ödeyecek? Hem bu seneki borcunu hem öbür borcunu ödeme gibi bir şansı yok” şeklinde konuştu.

Ödenemeyen borçlar yüzünden tarım arazileri bankalara geçiyor

Milletvekili Durmaz, çiftçilerin sahip oldukları arazilerin de ödenmeyen bu borçlar dolayısıyla bankalara geçtiğini ve bankalar kanalıyla da satışlarının gerçekleştiğine de dikkat çekerek; “bir taraftan arazi toplulaştırılması yapılıyor arkadaşlar biliyorsunuz. Büyük büyük araziler oluşturuluyor, tarım alanları bir araya getiriliyor. Bu arazilerden büyük bir bölüm, mesela Trakya’da 220 bin dönümlük bir araziyi banka satmış. Dikkat edin tam 220 bin dönüm diyorum. Yani siz çiftçisiniz, köylüsünüz, almışsınız araziyi, borcunu ödeyememişsiniz, bankaya gitmiş, banka da satmış” ifadelerine yer verdi.

 

İnsanlarımızda ülkeye ve demokrasiye sahip çıkma duygusu var

Genel siyasete de değinen CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, vatandaşların gerektiğinde sağcı ya da solcu ayrımı olmaksızın bir araya gelebildiklerine vurgu yaparak Ekmelettinİhsanoğlu üzerinden bu durumu örneklendirdi. Durmaz: “Bu ülkede siyaseten farklı düşünsek de, kötüye gidişi görüp, ortak bir anlayışla ülkeyi normalleştirip, hasımlıktan kurtarıp, yürekli bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti ülkesi ve demokrasisine sahip çıkma duygusu var. Yoksa bir Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı filan değil. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı Adayı kimdi? Ekmelettinİhsanoğlu. Bunun yararı ne oldu bu ülkeye hemen söyleyeyim. Bu ülkede insanlar, ortak bir şekilde ülkenin gidişatından vicdanen rahatsız olduğu zaman ülkücüsü de olsa, solcusu da olsa bir araya geldi. Yüzde 39 buçuk oy aldı. 1 buçuk milyon CHP’li seçmen üst yönetimlerin aldığı karara rıza gösterip sandığa gitseydi seçim ikinci tura kalıyordu bin 250 oyla” dedi.

CHP heyeti yeni yayın hayatında gazetemize başarı temennilerinde bulundu.

Kaynak: HABER: Dursun Ekrem ER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TSO Başkanı Dr. Ali Çelik'ten haciz şoku!
TSO Başkanı Dr. Ali Çelik'ten haciz şoku!
GÖKMEDRESE’NİN RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI
GÖKMEDRESE’NİN RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0