CHP, esnaf için acil 17 madde talep etti

CHP, esnaf için acil 17 madde talep etti

2 milyon 616 bin esnaftan bu yıl pandemi ve ekonomik nedenlerle 335 bin esnafın kepenk kapatmak zorunda kaldığı Türkiye’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği "Esnafımız için 17 Talep" CHP Tokat İl Başkanlığı tarafından yinelendi. Bazı esnaf odaları da CHP’ye destek verdi

10 Ekim 2020 - 14:20 - Güncelleme: 13 Ekim 2020 - 12:35

CHP Tokat İl Başkanlığı pandemi sürecinde kepenk kapatmak zorunda kalan ya da borç batağına düşen esnafın sorununu gündeme getirmek ve esnafın derdine çözüm olacak 17 talebi dile getirmek için dün bir basın açıklaması düzenledi. CHP İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz’ün yaptığı basın açıklamasında partililer hazır bulunurken Tokat Esnaf ve Kefalet Kredi ve Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, Tokat Berberler Ve Kuaförler Odası Başkanı Turan Ulaşlı da katılarak destek verdi.

“Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız olarak tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkanını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır” diyen CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz,  “Esnafımız her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmamıştır” dedi.

 TÜİK'in verilerini paylaşan CHP’li Kurtgöz, “2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır. Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi,10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan, 1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından hem görmezden gelinmiştir” dedi.

“SARAY HÜKÜMETİNİN 8 AYLIK HARCAMASI

1 TRİLYON 576 MİLYAR 748 MİLYON”

CHP’li Kurtgöz açıklamasını şöyle sürdürdü: “Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası'nın 44 milyar 460 milyon liralık karın' hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası'na 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. Merkez Bankası'nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti'nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır. iktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir. “

ESNAF İÇİN ACİL 17 MADDELİK ÇÖZÜM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6 Ekim Salı günü grup toplantısında dile getirdiği "Esnafımız için 17 Talep" başlıklı öneri maddelerini sıraladı:

1-Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. 2-Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır. 3-Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir. 4-Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.

5-Zincir mağazalar ve AVM'ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM'ler haftanın bir günü kapanmalıdır.

6-Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.

7-Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.

8-Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.

9-Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.

10-Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.

11-Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.

12-Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.

13-Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.

14-Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.

15-Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.

16-Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.

17-Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

Bu öneriler dikkate alınarak esnafın sorunlarının giderilmesi gerektiği vurgulandı.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GÜNEYDOĞU DERBİSİNE TOKATLI HAKEM GÖREVLENDİRİLDİ
GÜNEYDOĞU DERBİSİNE TOKATLI HAKEM GÖREVLENDİRİLDİ
Türkiye’nin en iyi Kızıl Altın’ı Zile’de
Türkiye’nin en iyi Kızıl Altın’ı Zile’de