CHP’li Durmaz: “Çiftçi borçları ödensin, 10 yıl...

CHP’li Durmaz: “Çiftçi borçları ödensin, 10 yıl yapılandırılsın”

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, çiftçi borçlarının yüzde 68’inin kamu bankalarına olduğunu ve ülkedeki 2,5 milyon çiftçinin yüzde 90’ının borçlu olduğunu belirterek “Üreticinin borcu ödensin ve 10 yıl yapılandırılsın” dedi

08 Ocak 2019 - 19:48

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz, 31 Ocak tarihine kadar borçlarını bankaya bildiren kulüplerin borçlarının Ziraat Bankası tarafından ödeneceğini, çiftçileri borç batağında olan ve bu nedenden dolayı üretim yapamaz hale gelen bir ülke de bunun doğru olmayacağını söyledi. 

 

ZİRAT BANKASI ÇİFTÇİ İÇİN KURULMUŞTUR

Tarlasını ekemeyen çiftçilerimiz varken, esnaf kan ağlarken çiftçinin bankasını kullanıp futbol kulüplerini kurtarmak nasıl bir vicdandır? Ziraat Bankası bir kamu bankasıdır, Ziraat Bankasının kuruluş amacı bellidir, çiftçi için kurulmuştur. Ziraat Bankasını kuruluş ilkelerine uygun faaliyetler içerisinde olmaya davet ediyorum.

 

AFET OLMASA ÇİFTÇİ BORÇLARI ERTELENMİYOR

Mazot, Traktör, Yem, Gübre, Zirai ilaç gibibirçok girdisinden yüksek ölçüde vergi alınan çiftçimizin banka borçları afet olmadan ertelenmiyor. Çiftçilerimizin borçlarının ertelenmesi için doğal afet mi olması lazım?

 

ÜLKEMİZDE 2,5 MİLYON ÇİFTÇİNİN %90’I BORÇLU

Ülkemizde çiftçi kayıt sistemine bağlı 2.5 milyon çiftçi var. Çiftçilerimizin %90 ‘ı borçlu.  Aldıkları krediler için tarlasını, evini ipotek ediyorlar. Bankalar borçlarını ödeyemeyen çok sayıda çiftçinin tarlasına el koydu, elinden aldı.

 

ÇİFTÇİ BORÇLARI % 830 ARTTI

Son 10 yılda enflasyon yüzde 145, çiftçi borçları yüzde 830 arttı. Yüzde 90'ı borçlu olan çiftçinin borcu ise 100 milyar'a dayandı. Son döviz krizinden sonra bu oran daha da arttı. Yapılan İthalatlar tarıma zarar verdi, vermeye de devam ediyor.  Hükümetin izlediği yanlış tarım politikası, ithalata dayalı tarım, ekonomide yaşanan krizler ve peş peşe gelen doğal afetler çiftçileri borç batağına sürükledi.

 

ÇİFTÇİNİN BORCUNUN %68’İ KAMU BANKALARINA

Çiftçinin toplam 97.8 milyar TL'lik tarım kredi borcu var. Bu borçların yüzde 68'i (66.5 milyar TL) kamu bankalarına, yüzde 11.9'u (11.6 milyar TL) yerli özel bankalara, yüzde 20.1'i de (19.6 milyar TL) yabancı özel bankalara.

 

ÇİFTÇİ BORÇ STOKUNDAKİ ARTIŞ ENFLASYONUN ÇOK ÜSTÜNDE

Çiftçi borç stokundaki artış enflasyonun çok üstünde. 2007-2018 yılları arasında yaşanan enflasyon toplamının yüzde 145 olmasına rağmen, çiftçi tarım kredi stokundaki artış oranı toplamda yüzde 830'u buldu.

 

SON 15 YILDA 50.5 MİLYON TON BUĞDAY İTHAL ETTİK

Düşünün son 15 yılda 50.5 milyon ton buğday ithal ettik. 13.6 milyar dolar para verdik. Kendi üreticimizi desteklesek bu dolarlar Türkiye'de kalacaktı. İzlenen Politikalar değiştirilmezse gıda fiyatları daha da artacaktır.

 

ÇİFTÇİNİN BORÇLARI 10 YIL YAPILANDIRILMALI

Bugün ülkemizde borçları nedeniyle icralık olan pek çok üreticimiz bulunmakta. Bunlara yenilerinin eklenmemesi adına üreticilerimizin Ziraat Bankası'na ve piyasaya olan borçları ödensin ve 10 yıl yapılandırılsın. Çiftçilerimiz rahat bir nefes alsın, üretim yapabilsin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x