CHP’li Durmaz’dan Ekonomi değerlendirmesi

CHP’li Durmaz’dan Ekonomi değerlendirmesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, gazetemizi ziyaret etti. İmtiyaz Sahibi Zeki Özdilek ve gazete ekibiyle bir araya gelen CHP Milletvekili son ayına girdiğimiz 2019 yılını ekonomik açıdan 2020 yılına yansımalarını değerlendirdi.

07 Aralık 2019 - 11:15

Uzun yıllar ülkemizde tek adam yönetimine geçiş yani Cumhurbaşkanlığı Hükümet sitemine geçişle birlikte yasal alt yapı düzenlemesi yapılmadan olaylar çok devlet geleneğimize uygun seyretmiyor. Kriz taki saklanamaz boyuta geldiğinde ilan edildi. Siz de biliyorsunuz hükümet 100’er günlük periyotlarla bir buçuk yıl oldu ama krizin izleri alanda çok bariz. Sanayicisi, emeklisi, memuru, işadamını, basını herkesi zor duruma düşürdü. Her ne kadar iktidarın bağımsız Merkez Bankası yapısını bozarak bağımlı hale getirip baskılarla faizi düşürmeye çalışsa da gerçekten ciddi bir kriz ülkemizde hala var. Krizle beraber ülkemizde şu da var; sıcak para girişi ve yabancı sermayenin yatırım yapması noktasında sorun var. Buradaki temel sıkıntı yatırımcının aradığı şey 1. Sınıf demokrasi ve güvenilir hukuk sistemi. Biz ne yaparsak yapalım 17 yıldır ülkeyi yöneten iktidar partisi AK Parti döneminde yatırım usulüne uygun bir demokrasi ve güvenilir bir yargı yok” dedi.

TARIMDA ÜRETİMDEN KOPTUK

Tarım Politikasını eleştiren Kadim Durmaz açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Üretimden koptuk. Tarımsal üretimde GDO’lu ürünler, nişasta bazlı şeker ve sağlıksız ürünler insan sağlığını ciddi manada tehdit eder hale geldi. Dünyada gelişen ülkeler birkaç şeyi çok doğru yapıyor. Kendi coğrafyasında yetişen yerli tohumlarını koruyarak neslini sağlıklı tutuyor. Biz hızla bunları yitirdik. Geçenlerde Tarım Şurasını takip ettim. Sayın Bakan ‘Canlı hayvan ithalatını bitireceğim’ dedi. Bu şu demek;  Biz zaten kendi ürettiğiyle geçinemeyen bir ülkeyiz. Şuan o çiftliklerdeki hayvanlar belli oranda kesime gittiğinde yenisi gelmediği zaman sıkıntı başlayacak. Ama basına kapalı bölümde de şunu diyor ‘Et ithal edeceğiz.’ Yani yerli üreticiye teşvik verip doğru tarım politikalarıyla bunu bitireceğiz demiyor ama sınırlı sayıya kısa sürede bu işi çözeceğiz diyor. Onların dünyasında bu Anadolu coğrafyasında ürettirmek yok.”

2020 beklenen gibi gelmeyecek

CHP’li Dumaz, “Bütçemiz ilk defa 1 trilyon 89 milyar ile bağlandı. 2020 yılı bütçesi. Bunun yaklaşık yüzde 12’si faiz ve sadece yatırıma ayrılan para bütçenin 8 buçuğu. Yani 89 buçuk milyar TL yatırım kalanı borçlar. Öyleyse 2020 yılı da çok beklenen bir şekilde geçmeyecek” dedi.

Tokat’a dair değerlendirme de yapan CHP Milletvekili, “Tokat’ı bekleyen yıllardır yılan hikayesine dönen Karadeniz’i iç Anadolu’ya bağlayan yol. Ünye-Akkuş-Niksar yolu. Türkiye’de Kuzey-Güney aksını bekleyen 18 yol var. Bunların içerisinde sadece 2 tanesi bağlı değil. Biri İnebolu-Kastamonu, diğeri Ünye-Akkuş-Niksar yolu. Bu tamamen talepler ve işin doğrusuyla ilgili. Bu kentin ilk 5-10 yıllık planlamasını yapmamız lazım” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Protokolün defnettiği kimsesizin hikayesi üzdü
Erbaa’da öldüren kaza!
Erbaa’da öldüren kaza!