CHP: Müftülerin nikah kıyması, laikliğe aykırıdır
Reklam

CHP: Müftülerin nikah kıyması, laikliğe aykırıdır

İl ve ilçe müftülerinin evlendirme memurları arasına eklenmesine yönelik Meclise sunulan tasarıya CHP Tokat İl Kadın Kolları, “Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da Laiklik ilkesine aykırıdır” diyerek tepki gösterdi

31 Temmuz 2017 - 10:39

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarıyla Nüfus Hizmetleri Kanununda bulunan tanımlar gözden geçirilerek ifadeler güncelleniyor. Tasarıyla, il ve ilçe müftüleri de evlendirme memurları arasına ekleniyor.

Tasarının müftülerle ilgili maddesine CHP’den tepki geldi. CHP Tokat İl Kadın Kolları Başkanı Zarife Gündoğdu, bu maddeyi “İktidarın müftülüklere de, resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısını tekrar tekrar gündeme getirmesi, yaşamakta olduğu çöküşü, sistematik tehditlerle bertaraf etmeye çalışmasıdır” diyerek eleştirdi.

 

CHP Tokat İl Kadın Kolları Başkanı Zarife Gündoğdu açıklamasında “Türkiye’nin gündeminde çok acil çözümlenmesi gereken sorunlar var iken, İç ve dış borçların trilyon dolarlara yaklaştığı, işsizliğin- aşsızlığın had safhaya ulaştığı, her dört gençten 1’inin işsiz olduğu, terörün her gün yüreklerimizi kasıp kavurduğu, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte; yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi, iktidar yine nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı.  Biz kadınlar sormak istiyoruz; Kadınlar her gün öldürülüyor iken, Her gün tacize, tecavüze, şiddete uğruyor iken, Yoksulluk içinde iken, Çalışma hakları ellerinden alınıyor iken, Özgürlükleri gasp ediliyor iken Tek sorunumuz, evlenme akdinin müftü aracılığıyla çözüme kavuşturulması mıdır?” ifadelerine yer verdi.

 

CHP’li Gündoğdu, Sizler; medeni kanunun kadınlara verdiği haklardan neden rahatsız oluyorsunuz!” diye sorarken mevcut şartlarda, Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun olmadığını, buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesinin sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması olduğunu söyledi.

 

“BU TASARI BİR GAFLET”

 

Gündoğdu, “Türkiye’de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir. 12 yaşında imam nikahına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikaha, çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz. Müftülük kurumu İslam ile özdeştir. Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açılması Türkiye’deki aile yapısına dini bir dayatmadır. Bu topraklar dinine sahip çıkan, geleneklerine ve göreneklerine bağlı olan insanların evidir. Bu insanların yüzde 90’dan fazlası zaten Müslümandır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devleti’dir.  Hukuk Devleti olmakla, kadınlar evlenirken Medeni Kanunla hakları güvence altına alınmıştır. Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da Laiklik ilkesine aykırıdır” diyerek bu düzenlemenin derhal geri çekilmesini istedi.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • tok60
  11 ay önce
  dinle alakalı herşeye aykırı gözle bakıyorlar . çünkü yamuk bakıyorlar . kafatasçı zihniyet ne olacak
 • kartal
  11 ay önce
  Hristiyan ülkelerde papazlar, yahudilerde hahamlar nikah kıyıyor, onlarda laikliğe bir şey mi oluyor acaba?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tüm Sağlık Sen’den gazetemize ziyaret
Tüm Sağlık Sen’den gazetemize ziyaret
Kahraman Esnaf 1 saat kepenk kapatıyor
Kahraman Esnaf 1 saat kepenk kapatıyor