google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
CHP sordu: Tokat’ta Corona vakası var mı?

CHP sordu: Tokat'ta Corona vakası var mı?

CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, "Koronavirüs Rahatsızlığı şüphesiyle hastaneye başvuran hastanın testinin yapılması için gerekli kitler Tokat İlimizde mevcut mudur? " diye sordu. Kurtgöz ayrıca Tokat'ta vaka görüldü mü diye sordu?

25 Mart 2020 - 12:52 - Güncelleme: 02 Nisan 2020 - 21:43

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat  İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz, dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirün sağlık çalışanlara ve tokat ekonomisine etkisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Koronavirüs Salgını nedeniyle zor ve tehlikeli bir süreçten geçildiğini söyleyen CHP Tokat İl Başkanı  Çağdaş Kurtgöz, devlete destek olmanın gerekliliğini vurguladı.

TOKAT'TA KORONA VİRÜS VAKASI VAR MI?

Tokat Valiliğinin Koronavirüs vakaları ile ilgili 14.03.2020 ve 19.03.2020 tarihlerinde açıklama yaptığını hatırlatan Kurtgöz şu soruları yöneltti:  İlk açıklamada; İlimizde Koronavirüs vakasına rastlanmadığı belirtilmiştir. Sonraki açıklamada ise Koronavirüs vakası olduğuna dair sosyal medyada yapılan asılsız paylaşımlara itibar edilmemesi, bu konuda açıklamaya yetkili merciinin Sağlık Bakanlığı olduğu belirtilmiştir. Son birkaç gündür vakaların çoğalması neticesinde Tokat’lı Hemşerilerimizin endişeleri artmıştır.  Son açıklamadan bu yana İlimizde Koronavirüs vakası görülmüş müdür? Görüldüyse; İlimizde Koronavirüs belirtileri ile hastanelere başvuran kaç hastamız vardır, test sonucu pozitif vaka bulunmuş mudur? Hayatını kaybeden hastamız var mıdır?  Koronavirüs Rahatsızlığı şüphesiyle hastaneye başvuran hastanın testinin yapılması için gerekli kitler Tokat İlimizde mevcut mudur? 

RİSK ALTINDAKİ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DURUMU

Sağlık Çalışanlarının çalışma şartları açısından bazı  sıkıntılarını gündeme getiren CHP İl Başkanı Kurtgöz, bu sorunları şöyle sıraladı:  Sağlık Çalışanları bulaşı riskine karşı endişe yaşamaktadır. Kullanılan cerrahi solunum maskelerinin Koronavirüsekarşı bir koruyuculuğu var mıdır? Eğer bu maskelerin bir koruyuculuğu yok ise Koronavirüsekarşı etkili koruma sunduğu ileri sürülen (örn.  N95 cinsi) maskelerin Sağlık Personeline yeterli sayılarda sağlanması gerekmez mi? İlimizdeki Sağlık Personelinin aileleri de risk altında bulunmaktadır ve endişe taşımaktadır. Sağlık Personelinin kişisel korunma tedbirlerinin üst seviyede olması olumlu motivasyon yaratacaktır. Sağlık çalışanlarına, tek kullanımlık veya dezenfekte edilebilir kişisel koruyucu ekipmanların (örn. eldiven, gözlük, tulum, bone) sunumu yeterli biçimde yapılmakta mıdır? Test kitlerinin Dış Ülke Temaslı hastalar Sağlık Çalışanlarına belli periyotlarda Koronavirüs tetkikleri uygulanıyor mu? Ayrıca sürekli surette el yıkama, dezenfektan kullanımı nedeniyle personelin cilt rahatsızlıkları yaşaması muhtemeldir. Bu konularla ilgili alınan tedbirler nelerdir?

ÖZEL VE VAKIF SAĞLIK TESİSLERİNDE ÇALIŞANLAR

Tokat'ta Kamuya ait sağlık tesislerinin haricinde Özel ve Vakıflara ait sağlık tesisleri de bulunduğunu söyleyen Çağdaş Kurtgöz, "Bu tesisler ve çalışanları da, kamuya ait sağlık kurumlarına ve çalışanlarına sağlanan istisna ve imkânlardan (Ücretsiz Toplu Taşıma, Devlet Misafirhanelerinde Konaklama v.b.) faydalanabilecek midir?" diye sordu. 

SALGININ EKONOMİDEKİ TAHRİBATINA ÖNERİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın salgınla mücadelenin ekonomik boyutunu kapsayan kalkan paketini olumlu bulduklarını söyleyen CHP'li Kurtgöz, "Tokat’ımızda Esnafımız özellikle kira ödemelerini yapamamakla karşı karşıya olmaktan şikâyetçiler. Geçici olarak kapatılan işyerlerinin kira harcamaları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmalı ve çalışanların ücretleri işsizlik sigortasından karşılanmalıdır. Hâlihazırda faaliyette olan işyerlerine kira hususları konusunda kolaylık sağlanmasının yolu açılmalı, Devletimiz buna öncülük etmelidir. Ödemelerinde sıkıntıya düşen ve sicili nedeniyle kredi kullanma imkânı olmayan Esnaf için Sicil Affı acil şekilde getirilmeli ve Esnaflarımızın kredi kullanımına olanak sağlanmalıdır. Devletimizin açıkladığı istihdam, maaş, v.b. destek paketlerinin ihtiyacı olan tüm işverenler için “adaletli” şekilde kullanılması, bu vesileyle işçinin işinden olmaması sağlanmalıdır. İşçilerin kredi kartı ve tüketici kredisi borçları en az 3 ay faizsiz ertelenmelidir.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KADINA ŞİDDETE HAYIR!
KADINA ŞİDDETE HAYIR!
SİYANÜRLE ALTIN ARAMANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”
SİYANÜRLE ALTIN ARAMANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0