Çiftçilere budama eğitimi

Çiftçilere budama eğitimi

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinasyonunda belirlenen Kocacık ve Yayladalı köylerindeki kiraz plantasyonlarında pratik ve uygulama eğitimleri verildi.

17 Mart 2020 - 10:31

Tokat’ta Tarım ve Orman Müdürlüğü  koordinasyonu ile 2 günlük kiraz ağaçlarında budama eğitimi düzenlendi.  20 üretici ve 30 teknik personelin katıldığı  eğitimi Samsun Karadeniz Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Konu Uzmanı Dr. İdris Macit verdi.Tokat ve Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden  teknik eleman ile çiftçilere teorik ve uygulamalı  budama eğitimi verildi.

Ülkemiz meyveciliğinde bazı meyve türlerinin yetiştirme tekniklerinde karşılaşılan önemli eksikliklerden olan budama - şekil vermedeki hatalı uygulamaların giderilmesi amacıyla, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından 2019 yılından itibaren   "Meyvecilikte Terbiye Sistemleri" konulu eğitim projesi yürütülmekte.

Bu çerçevede Samsun Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü,,  Tokat Orta Karadeniz Geçit kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü  Müdürlüğü (OKTAEM) ,Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün koordinasyonunda belirlenen Kocacık ve Yayladalı köylerindeki kiraz plantasyonlarında pratik ve uygulama eğitimleri verildi.

Eğitime katılan üreticiler eğitimden memnun olduklarını, yeni teknikler öğrendiklerini,   bazı yanlışlarını görme fırsatları olduğunu ve  bu tip eğitimlerin devam etmesini istediler. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Virüs Memur İşçi ayrımı yapmıyor
Virüs Memur İşçi ayrımı yapmıyor
“Kurtuluş reçetesi köylerdir”
“Kurtuluş reçetesi köylerdir”