google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Çiftçiyi zenginleştiriyoruz, Tokat’a değer katıyoruz

Çiftçiyi zenginleştiriyoruz, Tokat’a değer katıyoruz

Vali Ozan Balcı: "Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi 2023 hedefine hızla ilerlerken ülkemiz Tokat’ta biz omuz veriyoruz. Biz de yılgınlık yok, yorgunluk yok, banane diye bir şey yok. Memleketimiz için; Aşkla şevkle canla başla yılmadan yorulmadan çalışmaya devam. Tokat’a değer katıyoruz”

23 Kasım 2020 - 20:15

5 Kasım 2018’de Tokat’ ta göreve başlayan Vali Balcı’nın, 2 yılının değerlendirildiği yaklaşık 90 dakikalık mülakatın 2. Bölümünde Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Güneş Haber Gazetesi Yazı işleri Müdürü Gazeteci Ekrem Er ve Gazeteci Mihriban Koçaker’e; tarımdan, hayvancılığa, ulaşımdan kültür ve turizme yapılan ve süren hizmetlerde son durumu anlattı.

 

‘Tokat’ı Kucaklayan Adam’ başlığıyla önceki gün yayınlanan özel haberimizin devamında öne çıkan başlıklarla adeta Tokat’ın yatırım haritasını çıkarttık. İşte Vali Ozan Balcı’nın anlatımıyla diğer başlıklar:

 

TARIM TOKAT İLE ÇİFTÇİYİ ZENGİNLEŞTİRİYORUZ

“Tokat bir tarım memleketi. Bir elma düşünün elmanın yarısı orman. Kalan elmanın 4’te üçü ekilebilir, dikilebilir arazi. 3 milyon 700 bin dönüm yaklaşık. Bunun 2 milyon 300 bin dönümü sulanabilir. Şuan biz 500 bin dönümü sulayabiliyoruz. İnşallah 4-5 yıl içerisinde; yapılmakta olan baraj ve göletlerimiz var bizim bunlar bittiğinde yaklaşık 2 milyar değerinde şuan biten ve yapılmakta olanlar. Bittiğinde insallah 1 milyona çıkacak. O 2 milyon alanı da suladığımızda zaten çiftçi zenginleşmiş olacak. Toprağa, çiftçiye her zaman dost bir idareci, vali olarak söylüyorum burası tarım memleketi. En önemli aktivite tarım. Tarımda ne kadar para olursa, ne kadar üretim olursa sanayicisi de o kadar iyi olur. Tarımda çok güzel işler yapıyoruz. Birincisi bu baraj ve göletler. Güzelce Barajı bitti. Sulama boru sistemi devam ediyor bitecek. Sulusaray’da Alpu Barajı’nın  boruları döşenip inşallah hallolacak. Turhal Barajı yine öyle. Çekerek Barajı’nın TOKİ ihalesini yaptı 500 milyon lira civarında bir yatırım. Bir de küçük su göletlerimiz var. Onlarda bittiğinde 4-5 yıl içerisinde 500-1000 dönüm alan daha sulanabilir alan olarak sisteme girecek.”

 

KOYUN PROJESİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

“Yine 100 bin koyun projemiz var. Ziraat Bankası ile protokol imzaladık. 100 bin koyun, 150 milyon liralık  2 yıl ödemesiz  7 yıl vadeli, sıfır faizli  koyun veriyoruz. Koyun verdiğimiz kişiler koyunculuk ile uğraşan kişiler. 100 veya üzeri koyun oluyor. Böylece hayal kursunlar istiyorum. Şuana kadar 30 bin koyunu verdik. Belirlediğimiz standartlarda. Çiftçileri biz belirliyoruz. Bunun yanında veterinerlik hizmetleri, mera ıslahı, çiftçi  eğitimi, erkek kuzu kesiminin garanti edilmesi, yem tedariki dişi kuzu kesiminin engellenmesi, aşılama gibi diğer faaliyetlerde bizim kontrolümüzde yürütülüyor. Bu projemiz Türkiye’ye örnek oldu. Bu konuda Ziraat Bankamıza, Tarım ve Köyişleri  bakanlığımıza, buradaki il teşkilatına çok teşekkür ediyorum. TKDK projelerimiz var. 300 küsür proje ile Türkiye birincisiyiz. 200 milyon lira tutarında bir yatırım yaklaşık. 120 milyon da HİBE talebimiz var.Aralık-Ocak ayı gibi netleşecek. Yaklaşık 100 milyon lire hibe almayı umut ediyoruz. Seracılıktan alet ekipmana kadar yüzde 65-70 hibe veriyor. Örneğin Erbaa’da 120 dönüm çiçek seramız var. Erbaa’yı çiçek merkezi yapacağız. Sadece 30 milyona yakın sera talebimiz var. TKDK projeleri çok önemli.”

 

TOKAT KADIN KOOPERATİFLERİ MARKALAŞACAK

“Tarımsal, hayvansal üretimi arttırma, çiftçiyi destekleme anlamında çok önemli. 14 tane kadın kooperatifi kurduk.1 buçuk milyon Sanayi Bakanlığı’ndan 1 buçuk milyon Ticaret Bakanlığı’ndan kalanı da Özel İdare’den temin edip 6 milyon bir fonumuz var. Her ilçede Kadım Kooperatifi var. Tokat Kadın  Kooperatifleri olarak örgütledik . Bunu markalaştıracağız Kadının Gücü Tokat’ın Gücü diyerek kadınlarımız aklından, zekasından, yetenek ve yaratıcılıklarından daha çok yararlanacağız. Tokatlı kadınlarımız çok becerikli, ürünlerimiz harika. Bunları bir araya getirip markalaştırma yaptığımızda Türk insanıyla, tüketiciyle birleştirmiş olacağız.”

 

ORMANLAR FİDANLA BULUŞUYOR EŞİTLİLİK ARTIYOR

“Başçiftlik’te bin dönüm geç tufanda kiraz bahçesi kuruyoruz. Haziran’da bitiyor. Türkiye’nin çoğu yerinde Temmuz’da elde edilecek. Bin dönümün 700 dönümü kiraz 300 dönümünü elma yapacağız. Asmaya büyük destek veriyoruz. Pazar Çayköy’de köylüleri birleştirdik. Bin dönüm alanda bahçe kuruyoruz. 2 bin dönüm de asma bahçesi kuruyoruz. Geçen yıl 250 bir ceviz diktik, bu yıl 250 bin daha dikiyoruz. 300 bin de yetiştiriyoruz. Türkiye’nin ceviz ağacı varlığı 25 milyon imiş. Bizim çalışmamızla 25 ağaçtan biri Tokat’ın olmuş olacak. Almus, Reşadiye, Zile, Turhal, Erbaa, Niksar o bölgelerde ceviz konusunda müthiş destek veriyor. 2 buçuk milyon fidan yetiştiriyoruz. Özel İdare’den kaynak ayırdık. Ceviz, badem, kiraz, vişne, aklınıza gelen tüm meyveler, bunun yanında burada marmelat çok gelişmiş. Bu fidanları da Tokat ile buluşturacağız. 1-2 yıl sonra çiftçimizin kendi toprağıyla buluşacak. Bin 200 ton buğday tohumu dağıttık. Kaba yemi destekliyoruz.  Bin ton gübre dağıttık. Manda üretimini desteklemeye çalışıyoruz. Tarım ve ormanda çok güzel işler yapılıyoruz. Bu vesileyle tarım ve orman teşkilatına teşekkür ediyorum. Bunların hepsi Tokat’ın zenginleşmesi için. Toprağı seviyoruz, üretimi seviyoruz.  Özel İdare’den kaynak ayırmıştık Hayvan Ambulansımız var. Sahipsiz veya yabani hayvanların bakımını yapıyoruz. Bu memleketi börtü böceğiyle toprağı, taşıyla seviyoruz.”

 

KÜLTÜR VE TURİZM YATIRIMLARI GÖZ DOLDURUYOR

“Kültür Turizmi’nde yine güzel işler yapıyoruz. Kalkınma Ajansı’ndan çok para aldık. Kültür ve Turizm Bakanlığımız da destekliyor. Neler yapıyoruz; Türkiye’nin sayılı çocuk müzelerinden biri olacak Sulu Han restore ediliyor.Takyeciler Camii yanında Mustafa Hamamı’nı restore ettireceğiz. Deveciler Hanı Otel’e çevrildi. Gök Medrese ihale ediliyor. Çamlıbel’de Büğdüz camisi (Tokat’ın en eski camilerinden olan ve Oğuz Türklerinin 24 boyundan biri olan Büğdüz boyunun ismini taşıyan cami) restore ediliyor. Zile’de 2 camimiz restore ediliyor. Atatürk Evi yanında Yazmacılık Müzesi yapıyoruz. Gıj Gıj’a rekreasyon alanı yapıyoruz. Reşadiye Zinav Gölü rekreasyon alanını yapıyoruz. Başçiflik’te Kayak Merkezi yapıyoruz. Pazar’da eski Hükümet Konağı’nı restore ettiriyoruz. Bunlar hep başladı devam ediyor. Önümüzdeki ay Kalkınma Ajansına sunacağımız Ballıca Mağarası ve Kaz Gölü var kaynak sağlarsak çok güzel olacak. İnşallah Sulusaray’a  TOGÜ ile protokol yaptık Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi  kuruyoruz. Temeli önümüzdeki yıl atılacak. 5 bin nüfuslu bir kaplıca şehri olarak düşünüyoruz. Sulusaray bir merkez olacak üniversitenin kontrolünde olacak. Sulusaray’ı kaplıca kasabası olarak hayal ediyoruz. Planlamayı da ona göre yapıyoruz. Sepastapolis çok kıymetli. Kazılar devam edecek inşallah. Kültür Turizmi ile ilgili Topçam ve Niksar-Yazıcık B tipi mesire alanı kuracağız. Projelendirdik. İnşallah önümüzdeki yıl başlayacak. Yemek, el sanatları, doğal, tarihi, sanatsal güzelliklerini tanıtmak için delimizden geleni yapıyoruz. Ayrıca yine TKDK’dan kırsal turizmi geliştirmek için projelerimiz var onları destekliyoruz. Yeşil Yol var. Yol yapımı devam ediyor. Ocaklı Şelalesi’ni de turizme kazandıracağız. Kültür turizmine ilişkin çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Tokat Kütüphanesi’ni yıktık ve yeniden ihale ettik yapıyoruz. Niksar ve Reşadiye’ye yeni kütüphane ihale ediyoruz. Hazırlıklar başladı, kaynağını ayırdık. Başçiftlik, Almus, Artova, Yeşilyurt, Sulusaray’a da küçük ölçekte kütüphane yapacağız. Zile’ye düşünüyoruz. Tokat Kütüphanesi’nin sözleşmesi de imzalandı ona başlıyoruz. Kitapseverlere, öğrencilere hayırlı uğurlu olsun. Niksar ve Reşadiye ihale sürecinde. Diğerleri proje aşamasında.Bebek Kütüphanesi de Türkiye’de ilk bildiğim kadarıyla. Bu aslında kitaba, bilgiye, bilim ve kültüre sanata dost bir idareci Vali olarak söylüyorum her anlamda destekliyoruz.

Çocuklar bizim geleceğimiz. Amacımız ekip olarak el ele verip değer üreteceğiz. Yeter mi yetmez. Daha çok çalışacağız.”

 

SANAYİCİMİZ, İŞÇİMİZ BİZİM DEĞERİMİZ

“Tokat OSB kıymetli bir yer. Çalışan 3 bin kadınımız var. 10 bin çalışan var. OSB’de çalışan sayısını 5 yılda 20 bine çıkartmayı hedefliyoruz. Onların anaokulu yoktu, anaokulunun temelini attık. Devam ediyor, bitecek. Turhal’a da destek verdik yaptırdık, Erbaa’ya yaptırdık. Bu nedir kadına güvenmektir, kadının emeğine, alın terine güvenmek ve saygı duymaktır. Kadınlarımızın yaşamını kolaylaştırmaktır. Onların derdini dert edinmektir. Fabrikaya gittiklerinde kafası meşgul olmasın  ‘çocuğuma kim bakacak’ diye. Turhal ve Erbaa bitti faaliyete koyacağız. Tokat’ın ki devam ediyor. OSB’de cami ihtiyacı var. Temelini attık. Yine OKA Mali Destek Programından OSB’lerin alt yapısına katkı var inşallah arıtmayı kazandıracağız. Bu çok önemli; Hem nehirlerimizi, topraklarımızı kirletmeyeceğiz hem de arıtma olunca yeni yatırımcılar gelecek. Tokat OSB’nin üst yapısını düzenlemek için Özel İdare’den kaynak ayırmıştık onları tamamladık. İnşallah bu sene OKA Mali Destek Programında Tokat’ın arıtması, Niksar ve Zile’nin su-kanalizasyonu, Tokat OSB’nin dijitalizasyonu gibi problemlerini de çözeceğiz. Kendi kaynaklarımız ve Sanayi Bakanlığı’ndan alacağımız kaynaklarla bu 4 ilçenin Zile, Turhal, Erbaa, Niksar ve Tokat merkez olmak üzere 5 OSB’ye inşallah 2 yıl içerisinde 20 milyonluk yatırım yapmış olacağız. Bu şu demektir; sanayiciye destek vermektir, işçiye destek vermektir. Sanayicimiz, işçimiz bizim değerimiz.”

 

DERDİMİZ TOKAT, 24 SAAT ÇALIŞSAK YETMEZ

“Tokat’ta yapılacak çok iş var. 24 saat çalışsak yetmez. Derdimiz Tokat. Tokat’ın huzuru, refahı, zenginleşmesi. Hep beraber yapacağız. Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum. Belediye başkanlarımıza, milletvekillerimize, basınımıza, bürokrasimize, halkımıza, çiftçimize, esnafımıza, memurumuza, üreticimize tüm kesimlere. Biz bunları gerçekleştirirken ülkemizin ana hedefinden ayrılmadan yapıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi 2023 hedefine hızla ilerlerken ülkemiz Tokat’ta biz omuz veriyoruz. İnşallah ülkemizin sadece 2023 yetmez, 2053, 2071 hedeflerine doğru da biz üzerimize düşen görevleri layıkıyla yerine getirmeye gayret edeceğiz. Biz de yılgınlık yok, yorgunluk yok, banane diye bir şey yok. Küsmek, kırılmak yok. Ne için yok memleketimiz için. Aşkla şevkle canla başla yılmadan yorulmadan çalışmaya devam.”

 

KÖYLERE YÜZ MİLYON LİRA YATIRIM YAPILDI

“Belediye ile beraber bir Engelli Aktif Yaşam Merkezi kurma planımız var. Bunun dışında engelli vatandaşlarımızı çok önemsiyor onların sorunlarını yüreğimizde hissediyoruz. İnşallah Milli Eğitim Bakanlığımızla beraber 4 tane Özel Eğitim Okulu açacağız. Anaokulundan uygulama okuluna, özel eğitim liselerine kadar. Bunu da çok önemsiyorum. Yine Aile Bakanlığı’nın hizmet binası yapılacak. Onun ihalesi yapıldı. Köylere 100 milyona yakın para harcadık. Köylerin birinci kat asfaltından ikinci kat asfaltına kilitli parkesine, göletlerinden kanalizasyonlarına kadar köylülerimizin huzur ve refahı için bir sürü altyapı yatırımı yaptık. İl Genel Meclisimize, üyelerine, , müdürlerine işçi ve çalışanlarına, muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bura tarım memleketi. Köylere daha çok destek vermemiz lazım. Maden rezervinin yüzde 8’i Tokat’ta madenlerimiz üzerinde de çalışıyoruz. Bunu ekonomiye kazandırmak için kafa yoracağız. Sosyal Destek Hızır Projemiz var. Ev ev gezme, Allah’tan başka bakacak kimsesi olmayanlara devlet hazır ve nazır. Kazan kaynıyor mu, soba yanıyor mu diye kamu kaynaklarına erişim noktasında sıkıntı var mı dedik; yaklaşık 47 bin haneyi gezdiler. Pandemiden dolayı Vefa Destek’e çevirdik. 150 bin kişiye dokunmuşlar. Örnek bir proje. Elimiz üstünde. Tokat çok yardımsever bir şehir ama devletimiz de her zaman hazır. Devletin gerçek sahibi millet. Vatandaş bizim velinimetimiz. Son derece saygı ve güvene dayalı çarkı işletiyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0