ÇİVİLİ KAPAN İLE NÖBET

ÇİVİLİ KAPAN İLE NÖBET

Turhal şeker işçileri, şeker fabrikasını gezmeye gelmek isteyen alıcı firma yetkililerini fabrikaya koymadı.Şeker işçileri nizamiye girişine çivili kapan, Türk Bayrağı ve Kur’an koydu

16 Nisan 2018 - 12:02 - Güncelleme: 08 Mayıs 2018 - 10:08

Turhal Şeker Fabrikası işçileri, Şeker Fabrikasına teklif veren firmaların fabrikayı ziyaret edeceği duyumları üzerine nizamiyeleri araçlarla, çivili kapan, Türk Bayrağı ve Kur’an-ı Kerim koyarak kapattı. Emniyet ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Yaklaşık iki saat beklemenin ardından Şeker İş Sendikası Turhal Şube Başkanı Nurullah Alpat, milletvekilleriyle ve yetkililerle yaptığı telefon görüşmesi sonrasında, fabrikayı gezmeye gelecek olan firma yetkililerinin ziyareti iptal ettiğini söyledi.

“Herkes bundan sonra ayağını denk alacak”

Burada bir basın açıklaması yapan Alpat, “Ayın 11’inde teklif verme süresinin son günüydü. Teklif veren firmalardan bir tanesi fabrikamızı gezmeye gelmek istedi. Bizde sağ olsun arkadaşlarımız ve Turhal halkıyla beraber fabrikamıza sahip çıkmak için bu alıcı firmalara fabrikamızı gezdirmek istemedik. Daha sonra yapılan görüşmeler neticesinde adamların fabrikaya gelmeyeceğini, gezmeyeceklerini öğrendik. Emniyet müdürü, emniyetteki arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Onlar da sağ olsun bizlere yardımcı oldular. Bu Turhal bu kadar sahipsiz değil. Herkes bundan sonra ayağını denk alacak. Şeker işçisi konuşmuyor konuşmuyor ama şeker işçisi konuşursa herkesin hali yaman. Bunu herkes böyle bilsin. Siyasetçi nasıl anlarsa, milletvekili, Pankobirlik, Ziraat Odaları nasıl anlarsa anlasın. Herkesin canı yanıyor. Bu memleket bu kadar sahipsiz değil. Bu memlekete sahip çıksınlar” dedi.

 

“Onlar Turhal’ın düşmanı”

Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin hazırlamış oldukları teklif dosyayı geri çekmelerini değinen Alpat, “Giremediler onlar ihaleye. Onlar Turhal’ın Belediye Başkanı da, Pankobirliğin Başkanı da Turhal’ın düşmanı. Bunlar 2-2,5 sene önce milletvekillerinin, bakanların yanına gittiler şeker fabrikasını biz o gruptan çıkarttık, şeker fabrikasını tek başına alacağız diye. Uyuyan yılanı uyandırdılar. Şimdi Belediye Başkanım sağ olsun bu süreçte İstanbul’a gitmiş, Pankobirlik’te çiftçimizin sahibinin de ağzından tek kelime laf çıkmıyor. Bunlar Turhal’ı seviyorlar başka kimse sevmiyor. Ama görüşeceğiz herkesle” diye konuştu.

“Mücadelenizi sonuna kadar destekliyoruz”

Şeker işçilerine destek için gelen CHP Turhal İlçe Başkanı Galip Doğan ise, “Biz sadece sizlere katkı sağlamak için geldik burya. Allah sizlerden razı olsun. Mücadelenizi sonuna kadar destekliyoruz. Bu davada sonuna kadar Turhallının, şeker fabrikasının, işçimizin yanındayız” dedi.

 

Basın açıklamasının ardından şeker işçilerinin çoğu işinin başına dönerken bir kısmı da Şeker Fabrikasının ana nizamiyesinde nöbet tutmaya devam etti.

 Haber-Foto: Ali CANBAŞ / Serdar PAZARLIOĞLU

        

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ali
    9 ay önce
    Sigara fabrikası satılırken de bu vekiller ve belediye başkanı ses çıkarmadı. Ama yine seçildiler. Tokat lı olarak bunlara verilecek tek cevap seçimlerdir. Bu zihniyet hep eskiyi eleştiren fakat o dönemde yapılan fabrikaları yeee parasına satan yerine fabrika açmayan bir zihniyet 1 aya unuturuz. SİGARA FABRİKASI GİBİ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOPÇAMSPOR’A TAZE KAN
TOPÇAMSPOR’A TAZE KAN
Korkunç cinayette son sözü: Pişmanım
Korkunç cinayette son sözü: Pişmanım