google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Çocuk Hakları gününe özel şöyleşi

Çocuk Hakları gününe özel şöyleşi

Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği Başkanı Fatma Dinçer “Projelerimizin çoğunluğunu çocuklara özellikle travma geçiren mülteci çocuklara yönelik yaptık. Yaşadıkları olumsuzluklardan en az şekilde etkilenmeleri için ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapmaya çalışıyoruz” dedi.

20 Kasım 2020 - 19:47 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 - 19:50

Özellikle savaş ve yoksulluğun hüküm sürdüğü coğrafyalarda yaşam mücadelesi veren çocukları korumak ve koşullarını iyileştirmek için 20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu "Çocuk Haklarına Dair Sözleşme"yi imzalamış ve o tarihten bugüne 20 Kasım "Dünya Çocuk Hakları Günü" olarak kutlanmakta.

Tokat Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Derneği Başkanı Fatma Dinçer ile günün anlamına ve önemine dair önemli bir söyleşi gerçekleştirdik. Çocuk haklarından bu hakların erişimine, çocuk haklarının korunmasından UNİCEF ile ilgisi olup olmadığına dair pek çok önemli başlığın ele alındığı söyleşiyi siz okurlarımız için derledik.

İşte Fatma Dinçer’in yaptığı açıklamalar:

ÇOCUKLARIN DÜNYASININ SINIRLARI YOKTUR

Çocuk Adalet Sistemine giren çocukların, Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Uluslar arası sözleşmelerden doğan haklarının korunabilmesi ve birey olarak topluma sunulan haklardan yararlanmalarının ancak, çocuklara saygı duyulması ile gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Ülke politikalarının sosyal devlet anlayışı çerçevesinde, çocuğun üstün yararı ve çocuğun önceliklerini gözeterek hazırlanması gereğine inanıyoruz. Suça sürüklenen çocukların topluma kazanılmasını amaçlayan Derneğimiz, kuruluşundan bugüne yürüttüğü çalışmalar oldukça zorlu ve özverili bir süreçten geçmiştir.  Derneğimizin gerçekleştirdiği çalışmalarla süreç desteklenmiş, üniversitelerin toplumsal duyarlılık arttırılmaya çalışılmış, konu ülke gündemine taşınmıştır. Dernek Binamızda  oluşturulan kütüphane ve sanat atölyemiz ,talep eden  çocuk genç ve kadınlara kaynak sağlamaktadır. Çocuklarla yürüttüğümüz “Eğitsel, Sanatsal, Sosyal ve Sportif Etkinlikler Projesi – Yeniden Özgürlük” ile Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de düzenlenen haklar yetişkinlerin haklarına çok benzese de, söz konusu sözleşme yetişkinlerin ve hükümetlerin çocukların tüm haklarına erişimlerini sağlamak konusunda ek sorumlulukları olduğunu belirtmektedir. Çünkü çocuklar büyüyor, öğreniyor ve bazen de yaşları nedeniyle daha fazla korunmaya ihtiyaç duyuyorlar.

ÇOCUKLAR HANGİ HAKLARA SAHİPTİR

Dünyadaki neredeyse tüm ülkeler 1989 Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi (ÇHS) yürütmeyi kabul etmiştir. Bu Sözleşme; sivil, kültürel, ekonomik, siyasi ve sosyal haklar olduğu gibi insancıl hukuk da dâhil, sadece çocukları ilgilendiren tüm uluslararası insan haklarını kapsamak üzere geliştirilmiş ilk araçtır. Sözleşme’nin dört adet yol gösterici ilkesi bulunmaktadır ve bu ilkeler hakların tümünün yerine getirilmesi için temel gerekliliklerdir. Bu ilkeler: Ayrımcılık yapmama: ÇHS’nin 42 maddesi dinleri, ırkları veya yetenekleri ne olursa olsun; ne düşündükleri veya söyledikleri gözetilmeksizin; kültürleri ne olursa olsun; kız veya erkek, zengin veya fakir fark etmeksizin TÜM çocukların haklarına ilişkindir. Çocuğun üstün yararı: çocukları etkileyebilecek yönde verilen her karar veya yapılan her işlem her zaman için onların üstün yararına öncelik tanımalıdır. Çocuğun varlığını ve gelişimini sürdürmesini sağlama: her çocuğun doğal olarak yaşama hakkı vardır. Onlara gelişmeleri ve potansiyellerini gerçekleştirebilmeleri için her fırsatın temin edilmesi, karar verme yetkisine sahip bireylerin sorumluluğundadır.  Katılım: Çocuklar kendi yaşam ve tecrübelerinin uzmanlarıdır ve kendilerini etkileyecek kararlarda onlara danışılması gerekmektedir. Her çocuğun kendi düşüncesini ifade etme hakkı vardır ve haklarının en iyi şekilde nasıl korunacağı ve yerine getirileceğine ilişkin tavsiye ve değerli bilgiler verebilirler.

ÇOCUKLARIN HAKLARINA ERİŞMESİNİN ÖNÜNDE ENGELLER VAR MI?

Tüm çocukların hakları olmasına rağmen, bazen onların bu hakları anlaması ve kullanmasının önünde büyük engeller bulunuyor. Örneğin, tüm çocukların her türlü şiddete karşı korunma hakkı vardır. Ancak her gün pek çok çocuk evde, okulda veya bulundukları topluluklarda şiddete tanıklık ediyor veya şiddet görüyor. Her çocuğun, kendi yaşamı hakkında kararlar verilirken fikirlerinin dinlenmesi ve ciddiye alınması hakkı vardır. Ancak pek çok yetişkin, çocukların yaşamlarında karşılaşabilecekleri sorunları çözmek üzere en iyi yolu bulmaları için onların görüşlerini dinlemeye zaman ayırmıyor veya onlarla işbirliği yapmıyor. Hükümetler, yetişkinler ve çocukların bu engellerin üstesinden gelmek için birlikte çalışmaları gerekiyor. Böylelikle çocuklar haklarını yaşayabilecekler ve potansiyellerini en iyi şekilde gerçekleştirebilecekler.

 

ÇOCUKLARIN HAKLARINI KİMLER KORUMAKTADIR?

Tüm dünyadaki ülkelerde yetişkinler ve hükümetler çocuk haklarını korumakla yükümlüdür. Çocuk Hakları Komitesi, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin yerine getirildiğinden emin olmak üzere bu Sözleşme’yi imzalayan ülkeleri denetleyen 18 Bağımsız uzmanın bulunduğu bir gruptan oluşuyor.

ÇOCUK HAKLARININ UNICEF İLE İLGİSİ NEDİR?

UNICEF, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından, çocuk haklarının korunmasını savunmak, çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak ve potansiyellerini en iyi şekilde gerçekleştirebilecekleri fırsatların önünü açmak ile görevlendirilmiştir. UNICEF gibi organizasyonların hükümetlere, çocuklara dair sorumluluklarını hatırlatmaları açısından önemli bir rolü bulunuyor. O nedenle biz, çocuk haklarını en iyi şekilde korumaları ve desteklemeleri konusunda tavsiyeler vermek ve bunun en yüksek sayıda çocuğa ulaşmasını sağlamak için hükümetlerle birlikte çalışıyoruz. Hükümetlerin veya yetişkinlerin bazen çocuk haklarını yeterli düzeyde korumamaları veya korumaları için gerekli donanıma sahip olmamaları halinde, UNICEF devreye girerek çocukların güvende olmaları, varlıklarını sürdürmeleri, büyümeleri ve doğru bakım görmeleri için gerekli donanımı sağlamak üzere diğer kurumlarla birlikte çalışıyor.

Kaynak: HABER: Dursun Ekrem ER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x