Çöplükten Parka

Çöplükten Parka

Tokat'ta çöp dağlarının çevreye verdiği zararı ortadan kaldırarak yeşil alana dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalar hızla devam ediyor. Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu "Buradaki sloganımız 'çöplükten park' çöplükten gül yetiştireceğiz. Çünkü bu bölge Kazovamızın incisi" dedi

16 Haziran 2017 - 15:17 - Güncelleme: 16 Haziran 2017 - 15:18

Yeşilırmak kenarında 72 dönümlük arazi üzerinde bulunan eski vahşi çöplük alanın doğaya kazandırılıp park alanı oluşturulması için başlatılan çalışmalar devam ediyor. 36 yıl boyunca çöp dökülmesi sonucu oluşan çöp dağlarından bölgenin temizlenerek şehre yeni bir yeşil alan kazandırılması için yapılan çalışmaları Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yerinde inceleyerek müteahhit firma yetkilisinden bilgi aldı.

GÜNDE 150 TON ÇÖP GÖNDERİLİYORDU
Başkan Eroğlu, 36 yıldır çevreye zarar veren vahşi çöp depolama alanı rehabilitasyonunun önem verdiği projeleri arasında yer aldığını belirtti. 3 yıldır her gün 4-5 tırla 150 ton çöpün Tokat-Turhal-Zile-Pazar Katı Atık Yönetim Birliği tarafından yaptırılan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi'ne gönderildiğini söyleyen Başkan Eroğlu, "Buradaki sloganımız 'çöplükten park' çöplükten gül yetiştireceğiz. Çöplükten burayı insanların güzel bir şekilde vakit geçirebilecekleri park haline getireceğiz. Çünkü bu bölge Kazovamızın incisi bizimde bu bölgeleri güzel çevresel hale büründürmemiz lazımdı. Bizde bu adımı attık. 15 Mayıs'ta müteahhit firmaya yer teslimini yaptık. Yaklaşık bir aydır bölgede çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki yılın Temmuz ayında en geç bitirilmesi planlanıyor. Artık çöp dağlarının olmadığı bir yeşil alanda vatandaşlarımız gezebilecek" dedi.

3 MİLYON 880 BİN TL'YE MAL OLACAK
Tokat Belediyesi tarafından eski vahşi çöp depolama alanının ıslah edilerek park haline dönüştürülmesi için 3 milyon 880 bin TL'ye ihale edilen proje kapsamında düzensiz depolama alanındaki çöpler 46 bin 100 metrekarelik alanda toplanacak. Taban geçirmezliği olan yeni bir alan açılarak kil, mebran ve drenaj sistemi sağlayan sızıntı suyu drenaj katmanı ve drenaj boruları yapılacak. Yeni bir sızıntı suyu havuzu yapılarak çöplükteki suyun yeraltı kaynaklarına geçmesi önlenecek. Çöplükte ortaya çıkan metan gazı için ise kompos filtre ve gaz bacaları teşkili sağlanacak. Irmak kenarındaki çöpler geçirimsizliği sağlanan alan içerine toplanacak. Çöp düzenlemeden sonra üzeri izolasyon katmanları serildikten sonra üst yüzeyi bitki yetiştirmeye uygun hale getirilecek. Yeşillendirmesi ve ağaçlandırılması yapılacak olan alanda çöp dağları ortadan kaldırılarak park haline getirilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP’den iddialara yanıt
CHP’den iddialara yanıt
İŞTE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI
İŞTE MİLLETVEKİLİ ADAYLARI