COVİD-19 VİRÜSÜNÜ İZOLE ETTİLER

COVİD-19 VİRÜSÜNÜ İZOLE ETTİLER

Zileli olan ünlü Virolog Prof. Dr. Aykut Özkul'un Covid 19 çalışmalarında önemli gelişmeler sağlandı.

05 Nisan 2020 - 12:37 - Güncelleme: 09 Nisan 2020 - 16:05

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aykut Özkul ve ekibi çok büyük bir başarıya imza attı. Prof. Dr. Özkul ve ekibi dünyayı kasıp kavuran Corona-COVİD-19 hastalığına yol açan Sars CoV-2 virüsünü izole etmeyi başardı.

Böylelikle hastalığa karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk aşaması geçilmiş oldu. Daha önce de Kırım-Kongo virüsüne karşı aşı üreten başarılı ekip, izolasyon sonrası etaplar için çalışmalara başladı. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü Direktörü olan Prof. Dr. Aykut Özkul ve ekibi, Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığı etmeni olan virüse karşı kullanmak üzere tasarlanan ve üretimi gerçekleşen bir proteinin Kovid-19'a karşı ilaç olarak kullanılmasını amaçlayan Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nden (UNAM) Doç. Dr. Urartu Şeker ve ekibiyle de Şubat ayından bu yana ortak çalışma yürütüyor.

TÜRKİYE COVİD-19 AŞISINI ÜRETEBİLİR
Daha önce Kanadalı üç bilim insanı da aynı şekilde virüsü izole ettiklerini açıklamış ve haber dünyada sevinçle karşılanmıştı. Hemen ardında Türk bilim insanlarının da aynı başarıyı göstererek izolasyonu sağlaması dünyayı esir alan ve bugün itibariyle 60 bine yakın cana mal olan COViD-19 hastalığına karşı mücadelede çok önemli bir eşik geçilmiş oldu. İzolasyonunTürkiye’nin elini güçlendirdiğini belirten uzmanlar, Türkiye’nin COVİD-19 aşısını üretebilecek bilgi ve donamıma sahip olduğunu, bunu başarabileceğini söyledi.

 

2020/04/2020-04-05-12-45-52.png
2020/04/2020-04-05-12-45-54.png

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Oliver
    1 ay önce
    Yukarda ki Covid-19 ilaci ile ilgili gelisme /bugun (20 April 2020) nadir bir haberin "Bloomberg Opinion" da yayin***an bir clinical trial denemesi /arastima sonucu, bizlere Koronovirus tedavisine yeni bir isik/umut vermistir. The University of Chicago/USA de yapi*** klinikal arastirmasina kati*** 125 covid-19 hasta arasinda,sadece113 of them ciddi olarak siddetli virus belirtisi varken hepsine REMDESIVIR adli ilac verilmis,bir hafta sonra hasteneden taburcu edilmisler.Bunlar arasinda yalniz 2-insan hayatini kaybetmesi bu ilacin ilerisi icin cok umut verici/takdir-e sayan bir GOOD NEWS olmasidir. Boylesine ilerisi icin musbet bir gelisme demek lazim/Bloomberg Opinion April 20,2020.Something to cheer about. Umutluyuz dostlar.. Mutlu Ramazanlar!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Normalleşmeye başladık
Normalleşmeye başladık
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASI
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASI