google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
"COVİD; KOAH VE ASTIM ŞİKAYETLERİYLE KARIŞABİLİYOR"

"COVİD; KOAH VE ASTIM ŞİKAYETLERİYLE KARIŞABİLİYOR"

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı A. Cemal Pazarlı, KOAH ve Astım Hastalarının şikayetleri ile COVİD-19 hastalığı şikayetlerinin karışabilmekte olduğunu söyleyerek, koronavirüse karşı riskli grupta olan bu hastalıklara sahip bireylerin en ufak şikayetlerinde bile doktorlarına görünmeleri gerektiğini söyledi.

30 Mart 2021 - 01:09 - Güncelleme: 31 Mart 2021 - 00:37

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr A. Cemal Pazarlı pandemiye döneminde koronavirüse bağlı insan kayıplarında yüksek riskli grupta olan astım ve KOAH hastalığının belirtileri ile COVİD19 belirtilerinin birbirlerine karışabileceğini söyledi. Risk altında olan bu hastaların en ufak belirtilerde bile hastalıklarına bağlı bir durum olabilir düşüncesi ile ihmalkar davranmamaları gerektiğini söyleyerek, bu hastaların vakit kaybetmeden doktorlarına görünmelerinin hayati önem taşıdığını dile getirdi.

 

ASTIM VE KOAH’DA BELİRTİLER AYNI

KOAH ve Astım Hasatlıklarındaki belirtilerin neler olduğunu Tokat Güneş Haber Gazetesi’ne anlatan Doç Dr A. Cemal Pazarlı: “KOAH; kronik obstruktif akciğer hastalığı, astım ise kronik havayolları hastalıklarıdır. KOAH, sıklıkla sigara içenlerde ve daha çok ileri yaşlarda görülmekle birlikte yapısal akciğer hastalığı, tüberküloz ve sık geçirilen akciğer enfeksiyonları nedeni ile daha genç yaşlarda da görülebilmektedir. Astım ise daha genç yaşlarda başlayan genetik faktörlerinde rol aldığı  solunum sistemi hastalığıdır. Hem KOAH'ta hem astımda nefes darlığı, öksürük, balgam ve hırıltılı solunum, en sık görülen belirti ve şikayetlerdir. Bu hastalıklarda özellikle ataklarda hastalarının akciğer fonksiyonu genel azalmakta  ve kan oksijen seviyesini yükseltmede zaman zaman yetersizlikler yaşanabilmektedir” diye konuştu.

 

COVİD19 BU HASTALIKLARLA NEDEN KARIŞTIRILABİLİR?

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr A. Cemal Pazarlı, COVİD19 ile ilgili yaptığı bilgilendirme de ise Astım ve KOAH hastalıklarının COVİD19 ile karıştırılmasının temel sebeplerine de değindi. Pazarlı: “COVİD19 hastalığının hastalık oluşturması veya belirti vermesi için gereken süre uzundur. Yani virüsle enfekte olunmasıyla otalama 4-5 gün arasında değişebilir. Bu nedenle, COVID19’a bağlı gelişen zatürre genellikle sinsi başlar ve birçok belirtişi, bulgusu, KOAH ve Astım hastalarının şikayetleri ile karışabilir. Mevcut pandemi döneminde KOAH ve Astım hastalarının normalde önerilen korunma önlemleri dışında COVİD19 için özel ek bir korunma yöntemi yoktur. Bu ana kadar bilinen maske, temizlik kurallarına uyma ve sosyal mesafeye dikkat etme, kronik akciğer hastalığı olan hastalarımızın daha da dikkat etmesi önemlidir. Yine bu hastalıklara sahip bireylerin bronkodilatör tedavi ya da var ise oksijen tedavisi gibi mevcut tedavilerini aksatmamaları ve titizlikle uygulamaları gerekmektedir.”

 

DOKTOR KONTROLÜ OLMADAN BİTKİSEL TEDAVİ ALINMAMALI

Pazarlı, “Bir önemli konuda doktor önerisi olmadan bu hastalıklara iyi geldiği söylenen bazı alternatif bitkisel tedavilerin; tıbbi tedavilerini aksatmaya yol açacak şekilde kullanılmaması gereğidir. Şikayetlerinde artma olduğunda vakit kaybetmeden herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önem arz etmektedir. KOAH ve astım tanısı almış kişilerin bronşit ya da zatürreye daha kolay yakalanabileceği ve COVİD19 enfeksiyonunun ağır seyredebileceği unutulmamalıdır. O nedenle genel olarak önerilen korunma önlemlerini kronik akciğer hastalarının titizlikle uygulamaları ve mevcut durumlarının seyrinde değişiklik hissettiklerinde sağlık kurumuna başvurmada gecikmemelerini önermekteyiz. Bu vesile ile tüm hastalarımıza acil şifalar diliyor, pandemi döneminde uyulması gereken kurallara riayet etmelerini bir kez daha hatırlatıyorum” dedi.

Dursun Ekrem Er / ÖZEL HABER 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA "YEMEK" GARABETİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ