>
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılı asgari ücretini açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılı asgari ücretini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Asgari ücretin 4.250 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Artış yüzde 50 seviyesinde gerçekleşti.

16 Aralık 2021 - 20:40 - Güncelleme: 17 Aralık 2021 - 20:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 asgari ücret rakamlarını açıkladı. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselecek.

 

Asgari ücret 2022 yılı için net 4 bin 253 TL oldu. Asgari ücret artışı yüzde 50.54 seviyesinde gerçekleşti. 2022 yılı asgari ücret brüt 5 bin 4 TL,  işverene maliyeti ise 5 bin 879 TL oldu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücreti açıkladığı konuşmasında şunları söyledi: “Bilindiği gibi bir sonraki yılın asgari ücreti her yılın Aralık ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’mızın nezaretinde çalışan ve işveren kesimlerinin iştirakiyle belirlenmektedir.  Bugün gerçekleştirilen 4. toplantıyla nihayi karar aşamasına gelinmiştir. Komisyon asgari ücretin 4 bin liranın üzerinde olması gerektiği yönünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’mıza görüş bildirmiştir.  Öncelikle ben şunu ifade etmek istiyorum; gerek işçi kesimini temsilen gerek işveren kesimini temsilen taraflar gerçekten çok farklı bir anlayış içerisinde özveriyle bu süreci işlettiler.  Bu tabi bugüne kadar pek alışılmış bir yaklaşım metodu değildi. Bunlar ilk defa oluyor. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak gerçekten çok mutluyum. Bakanlığımız tarafından şahsıma aktarılan bu görüş çerçevesinde biz de asgari ücreti belirledik.  Buna göre; 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir.  Son 50 yılın en yüksek rakamını ifade eden asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir.  Yeni asgari ücretin çalışanlarımıza, işverenlerimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.  Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasa’sında belirtildiği şekilde demokratik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunun ifadesi olan bu artışla çalışanlarımızı fiyat artışı karşısında ezdirmeme kararlılığımızı  ortaya koyduğumuza inanıyoruz. Ülkemizin içinden geçtiği şu zor dönemde elbette çalışanlarımız çok daha fazlasını hak ediyor.  Çalışan olmadan işveren de olmaz.  İşveren olmadan da çalışan olmaz.  Türkiye büyüdükçe güçlendikçe çalışanlarımız da bundan hak ettikleri payı alacaktır. 

Kimse ne işveren üzerinden ne de çalışan işçi üzerinden herhangi bir spekülasyona girmemeli. Ve bunların da istismarını yapmamalı.

 

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİLER KALDIRILDI

Ülkemizde onlarca yıl asgari ücretin vergiden muaf tutulması yaşanmıştır. Yeni asgari ücret düzenlemesi ile birlikte on yıllardır konuşulan bu özlemi hayata geçiriyoruz. Önümüzdeki yıl başından itibaren asgari ücretten alınan gelir vergisi ve damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 TL ilave yükten kurtarıyoruz. Ülkemizin geleceğini ne yeminli faiz ve kur spekülatörleri, ne iç ve dıştaki Türkiye düşmanları, ne de bir avuç muhteris belirleyebilir. Bu ülkenin geleceğini 84 milyon hep birlikte biz belirleyeceğiz.”

2021/12/2021-12-16-20-41-23.jpg
2021/12/2021-12-16-20-41-27.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x