Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokatlı şairin şiirini okudu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tokatlı şairin şiirini okudu

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti Bolu İl Başkanlığının 6. Olağan Kongresindeki konuşmasında okuduğu "Vatan Duası" adlı şirin 10 yıl önce Tokatlı şair Muhammed Avşar tarafından yazıldığı ve Zeytin Dalı Harekatıyla birliktede milyonlarca kişi tarafından tıklandığı öğrenildi.

13 Mart 2018 - 12:16

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bolu’da İl Başkanlığının 6. Olağan kongresinde okuduğu "Vatan Duası" adlı şiir tıklama rekorları kırıyor.  10 yıl önce yazdığı şiirinin bugünlerde beğeni görmesinin haklı gururunu yaşayan Tokatlı Şair Muhammed Avşar, sosyal medya hesabında yaşadığı duyguları dile getirerek şöyle paylaşımlarda bulundu; "Gururum; Vatan aşkıyla söylenen "amin"ler içindir. "Vatan- Bayrak" sevdasının siyaseti değil milyonlarca Türk'ün yüreğini titreten sedası vardır. O sesin adı "İstikamet Kızılelma" diyen ruhun sesidir. Bu şiir; şahadet sevdalısı tüm asker ve polislerimizindir. Yüce Mevla hainlere fırsat vermesin kahraman Koçyiğitlerimizi korusun. Hepsine minnettarız. Şiiri ilkin sosyal medyada okuyarak on milyonlarca insana ulaştırıp "amin" dedirten #Ayyıldız ekibine de teşekkür ederim"

  Vatan Duası şiirini Güneş Harekatı operasyonundan etkilenerek yazdı

 Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Halk Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Muhammed Avşar, şiiri TSK'nın 2008'de Kuzey Irak'a düzenlediği “Güneş Harekâtı” operasyonundan etkilenip o dönemde kaleme aldığını belirtti. Avşar, şiiri o yıllarda tamamen vatan sevgisi ve milletin teröre karşı oluşturulan ortak tepkisi ile yazdığını ifade ederek, "Her şehidimizin arkasından göz yaşları içerisinde o duygularımızı millet hissediyor. Eli kalem tutan insanlarda olabildiğince kendi duygularınca şiir yazıyor. Bende o dönem 'Vatan duası' şiirini şehitlerimizi anmak için yazmıştım. 10 yıl sonra şiirin ortaya çıkması Afrin operasyonu ile başladı. Dönemler değişse de zihniyetler, terör, hainlik duygusu değişmediği müddetçe bu tür şiirlerin ortada olması gayet normal. O dönemden bu döneme gelene kadar bir süreç yaşandı. Şuanda Afrin'deki operasyondan dolayı şiir bayağı bir kişi tarafından okundu. Şiir son dönemde sosyal medya aracılığı ile birçok kişiye ulaştı, birçok kişi amin dedi. En son Cumhurbaşkanımızın şiiri okuması benim için ayrı bir gurur oldu. Devletin zirvesinde olan bir insanın bu şiiri okuması bizlere onur verdi" şeklinde konuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın şiirini okumasının kendisi için sürpriz olduğunu ve bunu arkadaşlarından öğrendiğini söyleyen Akademisyen Muhammed Avşar,  "Bu gururu şahsım adına değil milletimiz adına teröre gösterilen tepki adına insanların yürekten teröre karşı 'amin' deyişlerinin bizde oluşturduğu gururdu. Bu noktada bizleri onure ettiler" diye konuştu.

İşte o çok beğenilen  "Vatan duası" şiiri

  Fitneye fesada uğratma bizi, Arşa kadar yücelt dirliğimizi, Bozdurma haine birliğimizi, Bu cennet vatanı böldürme yarab/ Yüzümüz ak olsun kara düşürme, Vatanımı koru zora düşürme, Ana yüreğini kora düşürme, Gülleri dalında soldurma yarab/Kayında duamı kabul et ne olur, Avşar'ın yolunda kurbanın olur, Bağrıma bayrağın al rengini vur, iki cihan ordan kaldırma yarab"

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
3 SEHiT
3 SEHiT