Cumhurbaşkanı Hangi Havaalanına İnecek

Cumhurbaşkanı Hangi Havaalanına İnecek

Tokat Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Durmaz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tokat ziyareti sebebiyle Tokat'ta söz verilip bir türlü tamamlanmayan havalimanını tekrar gündeme getirdi. CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi havaalanına inecek diye sordu?

13 Ocak 2018 - 12:19 - Güncelleme: 13 Ocak 2018 - 12:21

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tokat'ta yapacağı miting öncesi bazı açıklamalarda bulunan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, “Sayın Erdoğan Tokatlılara ne sözler verecek bilmiyoruz, ama zamanında birçok Bakanın tarihe geçmiş sözleri var! Ne yazık ki sözler uçtu, ama Tokatlı uçamadı!  Biz üç bütçedir Tokat havalimanını konuşuyoruz, her bakan Tokatlı 'ya bir söz veriyor ama havalimanı bir türlü tamamlanamıyor.  Olağanüstü hâl var, kanun hükmünde kararnameler var, küçük küçük enerji projeleri, maden projeleri KHK ile acele kamulaştırılırken, Tokat havalimanı buna dâhil edilmedi.  Bizim havalimanımıza referanduma kadar iki uçak iniyordu, hem Bora Jet hem de Anadolu Jet.  Referandum bitti, ondan sonra Tokat'a uçak inmiyor. Sayın Erdoğan her yerde duble yollarla, havaalanlarıyla övünüyor, Tokat'ta ne ile övünecek? Bir türlü bitmeyen yollarla mı, bitmeyen havalimanıyla mı?” dedi.

SÖZLER UÇTU, AMA TOKATLI UÇAMADI!

Sayın Erdoğan Tokat'a nasıl gidecek hangi havalimanını kullanacak? O zaman görmeyecek mi eksiğimizi? Görecek, ama bu eksik 15 yıllık AKP iktidarının eksiğidir! Tokat halkını, kendilerine oy veren Tokat halkını üvey evlat yerine koyan hükümetin eksiğidir!  Başbakan Binalı Yıldırım'ın Bakan iken 15 Aralık 2012 tarihinde çevre yolunun açılışında 2013 yılında kamulaştırma işlemlerini bitirip, 2015'te faaliyete geçeceği dediği yeni Havalimanı sözünü hatırlatan Durmaz “bugün Başbakan verdiği sözü tutmuş olsaydı, biz bu sorunu yaşamayacaktık.” dedi

“TOKATLI OY VERMENİN BEDELİNİ ÖDÜYOR”

Durmaz sözlerine şöyle davam etti: “Tokat halkı yeni bir Havalimanının yapılmasını beklerken bugün mevcut uçuşlar da iptal edildi! Tokat'a komşu Amasya, Ordu, Samsun, Sivas illerindeki havalimanların da haftanın her günü, farklı firmaların, farklı saatlerde birden fazla alternatifli ve dış hat bağlantılı uçuşları var. Baktığımızda uçakların doluluk oranı ortalama %70-80 in altına hiç düşmemiş. 2016 yılında Tokat Havalimanı'nı 53.004 vatandaşımız kullanmış. Erzincan ilimizin 262 bin nüfusu var. Anadolu Jet, Türk Hava Yolları ve Pegasus firmaları her gün İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen'e, İzmir'e ve Ankara'ya düzenli uçuş seferleri var. Yine başka bir ilimiz Bingöl'ün 269 bin nüfusu var. Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet'in İstanbul ve Ankara'ya düzenli uçuş seferleri var.  Yine illere baktığımızda Isparta'nın 427 bin, Kastamonu'nun 376 bin, Kars'ın 289 bin, Siirt'in 322 bin, Nevşehir'in 290 bin, Sinop'un 205 bin, Iğdır'ın 192 bin, Muş'un 406 bin nüfusu var ama birden fazla firmanın farklı illere düzenli uçuşları var.  Denizi doldurup havalimanı yapılıyor, bunu önemsiyorum. 750 Milyon TL ye mal olacak Rize-Artvin illerinin nüfusu 499 bin, Tokat'ın nüfusu 602 bin. Ama bizim 602 bin nüfusumuz olmasına rağmen bırakın yeni havalimanını sadece İstanbul Sabiha Gökçen havalimanına olan uçuşlarımızda iptal edildi. Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum: “Herhalde Tokatlı çok kolay oy vermenin bedelini ödüyor. Biz günde üç uçak değil, Atatürk Havalimanına bir uçuş istiyoruz. Bunun da Tokatlının hakkı olduğuna inanıyoruz. Hükümet acilen Türk Hava Yolları veya Anadolu Jet bünyesinde Tokat'ın uçuş sorununu çözmelidir. Tokat'ı ve Tokatlıları bu kadar da yok sayamazsınız. Tokatlı her seçim Türkiye ortalamasının üzerinde oy verdi.  Tokatlı bunu hak etmiyor.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x