>
Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Tokat...

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Tokat Buluşması yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Tokat Buluşması gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, uygulanan politikalar hakkında sahada aldıkları görüşleri rapor halinde Cumhurbaşkanına sunacaklarını söyledi

28 Kasım 2021 - 20:13 - Güncelleme: 29 Kasım 2021 - 21:45

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Tokat Buluşması, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe’nin katılımıyla 26 Kasım Cuma günü Tokat Dedeman Otel’de gerçekleştirildi. Programa Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, AK Parti Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt ve Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, AK Parti İl Başkanı Cüneyt Aldemir, MHP İl Başkanı Mustafa İpek ile ilçe ve belde belediye başkanları katıldı.

 

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikalar Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Cumhurbaşkanlığına bağlı 9 politika kurulu bulunduğunu, her birinin iki bakanlıkla ilgilendiğini, kendi kurullarının ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile İçişleri, Tarım ve Orman Bakanlığının  ise su ve orman bölümüne yönelik politikalara baktıklarını anlattı.

 

POLİTİKALARIN NASIL UYGULANDIĞI YERİNDE DENETLENİYOR

Yerinde inceleme yaparak politikaların uygulama durumu hakkında Cumhurbaşkanına rapor verdiklerini anlatan Karatepe, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin statüsünü düzenleyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi diyor ki; ' Üniversiteler, sivil toplum kuruluşları doğrudan doğruya vatandaşla, yurt içi ve dışı teşekküllerle her türlü araştırma, inceleme yapar, oluşturduğu politikaları cumhurbaşkanına uygulanmak üzere önerir'. Biz de bizim konularımızla ilgili sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, meslek teşekkülleri, doğrudan doğruya bizi ilgilendirdiği için belediyelerimiz, il özel idarelerimiz, yerel yönetim birimlerimizle yakın ilişki içerisindeyiz. Bunlarla görüşüyor ve konuşuyoruz. Cumhurbaşkanımıza görüşmelerimizin neticesini rapor halinde sunuyoruz, politika öneriyoruz. Bu politika oluşturma görevinin ötesinde, Kurulun bir yetkisi de Cumhurbaşkanı bu konularda politika uyguluyor ve bakanlarına, genel müdürlerine, bürokratlarına ‘Bu politikaları uygulayın’ talimatı veriyor.  İşte bu talimatlardan sonra durum nedir diye incelemede bulunuyor. İşte biz de bu yetkiye dayanarak belediyelerimizi, özel idarelerimizi yerel kuruluşlarımızı yerinde ziyaret ediyoruz; Hükümet politikalarını, cumhurbaşkanlığı politikalarını nasıl uyguluyorlar, ne kadar uygulanıyor, bu uygulamalarda ne tür aksaklıklar ortaya çıkıyor, yerel siyasetçiler, vatandaşlar bu politikalar konusunda neler düşünüyor yerinde görüp rapor hazırlayıp Sayın Cumhurbaşkanımıza sunuyoruz” dedi.   

 

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu da belediye çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Toplantı, açılış konuşmalarının ardından basına kapalı devam etti.

HABER: Mihriban KOÇAKER

2021/11/2021-11-28-20-15-02.jpg
2021/11/2021-11-28-20-15-06.jpg
2021/11/2021-11-28-20-15-09.jpg
2021/11/2021-11-28-20-15-11.jpg
2021/11/2021-11-28-20-15-14.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki