Damızlık koç teke üretim istasyonu Tokat’ın ihtiyacını...

Damızlık koç teke üretim istasyonu Tokat’ın ihtiyacını karşılayacak

Tokat’ta inşaat çalışmaları süren 500 baş kapasiteli Damızlık Koç Teke Üretim İstasyonu Tokat’ın kaliteli damızlık koç ve teke ihtiyacı karşılanacak. Burada yetiştiricilere satılacak koç ve tekelerin bedelinin yüzde 50’si bakanlık tarafından hibe olarak karşılanacak

14 Eylül 2018 - 01:12

Tokat’ın da içinde bulunduğu 31 ilde koyun keçelilerde ırk ıslahı sağlanmasının planlanması için Damızlık Koç Teke Üretim İstasyonu kurulması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlı tarafından 2017 Yılında uygulama rehberi yayımlandı.

Tokat Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından ilgili uygulama esaslarına binaen proje hazırlanarak 2017 yılı içerisinde Tokat Tarım ve Orman il müdürlüğüne sunuldu. İl müdürlüğüne sunulan ve bakanlık tarafından kabul edilen projede inşaat işlemleri devam ediyor.

500 baş kapasiteye sahip olacak üretim istasyonu ile Tokat’ın kaliteli damızlık koç ve teke ihtiyacı karşılanacak. Tesis faaliyete geçtiğinde burada damızlık olarak yetiştirilen ve yetiştiricilere satılacak koç ve tekelerin bedelinin yüzde 50’si bakanlık tarafından hibe olarak karşılanacak.

Bedeli 560.000 TL olan projenin yüzde 50'si bakanlık tarafından hibe olarak karşılanacak. Aynı zamanda bu projeye İl Özel İdaresi  tarafından da ek destek veriliyor. Proje ile küçükbaş hayvancılığının gelişmesine, ırk ıslahının sağlanmasına, yetiştiriciler için   kaliteli ve sağlıklı damızlık erkek materyal temin ederek en önemli  sorunlarının çözümüne katkı sağlanması amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Şaşkına çeviren yufka
Şaşkına çeviren yufka