Dartaş Barajı yatırım programına alındı

Dartaş Barajı yatırım programına alındı

Tokat’ta yıllık 10 milyon metreküp içme suyu kullanılıyor. Tokat Belediyesi’nin 14 ayrı noktadan sondajla çıkardığı kireçli içme suyunun yerini, 2020 yatırım programına alınan Dartaş Mehmet Karaca Barajı alacak. Baraj ile 18 milyon metreküp doğal içme suyu şehre verilecek

14 Kasım 2019 - 12:45

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Dartaş Mehmet Karaca Barajı’nın yatırım programına alındığını, 2010 yılında ihalesi yapılarak yapımına başlanacağını duyurdu. Yaklaşık 40 milyon TL maliyetli projenin hayata geçmesiyle 18 milyon metreküp içme suyunun Tokat halkına sunulacağını belirten Eroğlu, böylece Tokat’ın en az 40 yıllık içme suyu ihtiyacının karşılanacağını ifade etti.

DARTAŞ BARAJI YATIRIM PROGRAMINA ALINDI

Millet Bahçesi’ne dönüştürülecek Gümenek mevkiinde basın açıklaması yaparak İçme Suyu Barajı ile ilgili son gelişmeleri de aktaran Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “İçme suyu noktasında 25 yıldır Tokat’ta Baraj noktasında girişimler ve projenin takibi olmuştur. Sağolsun bizden önceki belediye başkanları da birçok defa çalışmalar yapmış. En son 2016 yılında bir protokol yapmıştık. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz ki şuanda Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı. Bu protokol kapsamında Tokat’ın Dartaş Barajı ile ilgili belediye olarak; ‘biz bu içme suyunu istiyoruz’ demiştik. Şuan gelinen noktada bu proje her anlamda bitti. ÇED raporları, alan tespiti, rantabl olup olmadığı, nasıl bir içme suyu barajı olacağı çalışıldı. Ve 7-8 ay önce her şeyi bitti. Yatırım programına alınması gerekiyordu. Bunun da müjdesini verelim. Değerli vekillerimize teşekkür ediyorum. Dartaş Mehmet Karaca Barajı’nın yapımıyla alakalı yatırım programına alınması gerçekleşti. İnşallah 2020 yılında ihalesi yapılır ve baraj çalışması hızla başlayacak.” Diye konuştu.

BARAJ 18 MİLYON METREKÜP İÇME SUYU ÜRETECEK

Mevcut içme suyu hakkında bilgi veren Başkan Eroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Tokat’ın içme suyunu kaynak suları ile yani sondaj yaparak sağlıyoruz. Şuan 14 noktada yaptığımız sondajlar sonucu oluşturduğumuz içme suyu depolarından şebekeye veriyoruz. Bu bize masraflı oluyor. Her ay 700 bin lira gibi bir rakam sadece içme suyu tedariki için elektrik faturası ödüyoruz. Ayrıca Tokat’ın doğa yapısından kaynaklı suda kireç var. Dartaş Mehmet Karaca Barajı sayesinde kireçsiz, sağlıklı su ile yer altından sondajla çıkardığımız suları bertaraf ederek cazibeli doğal suyu Tokat’a vermiş olacağız. Her yıl 10 milyon metreküp civarında içme su tüketiyoruz. Barajımızın kapasitesi ise 18 milyon metreküp olacak. Neredeyse 2 katı. Bu şu anlama geliyor30-40 yıl bu su Tokat’a yeter. Tokat’ın nüfusu 300 bine çıksa bile bu su yetecek.  Diğer taraftan suyumuz 1897 kilometrekarelik alanda konuşlanacak. Yukarı Gökçe ve Tahtoba köyü arasında Dartaş mevkine yapılacak. Barajımızın yüksekliği 65 metre olacak. Dolu savak dediğimizi uygulama 210 metre uzunluğa sahip olacak. Dilersek elektrik üretme imkanımız da olacak. Sulama da kullanılmayacak sadece içme suyu olarak kullanılacak. Tahminen 2019 fiyatlarıyla 40 Milyon gibi bir maliyeti var. Bu projede çok önemli. Hayırlı uğurlu olsun.”

Mahalle toplantıları ile 2020 rotasını belirlediklerini söyleyen Eroğlu, “Tokat’ın 22 mahallesinde 3 ay boyunca geziler yaptık. Amacımız şehri ortak akılla yöneteceğiz. Bu doğrultuda 2020 yılı bizim hizmet yılımız. Mahallelerde halka ne istiyorsunuz diye soruyoruz. Bizde de bazı notlar var. 1 ayda kalan 20 mahallemizi de gezip 2020 programını yapıp hangi mahallemize ne yapacağımızı planlayacağız” dedi.

Beysokağı, Halitsokak sağlıklaştırma restorasyon çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Eroğlu 2020 yılının sözlerini tuttukları projelerin hayata geçirildiği bir yıl olacağını söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?