google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
DEDEDEN TORUNA AHŞAP TRAKTÖRLER

DEDEDEN TORUNA AHŞAP TRAKTÖRLER

Tokat’ın Yayladalı Köyü’nde yaşayan 70 yaşındaki Ahmet Duran Çip, torunları için ahşaptan traktörler yapıyor.

30 Aralık 2020 - 23:00

Tokat’ın Yayladalı Köyünde yaşayan ve kendisini bildi bileli çiftçilikle uğraşan Ahmet Duran Çip’in kendi çocukluğunda çok fazla oyuncağı olmadı. 6 çocuk ve 15 torun sahibi Çip, gençlik yıllarında çocukları için ahşaptan oyuncaklar yaptı.

 

Çocuklarının tamamını evlendiren yaşlı adam uzun yıllardır ahşaptan oyuncak yapmıyordu. Torunlarından gelen istek üzerine yeniden keser ve testeresini eline alan Çip, 15 torunu için imalata başladı. Her biri için traktör, kağnı, karasaban ve kamyonlar yapmaya başlayan Çip’in yaptığı çalışma sosyal medyada büyük ilgi gördü.

Oğluna yaparak başlamıştı

Ahmet Duran Çip, ahşaptan oyuncakları ilk olarak gençlik yıllarında oğlu için yaptığını söyledi. Çip şöyle konuştu: “Oğlum küçükken oğluma yapmıştım böyle kamyon traktör filan. Onlar tabi yok oldu gitti. Şimdi de torunlarıma yaptım işte. Böyle uğraşıyoruz yani. Çocuklar da son derece mutlu.

Yapımı uzun sürüyor

Çok uğraştırıcı bir şey zor yani. Gerçekten zor ve çok uğraştım bu iş için. Masraflı da aynı zamanda. Boya parası, çivi parası, tekerlek parası derken maliyetleri çok yüksek oluyor. 4 tane tekerlek için 150 lira ödedim büyük traktöre. Ahşap oyuncaklar plastiklere göre daha sağlıklı. Daha güzel, daha eğlenceli.

Çocukken oynayamadığı oyuncakları oğlu ve torunları için yapıyor

Çocukken oyuncakla oynamak da ne bilmezdik. Çalışmaktan elim değmiyordu ki öyle şeylere. Ben ta 6-7 yaşında kuzu gütmeye başladım. Askere gidene kadar davar güt, tarlada çalışlarla geçti zaman. Askerden sonra da buraya geldik ev yaptık. Bu bahçe bizimdi.

Torunlarına traktör yetiştiremiyor

1 oğlan 5 kız olmak üzere 6 çocuğum 15 tane torunum var. Böyle mutluyuz yani çok şükür Allah’ıma. Torunlara traktör yetiştiremiyoruz. Kimi İstanbul’da, Kimi Kocaeli’nde, dede biz de istiyoruz, dede biz de istiyoruz. Dün akşam bir tanesi ağlıyordu ben mavi traktör istiyorum diyor oradan telefonda.”

Kaynak: Haber: Dursun Ekrem Er

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK PARTİ TOKAT TEŞKİLATINDA GÖREV DAĞILIMI
AK PARTİ TOKAT TEŞKİLATINDA GÖREV DAĞILIMI
BEYAZIT YAPTIRDIĞI BİNAYI KİTAPLARI İLE BİRLİKTE VAKFEDECEK
BEYAZIT YAPTIRDIĞI BİNAYI KİTAPLARI İLE BİRLİKTE VAKFEDECEK