DEDELİ YAPIYOR, YELPELİ YIKIYOR

DEDELİ YAPIYOR, YELPELİ YIKIYOR

Yelpe köyü ile Dedeli Köyü arasında mera anlaşmazlığı ile başlayıp yol kapanmasıyla devam eden sorun iddialara göre Yelpe köy sakinlerinden bazılarının Dedeli köyüne ait yayladaki çeşme ve hayvan sulaklarını 3. kez yıkması sebebiyle günden güne artıyor.

05 Aralık 2018 - 11:17

Dedeli köyü ile Yelpe köyü arasındaki mera anlaşmazlığının mahkemeye taşınmasından sonra Dedeli köyü sakinleri Yelpe köyü sakinlerinin köyden geçmesine izin vermemiş, iddialara göre de Yelpeliler yayladaki Dedeli'ye ait ev, çeşme ve hayvan sulaklarını yıkmıştı. Bu sebeplerden dolayı Tokat Valiliği iki muhtarın mührünü alarak köy azalarına muhtarlık vermişti.

 

Hafta sonu Dedeli köyünden bir gencin kendini vurmasından dolayı yaylaya çıkamadıklarını belirten Dedeli köyü muhtarı Sinan İnanır " Ne zaman köyde bir cenazemiz olsa, hastamız olsa veya düğünümüz olsa bunu fırsat bilen Yelpe köyünden bazıları yaylaya gelip çeşmeleri evlerimizi tahrip ediyor. Devletimizin buna acilen çözüm bulması gerekiyor. Bundan önce de 2 kez yıktılar ve biz yaptık. Bu 3. kez yıkmaları. Onlar yıkmaktan bıkmadı, bizde yapmaktan bıkmayacağız. Köylümüze her zaman gece gündüz hizmet edeceğiz. Buradaki tek çözüm mera komisyonunun aldığı yanlış kararı düzeltmesi. 20 yıl hatta daha öncesine kadar bu yaylalarda da yolda da hiçbir sorun yaşamıyorduk. Son 4 yılda alınan yanlış kararlar iki köyü birbirine düşürdü. Biz de bugün jandarma ekiplerine haber verdik. Gelip yıkılan çeşmeleri yerinde incelediler, tutanak tuttular. Bunları yapanlardan şikayetçiyiz"

Kaynak: Sırrı Sürer

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jandarma aranan 17 şahsı yakaladı
Jandarma aranan 17 şahsı yakaladı
Kapalı alanda sigaraya ceza
Kapalı alanda sigaraya ceza