"DEDİKODU DEĞİL, ŞEKER ÜRETTİK"

"DEDİKODU DEĞİL, ŞEKER ÜRETTİK"

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay Turhal Şeker Fabrikasının Kayseri Şeker bünyesine katılışının birinci yılında "fabrika kapatılacak, işçi çıkartılacak, çiftçilerin avansları ödenmeyecek" gibi dedikodulara verdikleri cevabın bir yılda yaptıkları hizmetler olduğunu söyledi. Başkan Akay, özelleştirme kapsamında teslim edilen 9 fabrika arasında, tek kâra gecen Turhal Şeker fabrikası olduğunu ifade ederek " Dedikodu değil, Şeker ürettik" dedi.

13 Haziran 2019 - 11:42

86. kampanya dönemine giren ve kuruluşunun 100. yılına kadar Turhal Şeker'in marka değerinin gün geçtikçe artacağını kaydeden Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay fabrikada yapılan yenilikler hakkında bilgi verdi

 

“İSTİHDAMDA ÖNCÜYÜZ”

 

Tokat’ta istihdama en çok katkıyı sağladıklarını ve kampanya hazırlıkları için 500 ilave personel hazırladıklarını kaydeden Akay,  "Kayseri Şeker bünyesine bir yıl önce katılan Turhal Şeker Fabrikasında 2019-2020 yılı, 86’ncı Kampanya dönemi hazırlıklarının ocak ayında başlayıp Ağustos ayına kadar 500 personel ile devam edilecek. Turhal Şeker Fabrikasında Bakım onarım çalışmaları yanı sıra yapılan yeni yatırımlardan; Fabrikaya enerji sağlayan Şehir Trafosunun büyütülmesi, Otomatik Pancar boşaltma makineleri modernizasyonu, Rafineri kısmındaki 6 adet Standart Şurup Filtresinin yenilenmesi, rafineri ve ham fabrika buhar hatlarının yenilenmesi, Çuval Ağzı Dikiş Makinelerinin yenilenmesi, Tephir Altı Genleşme Kaplarına ilave yapılması çalışmalarının yaklaşık maliyetlerinin 10 Milyon lirayı buluyor" dedi.

 

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“BİZ PATRON DEĞİLİZ”

 

Görevlerinin patronluk değil, çiftçilerin haklarını korumak olduğunu hatırlatan Akay; “Biz her ne olursa olsun çiftçinin ve işçinin hakkını korumak zorundayız. Bu bizim görevimiz. Biz, patron değiliz. Biz, bu fabrikaların emanetçisiyiz. Bu anlayış içerisinde işimizi yapıyoruz.  Bizim keyfi davranmak, rastgele davranmak gibi bir lüksümüz yok. Böyle bir anlayışımız yok. Biz bütün işlerimizi disiplinle ve ciddiyetle yapıyoruz. İnşallah bu politikamız ile başka şeker fabrikalarını da almaya talip olacağız. Turhal bizim için çok önemli bir adım oldu. Bu fabrikayı bünyemize kattığımız için gerçekten çok memnunuz” şeklinde konuştu.

 

FABRİKANIN İSMİ DEĞİŞMEYECEK

 

Akay, Turhal Şeker Fabrikasının isim değişikliği ile ilgili de şunları aktardı; “İsim değişikliği yapmayı düşünmüyoruz. Turhal güzel bir isim. Bu fabrika, Cumhuriyetin ilk fabrikalarından bir tanesi. Bu yüzden bu ismin değiştirilmesi gündemimizde yok. Fabrikanın ismi aynı kalacak. Böyle bir düşünce aklımızdan hiç geçmedi bundan sonra da geçmez. Turhal Şeker Fabrikası ilelebet burada, bu adla yaşamaya devam edecek”

 

“YABANCI FİRMALARIN GÜCÜ BİZİ YILDIRAMAZ”

 

Nişasta bazlı şeker ve yabancı firmalarla da her zaman mücadele halinde olacaklarını dile getiren Akay; “Şeker sektörünün buna ihtiyacı var. Türk Şeker 25 şeker fabrikasından 13 tanesini sattı. 12 tanesi kaldı. Türk Şeker önümüzdeki birkaç yıl içerisinde sektörden tamamen çıkacak. Bu sektörü ayakta tutabilecek güçlü kuruluşlara ihtiyaç var. Bunu da en iyi yapacak olan kuruluş Kayseri Şeker’dir. Şekerin her zaman varlığını sürdürmesi lazım. Şeker, stratejik bir üründür. Fabrikaların da stratejik güçleri vardır. Şeker fabrikaları varlığını sürdüremezse ülkede çok büyük sosyal sorunlar ortaya çıkar. Nişasta bazlı şeker üreten kuruluşlar Türkiye’de pancar çiftçisine en büyük zararı verenlerdir. Bunlara karşı mücadelemizi verdik ve her zaman vereceğiz. Bu mücadeleler neticesinde hükümet NBŞ kotasını yüzde 10’dan yüzde 2.5’e düşürdü. Bu şeker üreticisi açısından çok büyük bir adımdı. İlerleyen zaman içerisinde bu miktarın daha da düşmesini umut ediyoruz. Firmaların gücü bizi hiçbir zaman korkutmaz. Çünkü biz haklı bir davanın savunucusuyuz.  Yabancı firmaların gücü bizi hiçbir zaman yıldıramaz” dedi.

 

7/24 ÇALIŞIYORUZ

 

2019 Kampanya dönemi hazırlık çalışmaları hakkında açıklama yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikasının 2018-2019 kampanya süresi içerisinde 52 kere duruş gerçekleştirmek zorunda kaldığını ve bu duruşların fabrika ve üretim açısından önemli bir zarar kalemi ve çok vahim bir durum olduğunu belirterek, Kayseri Şeker’in temel prensibinin, Kayseri ve Boğazlıyan'da olduğu gibi Turhal Şeker Fabrikasında da İşletme üretime başladıktan sonra 7/24 esasına göre işletmenin durmadan çalışmasını sağladıklarını söyledi.

 

 

 

 

TRAFO ve OTOMASYON SİSTEMLERİ YENİLENDİ

 

Ayrıca, Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. bünyesine 7 Haziran 2018 tarihinde katılan Turhal Şeker Fabrikası’nda 85 nci kampanya döneminde ise; Turhal Şeker Fabrikası’na bağlı Çamlıbel Bölge Kantarına “Fire Analiz Laboratuvarı”, “60 Tonluk Kantar” ve “400 KVA Trafo” kuruldu. Bilgi Teknolojileri birimi tarafından; bilgisayar, network ağ alt yapı yenilenmesi, son teknoloji yazılım ve donanım sistemlerinin entegrasyonu yapıldı. Fabrika Merkez Pancar Analiz Laboratuvarına yapılan iyileştirme çalışmaları kapsamında laboratuvara yeni bir numune alma sistemi yapılıp bütün otomasyon yenilendi. Turhal Şeker Fabrikası’na pancar ve küspe kamyonları için Pancar Araçları Bekleme Peronları yapıldı. Yapılan yatırımları dışında, kullanım ömrünü tamamlamış olan yüksek gerilim kabloları yenilendi. Kazan dairesine merkezi kesintisiz güç kaynağı sistemi kuruldu. Sağlam buhar basınç düşürme ventilleri ile pancar yıkama ünitesinin modernizasyonu yapıldı. İşletme içerisindeki tüm motor ve pompaların bakımı yapılmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x